Чи піде у відставку голова НБУ Шевченко. Фото: стоп-кадр із відео
Голова НБУ Кирило Шевченко не підтвердив, але й не спростував інформацію щодо можливості своєї швидкої відставки. Без відповіді залишилися запитання Bloomberg та офіційний запит The Page.
На офіційній сторінці НБУ у Facebook пресслужба регулятора повідомила, що 8 грудня Кирило Шевченко під час своєї робочої поїздки до Лондона дав інтерв'ю агентству Bloomberg. У цьому інтерв'ю його прямо запитали про те, чи правдиві чутки про його можливу відставку та чи не збирається він покинути цю посаду самостійно.
Голова НБУ відповів, що, як і його попередник на цій посаді, зазнає тиску, ухвалюючи рішення всередині НБУ з моменту призначення: «Я під тиском з моменту призначення на посаду. Ідеться про тиск певних осіб на процес ухвалення рішень всередині НБУ, інформаційних кампаніях у пресі, спрямованих на топменеджерів НБУ, кримінальні справи».
На запитання, чи планує він залишити свою посаду через це, голова НБУ не відповів.
Цікаво, що запити українських ЗМІ з цього приводу в НБУ взагалі ігнорують. The Page 6 грудня надіслало до центробанку запит із проханням прокоментувати інформацію про те, що голова НБУ з 1 грудня начебто пішов на лікарняний. За нашою інформацією, сталося це після пресконференції президента Володимира Зеленського: нібито глава держави дав Шевченку місяць, щоб написати заяву про відставку.
Наше видання тричі зверталося з офіційними запитами до пресслужби НБУ. Відповіддю було мовчання, яке грубо порушує вимогу чинного законодавства про ЗМІ. Неофіційними каналами нам повідомили, що пресслужба зовсім не коментуватиме інформацію, пов'язану з головою НБУ.
Хронологія повідомлень про можливу відставку голови НБУ
17 липня виповнився рік, як головою Національного банку став Шевченко, який прийшов на цю посаду з посади керівника державного Укргазбанку.
Цими днями в НБУ продовжувався кадровий скандал: кілька топменеджерів заявили про незгоду з політикою керівництва центробанком і написали заяви про відставку. Ба більше, відставка загрожує самому Шевченку, повідомила британська газета Financial Times, посилаючись на джерела.
Офіс президента нібито розглядав такий варіант, і відставка може відбутися вже у вересні, писала FT.
9 вересня представники громадської організації «Демократична сокира» зібрали 50 тисяч підписів українців за відставку Шевченка та принесли їх спочатку під будівлю НБУ, а потім — до Верховної Ради. «Демсокира» звинувачувала Шевченка в причетності до виведення $40 млн із «Терра банку», який він раніше очолював.
18 жовтня агентство Bloomberg, посилаючись на три джерела, знайомі з планами президента Володимира Зеленського, повідомило, що він хоче звільнити Шевченка, оскільки незадоволений його роботою. До того ж у голови НБУ склалися погані відносини з кількома топспівробітниками регулятора, що призвело до відставок, які «обурили західних донорів, зокрема МВФ».
Перш ніж запропонувати Верховній Раді звільнити Шевченка, Зеленський хоче знайти йому заміну, зазначали в Bloomberg. Пошуком кандидатів опікується керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
Наприкінці листопада «Демсокира» спільно з The Page опублікувала результати свого розслідування, в якому стверджується, що, коли Шевченко керував Укргазбанком, із нього вивели 200 млн грн.
26 листопада під час пресмарафону Зеленський заявив, що вважає правильним перебування на посаді голови Нацбанку Шевченка, але не зміг відповісти, чи працюватиме він на цьому посту ще принаймні місяць.
Президент зазначив, що влітку кадрова ситуація в Нацбанку була кризова, на що звернули увагу в МВФ: «Там не про особу йдеться, а в принципі про те, що з кліматом у Нацбанку не дуже. Я заспокоїв цю ситуацію, як зміг. Тут було вже питання, як зберегти та примножити».
За його словами, українська влада очікує $2,2 млрд від МВФ навесні 2022 року. «Дуже високі ризики, які дуже впливають на мої думки щодо кадрової політики в Нацбанку», – пояснив Зеленський.
Як The Page і обіцяло раніше, ми стежитимемо за розвитком подій. Ми очікуємо, що НБУ все ж таки відповість на наш офіційний запит.