Теплові електростанції з 1 травня по 18 жовтня поставили в об'єднану енергосистему України вдвічі менше електроенергії, ніж минулоріч, — майже на 2,4 млрд кВт*год.
З графіка видно, що теплову генерацію «відрізало» в травні (жовтий овал). Експерт енергоринку Олексій Хабатюк зазначає, що тоді закінчилася дія спецзобов'язань, які давали змогу ТЕЦ і ТЕС закуповувати газ за пільговою ціною. А купувати газ за комерційною ціною й працювати на ринку електроенергії з ціновими обмеженнями, конкурувати з вугільними ТЕС і АЕС практично нереально.
Не змінило ситуацію й похолодання (зелений овал), якого зазвичай чекають ТЕЦ — генерація не зростає, оскільки дорого працювати в збиток.
Утворену дірку в енергобалансі значною мірою мають закрити вугільні ТЕС. Але чи здатні вони на це?
Скільки вугілля на складах ТЕС
Запаси вугілля на складах теплових електростанцій генеруючих компаній (ГК ТЕС) України за останній тиждень знизилися на 6,4%, до 623,7 тис. тонн. Це в 4,3 раза менше, ніж має бути на цю дату згідно з графіком накопичення вугілля, затвердженому Міненерго (2,665 млн тонн).
За даними Міненерго, на складах ТЕС держкомпанії «Центренерго» наразі така ситуація:
- Зміївська ТЕС — 9,4 тис. тонн вугілля, чого вистачить на п'ять днів роботи станції;
- Вуглегірська ТЕС — 6,7 тис. тонн, на шість днів роботи;
- Трипільська ТЕС — 29,8 тис. тонн, на 14 днів.
Невеликі запаси вугілля й на складах ТЕС приватного холдингу ДТЕК (належить Рінату Ахметову). Так, на Придніпровській і Ладиженський ТЕС його вистачить на 21 день роботи, а на Бурштинській — на шість днів.
Міністр енергетики Герман Галущенко на початку жовтня говорив, що в жовтні 2021 року — березні 2022 року очікується витрата вугілля енергетичних марок на рівні 15,3 млн тонн, з яких український видобуток становитиме близько 9 млн тонн, а вже законтрактовані обсяги імпорту — близько 4 млн тонн. Отже, Україна має додатково законтрактувати ще близько 2 — 2,5 млн тонн вугілля.
ДТЕК повідомила про контрактування близько 0,5 млн тонн вугілля (з Польщі — 320 тис. тонн і США — 150 тис. тонн). Щодо постачання вугілля з РФ і Казахстану компанія поки не повідомляла.
«Центренерго» наприкінці вересня повідомила, що законтрактовано на майбутній опалювальний сезон майже 0,5 млн тонн вугілля (з Польщі — 350 тис. тонн, з Казахстану — 100 тис. тонн).
Імпорт вугілля України для потреб енергетики, тис. тонн
ДТЕК і «Центренерго» є головними гравцями на цьому сегменті ринку. «Донбасенерго» за 8 місяців знизило відпуск електроенергії майже втричі, порівнюючи з попереднім роком.
Що заважає закупівлі вугілля
Українські ТЕС зіткнулися з дефіцитом вугілля ще влітку 2021 року, коли в них не було грошей на закупівлю через аномально низькі ціни на електроенергію.
Ситуація з цінами на електроенергію стабілізувалася в серпні. Приватні компанії почали контрактувати вугілля з імпорту, але в державних станцій через плутанину на ринку, гроші на закупівлю так і не з'явилися.
На початку вересня член дирекції «Центренерго» Володимир Галущак говорив про дефіцит оборотних коштів компанії розміром близько 2 млн грн, звернувши увагу, що держбанки й Держрезерв відмовили їй у наданні коштів на купівлю вугілля.
Як змінюється ситуація з вугіллям
Останніми днями чиновники відрапортували, що гроші на закупівлю вугілля для «Центренерго» знайшлися.
Компанія отримає кошти для закупівлі палива за рахунок ручного втручання в роботу ринку й «викручуванню рук» державним «Укренерго», «Енергоатому», «Укргідроенерго» і «Нафтогазу». Про це повідомив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко, але іншими словами.
На рахунках компанії вже накопичено близько 1,5 млрд грн для закупівлі вугілля.
Власенко сказав, що не бачить технічних проблем із постачанням вугілля. Насамперед «ситуація з вагонами стабільна», хоча іноді і виникає їхній дефіцит.
Відзначимо, що холдинг ДТЕК чимало вугілля видобуває й сам. Це вугілля надходить на його ТЕС, але може продаватися й іншим споживачам.
Так, минулого тижня (з 12 по 17 жовтня) на ТЕС «Центренерго» надійшло 55,3 тис. тонн вугілля, з яких 37,5 тис. тонн, або 70%, екстрено поставила компанія ДТЕК. Ще вона поставила 11 тис. тонн вугілля на Слов'янську ТЕС «Донбасенерго».
Ризик «зимового» дефіциту електроенергії в Україні
Попри всі зусилля із поповнення запасів вугілля, у Міненерго розуміють, що теплова генерація, особливо в умовах холодної зими, не зможе забезпечити зростання потреб в електроенергії. Ставку зроблено на атомну енергетику.
Обсяги виробництва електроенергії атомними станціями України в опалювальному сезоні 2021/2022 зростуть на 5,5 млрд кВт*год у річному вираженні. Цей приріст еквівалентний використанню 3 млн тонн вугілля, повідомив Галущенко.
Обіцяно, що взимку постійно працюватимуть 14 із 15 наявних енергоблоків.
Крім того, в оновленому наприкінці вересня прогнозному балансі електроенергії загальний обсяг споживання збільшений на 4% — його теж покриватимуть АЕС.
Якщо цих заходів не вистачить, то може бути відновлений імпорт електроенергії з Білорусі та Росії. Поки НКРЕКП продовжила його заборону до 1 листопада. Повідомлялося, що рішення про подальше продовження заборони буде ухвалюватися, «виходячи з оперативної ситуації, зокрема з запасами вугілля».
Водночас НКРЕКП дозволила «Укренерго» проводити в жовтні аукціони з розподілу пропускної спроможності щодо імпорту із РФ і Білорусі на листопад у разі, якщо заборону не продовжать.