Трава в законі. Для чого в Україні хочуть дозволити медичну марихуану

Автор

Ілюстрація: Георгій Сагітов

У багатьох країнах канабіс широко використовується як знеболювальний препарат і в комплексі лікування важких хвороб, а також для створення високоприбуткового бізнесу. Прямуємо до цього і ми.

Відома українська телеведуча Яніна Соколова використовувала медичний канабіс для того, щоб втамовувати біль, коли вона боролася з раком.

«Тіло настільки викручує, що ти не маєш ані секунди спокою. Медичний канабіс дуже добре знеболює. Навіть більше — він не має такої побічної дії, як морфіни», – розповідає Соколова.

Вживала вона препарат у вигляді електронної сигарети, в якоу вмонтована капсула з олією медичного канабісу. Вистачає такої сигарети на три місяці, а коштує вона $25, що дешевше за морфін та фентанілові пластирі (лікарський засіб, що містить опіати – The Page).

Такий пластир коштує кілька тисячі гривень, його вистачає десь на три дні. Морфін, якщо ви лікуєтеся в стаціонарі, видаватимуть безкоштовно, але поза лікарнею треба буде його купувати. Капсула морфіну офіційно коштує 50 – 100 грн. Втім, купити цей препарат навіть за рецептом непросто. А неофіційно за капсулу доведеться викласти до $200.

Досвід Яніни Соколової в різних країнах сприймається по-різному. В одних – це звичайна, навіть буденна, справа, в інших (зокрема в Україні) – злочин або принаймні адміністративне правопорушення. Втім, найближчим часом все може змінитися. Сьогодні законопроект про медичний канабіс планує розглядати Верховна Рада.

Зміни накривають світ

Ставлення до канабісу швидко змінюється у світі. Це визнала навіть Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ). У січні цього року вона направила до комісії ООН з наркотичних засобів свої рекомендації, які можуть значно змінити всю світову канабісову індустрію. ВООЗ рекомендує вилучити канабіс та його смолу зі списку особливо небезпечних речовин, що не мають терапевтичної цінності, Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 року.

Ця рекомендація стосується не усього канабісу та його похідних, а лише такого, що має медичне застосування. Йдеться про препарати, що містять канабідіол, або CBD. Це одна з речовин, яку можна добувати з конопель. Саме його вживала Яніна Соколова під час лікування від раку.

А от препарати, що містять тетрагідроканабідіол (THC), навпаки, пропонують додати до цього списку. І таким чином відділити канабіс медичний від марихуани, що використовується з рекреаційною метою, тобто для відпочинку. Перші препарати, на відміну від останніх, не призводять до наркотичного сп’яніння.

У своєму листі профільний комітет ВООЗ написав, що немає доказів того, що рослина канабісу або його смоли спричиняють шкідливий ефект, властивий іншим речовинам з цього списку. Натомість препарати на основі CBD потенційно мають терапевтичне значення. Вони можуть використовуватися як знеболювальне, для лікування епілепсії та розсіяного склерозу.

Комісія ООН розгляне це питання не раніше 2020 року. Але це не заважає окремим країнам дозволяти медичний канабіс. Наразі таких у світі 34. Серед близьких до нас європейських країн — Польща, Чехія, Німеччина. Ще у 14 країнах він дозволений частково.

Натомість деякі країни пішли далі. Вони частково або повністю дозволяють рекреаційну марихуану. Першою такою країною в світі став Уругвай. Серед багатих країн повний дозвіл на вживання «трави» діє у Канаді та США (в 11 американських штатах). Ще є країни, де рекреаційна марихуана дозволена частково або декриміналізована, тобто формально вона не дозволена, але за її продаж (і тим більше за вживання) передбачена відповідальність — або мала, або немає ніякої. Таких країн у світі близько 50, найбільш відома з них — Нідерланди. Втім, до цього списку входять навіть Молдова і Грузія.

Проте в Україні немає покарання за вживання марихуани. Зате виготовлення, зберігання, транспортування, продаж канабісу та його похідних у невеликій кількості карається штрафом від 425 до 850 грн чи виправними роботами на 20 – 60 годин. А от за те ж саме у великих розмірах можна отримати до 4 – 12 років в’язниці.

Україна приєднується до канабісової лихоманки

Наприкінці травня у Верховній раді зареєстровано законопроект №10313 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення фундаментального права особи на життя». Один із його співавторів Олександр Опанасенко каже, що у ньому пропонується дозволити зберігати та використовувати медичний канабіс за рецептом лікаря. Також пацієнтам буде дозволено вирощувати у теплицях до чотирьох кущів цієї рослини для власного вжитку.

У законопроекті пропонується видавати ліцензію підприємцям для вирощування цієї культури. Для тих, хто культивуватиме до 1000 рослин, вона коштуватиме близько 200 тис. грн на рік. А за кожен гектар посіву у кількості понад 1000 рослин доведеться платити близько 1 млн грн, говориться у законопроекті.

Ліцензія дозволить вирощувати сорти канабісу, що містять малі кількості наркотичних речовин, протягом 5 років. Якщо ж вирощування відбуватиметься з науковою чи навчальною метою, тоді дозвіл не знадобиться.

У такої ініціативи багато прихильників, зокрема в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. «До двох мільйонів пацієнтів могли би покращити життя через медичний канабіс завдяки тому, що можуть користуватись ним легально в Україні. А по-друге, нам пощастило, що є така родюча земля у нас і наше сільське господарство розвивається. І ми, напевно, могли б стати його експортерами. Я думаю, що ми могли б зайти на ринок дуже швидко», – сказала вона The Page.

Втім, Супрун зауважила, що, окрім законопроекту, необхідно ще внести зміни у деякі постанови Кабміну, ухвалити протокол щодо ліків, які матимуть вміст канабісу, та дозування, а також видати ліцензії для аптек.

У Нацполіції підтримують можливість використання медичного канабісу у формі лікарських засобів та на підставі рецепту лікаря. Водночас у надісланому до комітетів Верховної Ради очільником відомства Сергієм Князевим документі, який є у розпорядженні The Page, наголошується, що даний законопроект потребує доопрацювання. Інакше його прийняття може призвести до правових колізій та неузгодженностей між законодавчими актами, що регулюють сферу обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.

У тому, що легалізацію навіть поліція не заперечує, немає нічого дивного. Суть полягає в наданні доступу до медичного канабісу, а не в тотальній легалізації, каже Ярослав Матюшин, представник руху «Демократична сокира», що підтримує цю ініціативу. Він запевняє, що не варто сприймати цей закон як повну легалізацію марихуани. «Основна маса людей сприймає legalise (легалізація – The Page) як якусь ініціативу, щоб усі змогли «курнути косячок» за гаражами. Медичний канабіс — це, в першу чергу, ліки», – каже він.

Та не всі підтримують законопроект. Голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець стверджує, що для відкриття доступу до препаратів з вмістом медичної коноплі необхідні лише зміни у постанові Кабміну, законодавчі – зайві. За її словами, передбачене законопроектом вирощування та випробування відкриває «ворота для створення величезного надприбуткового бізнесу».

Хоча завідувач відділу маркетингу Інституту луб’яних культур НААН у Глухові Олег Примаков зазначає, що виготовити наркотичну марихуану з технічної та терапевтичної коноплі неможливо.

Конопляна економіка

У всьому світі надприбутковості канабісового бізнесу не бояться. Впливова британська газета The Financial Times вже публікує фінансові показники цієї індустрії. За її даними, інвестиції в канабіс за п’ять місяців цього року перевищили показник за увесь 2018 рік і досягли $1,3 млрд. А об’єм цього ринку, за прогнозами, сягне $14,9 млрд.

Фінансові компанії поринають в індустрію канабісу. Зокрема, у березні минулого року інвестиційна «дочка» одного з найбільших банків Канади Bank of Montréal, Nesbitt Burns, купила за $100 млн канадського виробника канабісу Cronos Group. У квітні того ж року JPMorgan Asset Management інвестувала у виробника марихуани MedReleaf $133 млн.

Ринок канабісу захоплює і фондові ринки. Канадська компанія Tilray, яка займається вирощуванням марихуани та легально поставляє медичний канабіс у ЄС, у липні минулого року провела публічне розміщення акцій (IPO) на біржі Nasdaq. Компанія розмістила на ринку 9 млн акцій за ціною $17 кожна і в результаті залучила близько $153 млн.

Нью-Йоркська фондова біржа і Nasdaq у 2018 році включили в свої списки дві канадські компанії, що виробляють канабіс, – Canopy Growth та Cronos Group. Акції Cronos за минулий рік зросли більш ніж на 115%, а Canopy — понад 65%. Це зробило останню найбільшим у світі гравцем на ринку канабісу. Її ринкова вартість — $15 млрд. Дохід компанії у 2018 році склав $120 млн, у 2019-му очікується $170 млн.

Свої коноплі

Українські фермери вже готуються до того, щоб і собі заробити на канабісі.

Власник компанії «Агроспецсервіс» Олександр Кривенченко зараз постачає українським фермерам сільгоспзтехніку з США, але якщо Верховна Рада підтримає законопроект, готовий вкласти у медичний канабіс близько $200 – 300 тис. «Колеги-американці розповідали, що у них іде на 10 соток десь близько $100 тис. Але тут ще потрібно враховувати ті фактори, що там рівень оплати праці зовсім інший, не такий, як у нас. На цьому можна дуже сильно зекономити», – розповідає бізнесмен.

Кривенченко готовий збувати канабіс не лише на українському ринку, а й експортувати. Вийти на окупність, за розрахунками бізнесмена, можна через 36 місяців, але це за умови відсутності додаткових навантажень від податкової, мит, акцизу.

Проте із законодавчої точки зору все не так просто. Американець Ендрю Кинсел, який займається вирощуванням технічної коноплі в Україні, жаліється на велику кількість вимог до бізнесу, в порівнянні з Німеччиною, США та Канадою. За його словами, перед тим, як зайнятися вирощуванням коноплі, підприємцю необхідно подати документи на квоту ще у листопаді, надати довідку про несудимість, про незалежність від наркотиків, а також отримати дозволи від поліції на склад, де зберігатимуться коноплі. Таких вимог немає у багатьох країнах, говорить він.

«Фермер повинен відповідати за те, що у нього є на полі, звідки у нього насіннєвий матеріал. Є претензії? Приїжджайте та перевіряйте, чи відповідає насіння тій рослині, яка росте на полі, яке там зареєстровано», – вважає американець.

Повз український ринок не можуть пройти закордонні компанії. За словами Матюшина з «Демократичної сокири», за долею законопроекту уважно стежать в американській компанії ParagonCoin. Вона займається криптовалютою, яка заснована для обігу медичного канабісу, та виступає за використання технології блокчейн для легалізації усіх процесів, пов’язаних з виробництвом та споживанням медичного канабісу.

«Вони з нами консультувалися. У них є такі амбіції, що коли-небудь у нас все-таки законопроект щодо легалізації медичного канабісу пройде. Вони хочуть зайти сюди», – говорить він.

Думає про канабісовий бізнес і Яніна Соколова. Вона хоче виготовляти електронні сигарети, на кшталт тих, що допомагали їй долати хворобу. Ведуча вже обговорює цю бізнес-ідею із кількома підприємцями. Виготовляти електронні сигарети будуть спочатку за польською технологію. Сировина також імпортуватиметься із сусідньої країни. «Зробимо все тут, на базі українських грошей і українських ресурсів, з нашими людьми та обладнанням. Але сировину і схему спочатку будемо запозичувати у поляків. Потім спробуємо виготовити в Україні», – каже Соколова.

Коли це стане можливим, сьогодні має визначити Верховна Рада. Якщо вона прийме законопроект у першому читанні, то він перейде на розгляд нового складу парламенту. Якщо ж ні, то доведеться вносити законопроект заново. «Рано чи пізно, але це станеться», – сподівається Олександр Опанасенко.

Читати на The Page