Хроніка економічної війни світу проти Росії: нове на 27 березня

РФ має заплатити за єврооблігаціями $2,2 млрд

Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн та міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. The Page підготувало добірку останніх повідомлень про це на 27 березня.

Економіка

Минулого тижня російський уряд виплатив відсотки за своїм зовнішнім боргом у розмірі $117 млн. Набагато більший платіж має бути здійснений 4 квітня – $2,2 млрд. Кредитори сумніваються, що цього разу РФ викладе гроші. Той платіж був невеликою інвестицією в довіру, але коли потрібно виписувати чеки на мільярди доларів, то це інший розрахунок», – кажуть вони.

Швейцарський виробник сантехніки Geberit залишає ринок РФ. Проте 70 співробітників офісу продажів у країні продовжать отримувати зарплату.

Словаччина веде переговори щодо заміни російського газу з Катаром. Зараз 85% газу, що використовується в країні, надходить з Росії, звідти ж поставляється вся нафта.

Експерти оцінили зростання цін на нове житло на тлі падіння рубля. За їхніми даними, за останній місяць вартість нових квартир у середньому зросла на 8%.

Міжнародне співтовариство для реагування на кіберзагрози FIRST призупинило роботу з вісьмома російськими центрами реагування на комп'ютерні інциденти.

Фінський оператор поїздів VR після оголошення про відміну залізничного пасажирського сполучення з РФ повідомив і про припинення з 27 березня вантажних перевезень.

Магазини міжнародних брендів займали 20–45% площ у ТЦ. Після їхнього відходу річний виторг може впасти на 20-40%. ТЦ ризикують перейти до управління банків-кредиторів.

Американська Hewlett Packard Enterprise зупинила ведення бізнесу в Росії та Білорусі. Раніше вона призупинила продаж у цих країнах.

Оператор люксових готелів Four Seasons зупинив плани розвитку бізнесу в РФ. У країні працюють два готелі цього оператора.

GlaxoSmithKline (GSK) не проводитиме нових клінічних випробувань у РФ і не включатиме нових пацієнтів у існуючі клінічні випробування. GSK має намір зберегти постачання препаратів, «необхідних для здоров'я людей».

Найбільший російський лоукостер «Победа» через обмеження постачання деталей скорочує свій парк до 25 літаків Boeing, а решту 16 використовуватиме як донорів запчастин для ремонту.

Глава Мінпромторгу Денис Мантуров заявив, що на розбудову логістичних ланцюжків знадобиться від 3 до 6 місяців. Постачання переорієнтуються на ті країни, які готові вести бізнес із Росією.

Санкції

Міністр закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс заявила, що введені проти Росії санкції можуть бути скасовані, якщо вона припинить військову операцію і покине Україну. Раніше Великобританія запровадила новий пакет санкцій проти Росії.

Кіпр зобов'язав адвокатів до 31 березня передати владі інформацію про роботу з усіма росіянами, які потрапили під санкції.

Прем'єр-міністр Чехії Петро Фіала заявив, що в країні заморожені активи росіян, що потрапили під санкції, на «сотні мільйонів крон». Він пояснив, що це «не ізольовані активи», а частина чужого майна. За його словами, для подальшого виконання санкцій у країні, ймовірно, доведеться внести законодавчі зміни.

Суспільство

Компанія Parimatch припинила співпрацю з Росією та завершила всі юридичні та технічні процеси виведення франшизи. У Росії відключили софт Parimatch Tech та заборонили використовувати бренд Parimatch у будь-яких форматах та на будь-яких майданчиках.

Лондон на тлі ситуації в Україні вирішив відмовитися від досліджень, що фінансуються з бюджету держави, наукової співпраці з університетами РФ і рядом російських компаній.

На початку весни через західні санкції російські авіакомпанії зіткнулися з загрозою арешту або затримання своїх літаків, які прописані за кордоном і належать іноземним лізингодавцям. Виник гострий дефіцит літаків, і найбільшим російським туроператорам довелося терміново шукати лайнери в Туреччині та Казахстані, щоб вивезти туристів, що застрягли за кордоном.

У березні росіяни стали на 16–35% частіше купувати вживану техніку. За даними сервісів оголошень, попит на ноутбуки та побутову техніку виріс на 35%, а кількість проданих пристроїв збільшилася на 23%.

Винятки із загальної тенденції

Французький ритейлер «Ашан» продовжує працювати в Росії, незважаючи на критику української влади та заклики призупинити діяльність. Причиною названо бажання зберегти штат співробітників та виконання «основної своєї місії — продовжувати годувати населення», заявив генеральний директор компанії Ів Клод.

Постачання вантажів із Сербії до Росії триває, незважаючи на санкції Заходу, заявив помічник директора Торгово-промислової палати Сербії Боян Станіч. Основна група товарів із Сербії: свіжі фрукти та сухофрукти, насамперед, яблука та полуниця. З продукції інших галузей: автомобільні покришки, ліки, текстильна продукція, шкарпетки, картон та пакувальний папір. Антиросійські санкції також торкнулися Сербії, яка намагається зберігати нейтралітет між Росією та Євросоюзом. Обмеження ЄС заборонили імпорт до Сербії нафти та хімікатів для її переробки.

Російський підрозділ фінського хлібопекарського холдингу Fazer Group змінить найменування з «Фацер» на «Хлібний дім». Оборот холдингу в Росії в 2021 році — 157 млн євро, що відповідає 13% усієї виручки холдингу, штат — 2,3 тис. осіб. Раніше Fazer оголошував про звільнення з російського ринку, але пояснював, що розробляється детальний план дій у Росії «з фокусом на збереження операційної діяльності та робочих місць».

Читати на The Page