Будь-які прогнози за умов війни практично неможливі. Але їх таки треба робити, щоб хоча б приблизно розуміти, в яких межах можуть відбуватися ймовірні зміни. «Центр економічної стратегії» попросив сім українських та іноземних аналітичних команд надати свої прогнози ключових економічних показників на 2024 та 2025 рік.
Основні економічні прогнози для України
2024 року як неурядові, так і офіційні прогнозисти очікують зростання реального ВВП на 3-4%. Разом із очікуваним зростанням цін та девальвацією гривні це дає середній прогноз номінального ВВП на 2024 рік на рівні $189 млрд.
2025 року очікується девальвація на рівні 8% і зростання реального ВВП на 3,5% (середній), що дозволить номінальному ВВП досягти майже $200 млрд.
Дефіцит бюджету 2025 року знизиться до $38 млрд із $44 млрд 2024-го. Загальна потреба у фінансуванні може становити $52 млрд (торік було $56 млрд). Її покриватимуть переважно за рахунок коштів Фонду ЄС для України, позики ERA від G7, надходжень від заморожених російських активів та роловеру облігацій внутрішньої державної позики.
На кінець 2025 року середній прогноз курсу долара – 45,7 грн, а інфляції – 7,1%.
Усі аналітики припускають, що війна триватиме весь 2025 рік. Але компанія Dragon Capital розглядає і другий сценарій, у якому активні бойові дії припиняться у першому кварталі 2025 року без підписання угоди про врегулювання.
Підстави для альтернативного економічного сценарію
Олена Білан, аналітик компанії Dragon Capital, у ході презентації прогнозів зазначила, що фінансисти часто мають сильне економічне чуття. З 10 жовтня її компанія відзначає зростання вартості українських єврооблігацій. Це може вказувати на те, що фінансові ринки розпочали перехід до сценарію зупинки гарячої фази війни. За цей час облігації подорожчали на 7–15 процентних пунктів.
Таке зростання може говорити, що аналітики вірять у 50%-ву ймовірність зупинення війни у найближчій перспективі – на початку 2025 року.
Олександра Бетлій з «Інституту економічних досліджень та політичних консультацій», написала після презентації: «Мене лякає зараз обговорення перемир'я та прискореного зростання України. Ми повинні розуміти, що це перемир'я не буде стійким. Росія використовує час саме на те, щоб додатково озброїтися. План Трампа вже передбачає поступове зниження санкцій, а це означає, що військовий бюджет Росії лише зростатиме. Не розумію очікувань, що наш військовий бюджет скорочуватиметься, тому зростатимуть витрати на відновлення. Нам потрібно буде продовжувати оснащувати армію».
Що говорять у НБУ про динаміку інфляції
Інфляція, ймовірно, перевищить прогноз у 10% до кінця 2024 року, сказав на презентації заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. При цьому Нацбанк упевнений, що інфляція сповільниться вже наступного року приблизно до 7% і досягне 5% у 2026 році.
Частина чинників, які впливають на прискорення інфляції, тимчасові. Це зокрема менший урожай, подорожчання продуктів харчування, підвищення зарплат, проблеми в енергетиці.
«Але в середньостроковій перспективі набагато важливіше націленість Нацбанку на створення монетарних умов для наближення інфляції до мети», – зазначив Николайчук.
Єдина організація, яка не вірить у можливість НБУ знижувати інфляцію – уряд. Кабмін прогнозує її наступного року на рівні 9,5%. «Це виглядає дивним», — додав Ніколайчук.
Базовий сценарій НБУ передбачає зростання економіки на 4% цього року та на 4,3% наступного. Він залишається актуальним, попри результати президентських виборів у США.