Україна на шляху до Євросоюзу проведе велику роботу з гармонізації свого законодавства з нормами ЄС. «Ми проводили аналіз – податки зараз є найбільш не гармонізованою сферою, яка потребує багато складної роботи з деталями», – сказав голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев під час круглого столу, проведеного Центром економічної стратегії (ЦЕС). У центрі обговорення була система ПДВ: ставки, адміністрування, винятки та пільги.
Головні труднощі гармонізації українського оподаткування з європейським
Данило Гетманцев зазначив, що система ПДВ у ЄС дуже відрізняється від української, тому адаптація не може полягати в простому включенні європейських норм до нашого законодавства, вона потребує «осмислення та значного перехідного періоду». Це знизить болючі шоки для бізнесу.
Нардеп наголосив, що питання перехідного періоду зараз найскладніше. «Ми маємо підключити всю наявну інтелектуальну базу, щоб зробити її максимально безболісною для нас, уникнути зловживань і помилок. Ми не знаємо, як це зробити, тому разом дізнаватимемося, конструюватимемо перехідний період», – запевнив голова комітету ВР.
Основна перешкода, головна проблема імплементації – ілюзії бізнесу, вважає Гетманцев. «Чомусь вважається, що у ЄС рівень податкового контролю нижчий за український, менший ступінь включення податкових органів до системи адміністрування ПДВ, але це не так», – зазначив він. Тому коли бізнес дізнається про реальний стан справ із податками у ЄС, може зрости опір євроінтеграції.
Він назвав шкідливою «нашу вічну дискусію про ставки». «Це теж заважає процесу євроінтеграції. Якщо ми хочемо стати членами союзу, то маємо прийняти їхні правила та умови», – сказав Гетманцев.
Нардеп вважає, що в процесі гармонізації потрібно враховувати також проєкти директив ЄС, щоб потім не проводити процес інтеграції знову.
«Євроінтеграція – це питання не вибору, а виживання. Тому її не можна замінити на щось, заговорити», – резюмував Гетманцев.
Як змінюється система оподаткування у ЄС
Кирило Номінас, інспектор у Раді бізнес-омбудсмена, зазначив, що український бізнес не мусить мати ілюзій щодо системи податків у ЄС. В умовах війни багато українських бізнесменів вимушено вже зіткнулися з податковою системою ЄС і зрозуміли, що там не все просто.
Пропозиції щодо податкової та митної реформи ЄС було презентовано в травні 2023 року. «Це значна цифрова реформа, що передбачає створення єдиного дата-хабу», – сказав Номінас.
«У нас є електронні податкові рахунки, але інвойсингу в розумінні ЄС немає. В Україні під час оформлення продажу товару сторони укладають шість документів, що роздруковуються. У багатьох країнах ЄС достатньо одного — двох документів, які є лише в електронній формі», – зазначив експерт . Багато документів, які потрібні зараз в Україні, не потрібні не тільки бізнесу, а й державі – для контролю бізнесу.
Номінас сказав, що будь-які реформи, з одного боку, мають зменшувати витрати бізнесу, а з іншого – боротися із шахрайством. В Україні активно роблять друге, але бізнес страждає. У ЄС на перше місце ставлять спрощення для бізнесу, а не боротьбу із шахрайством. «До цього потрібно прагнути й нам», – упевнений Номінас.
Марія Сенік, старший викладач Лундського університету, наголосила, що система ПДВ у Євросоюзі зараз перебуває в процесі трансформації. «Є бажання зробити її простішою, спростити правила для бізнесу, який заробляє та сплачує податки. Спростити правила торгівлі між членами ЄС, щоб ПДВ сплачувався в одному місці», – сказала експертка. Але допоки правила залишаються складними, з'являються нові спеціальні механізми.
Що із системи оподаткування у ЄС можна використовувати в Україні вже зараз
Юрій Гайдай, старший економіст ЦЕС, сказав, що у європейській системі ПДВ є два аспекти, які можна було б уже зараз впроваджувати в Україні:
- продуманий рух до гнучкості ставок, що дає змогу враховувати актуальні потреби суспільства та особливості сегментів бізнесу. Для ЄС перша мета – основна;
- механізм винятків – усі вони є тимчасовими (на 2 – 3 роки), і кожне продовження потребує докладного аналізу: чи його збереження виправдано.
Кирило Номінас зазначив, що адаптація до багатьох аспектів європейського податкового законодавства не може бути швидкою, оскільки вимагатиме відповідної розбудови української судової системи. Тому починати треба з того, у чому Україна вже має результат, наприклад, з електронної звітності та системи реєстрації податкових накладних.
***
Під час круглого столу було представлено підготовлений у ЦЕС огляд європейської гармонізованої системи непрямих податків (ПДВ та акцизів). У ньому особливу увагу приділено механізмам погодження відступів, спеціальним схемам для малого бізнесу, фермерів, малих виробників алкоголю та ініціативам, які зараз проходять погодження та суттєво змінять податкову систему ЄС найближчими роками.