Хроніка економічної війни світу проти Росії: перші корпоративні дефолти

Фото: ТАСС

Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. The Page підготувало добірку останніх повідомлень про це на 12 квітня.

Економіка

РЗ допустила дефолт за облігаціями – першою з-поміж російських компаній після початку «спецоперації» в Україні. Купонні виплати у швейцарських франках не дійшли до інвесторів у встановлену дату. РЗ посилалася на затримку з боку банку-кореспондента.

Золотовидобувна компанія Nordgold, контроль над якою мільярдер Олексій Мордашов, котрий потрапив під санкції, передав своїй дружині, не змогла виплатити купон за єврооблігаціями в розмірі $8,25 млн. У компанії це пояснили технічними проблемами з перерахуванням коштів.

Російські експортери зіштовхнулися зі складнощами під час продажу валютної виручки. Попит на валюту на ринку впав, адже імпортерам не потрібно закуповувати її в колишній кількості. Імпорт у Росію знизився через санкції.

Фінський виробник телекомунікаційного обладнання Nokia повідомив, що останніми тижнями зупинив постачання та новий бізнес і взявся за перенесення своєї «обмеженої науково-дослідної діяльності» за межі Росії. Компанія й далі надаватиме підтримку клієнтам, допоки процес відходу з ринку не буде завершено.

Топменеджмент «Сєвєрсталі» не рекомендуватиме раді директорів виплачувати дивіденди за два квартали через «високу невизначеність, з якою зіткнулися всі компанії». Якщо це рішення буде ухвалено, акціонери компанії не отримають виплати вперше за понад 10 років.

Найбільший нафтопереробник Індії виключив російську нафту Urals і низку інших високосірчистих сортів зі своєї нещодавньої закупівлі. Москва запропонувала велику знижку на нафту для Індії, проте президент США Байден закликав індійського прем'єра не збільшувати імпорт російської сировини.

Російський бізнес консалтингової компанії Accenture перейшов до рук керівників локального підрозділу. Місцеву компанію буде перейменовано, вона на 100% незалежна від Accenture.

Санкції

Глави європейських МЗС не ухвалили остаточних рішень про запровадження нафтового та газового ембарго щодо Росії. Можливість введення таких обмежень усе ще обговорюється.

Санкції проти Росії можуть спровокувати одне з найсерйозніших порушень постачання нафти в історії, і втрачені обсяги неможливо буде компенсувати. Про це на зустрічі з представниками Євросоюзу заявив генеральний секретар ОПЕК. За його словами, унаслідок санкцій та інших обмежень проти Росії світовий ринок може втрачати майже 7 млн барелів російської нафти та інших рідких вуглеводнів на добу. Коли у відповідь йому сказали, що ОПЕК могла б збільшити видобуток завдяки своїм резервним потужностям, генсек відповів відмовою.

Японія з 19 квітня заборонить імпорт російської деревини, алкоголю та деяких видів техніки. У квітні Японія вже заборонила експорт предметів розкоші, банкнот, золотих монет і злитків, ввела санкції проти 398 російських громадян, 26 підприємств і двох банків: Сбербанку та «Альфа-банку». Транзакції з банками заборонено з 12 травня. Росія у відповідь визнала Японію недружньою державою й відмовилася продовжувати переговори щодо мирного договору, який і досі не укладено за підсумками Другої світової війни.

Європол розпочав операцію «Оскар», спрямовану на те, щоб допомогти країнам ЄС у пошуку активів, що підпадають під санкції Євросоюзу проти Росії. Він проводить операцію спільно з Євроюстом і Європейським агентством із прикордонної та берегової охорони Frontex. «Операція також спрямована на підтримку кримінальних розслідувань, що проводяться країнами-членами ЄС через спроби обійти введені Євросоюзом торгові та економічні санкції», – наголошується в заяві. «Оскар» триватиме щонайменше один рік.

Суспільство

За кілька місяців росіяни можуть зіткнутися з дефіцитом сантехніки, а також будівельних і оздоблювальних матеріалів, попередили у великих DIY-мережах. Ритейлери розраховують замінити їх китайськими аналогами, але цьому може завадити новий спалах COVID-19 у КНР.

МЗС Франції оголосило персонами нон грата ще шістьох російських дипломатів.

Попри загальну тенденцію

Першого тижня квітня морські постачання російської нафти за кордон зросли до максимуму з початку року – 4 млн барелів на день. Покупці в Азії хочуть купувати російську нафту на тлі великих знижок на неї.

Фінський концерн Nokian Tyres повідомив, що чекає на складнощі в роботі у РФ через введення заборони на імпорт до Євросоюзу випущених у Росії автомобільних шин, а також на постачання сировини до Росії. За даними концерну, у 2021 році на Росію припадало приблизно 20% чистого його продажу. Компанія виробляє майже 80% усіх шин для легкових автомобілів на російських заводах, водночас приблизно половина сировини імпортується з-за кордону. Nokian Tyres 22 березня повідомив, що припиняє інвестиції у виробництво шин на території Росії, але й далі випускатиме їх на своєму заводі в Ленінградській області.

Читати на The Page