У неділю стало відомо про відновлення робіт із будівництва російського газопроводу «Північний потік-2» у територіальних водах Німеччини. Як повідомив представник компанії Nord Stream 2 AG, прокладку труб проводить російське судно «Фортуна» відповідно до дозволів та заяв, зроблених установами.
17 травня німецький регулятор — Федеральне морське та гідрографічне агентство (BSH) — видало дозвіл на продовження робіт. Згідно з документом, труби повинні укласти на ділянці довжиною 2 км, що знаходиться у виключній економічній зоні Німеччини.
У відомстві повідомили, що для початку робіт немає необхідності чекати до кінця травня, оскільки наразі в цій зоні немає червонокнижних птахів (цьому передував позов від екологів). Труби планують укласти на морське дно, а монтаж повинні провести пізніше.
Минулого тижня адміністрація президента США Джо Байдена вивела з-під санкцій оператора «Північного потоку-2» — Nord Stream 2 AG і його керуючого директора Маттіаса Варніга. У середу Держдепартамент направив до Конгресу свій обов'язковий 90-денний звіт зі списком компаній, задіяних у будівництві газопроводу та заслуговуючих на санкції.
У документі говориться, що Nord Stream 2 AG бере участь у діяльності, яка визнається подсанкційною за американським законодавством. Однак причиною зняття санкцій стало те, що це «негативно відіб'ється на відносинах США з Німеччиною, ЄС і іншими європейськими союзниками та партнерами».
Реакція української сторони не змусила на себе чекати. Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко та правління компанії звернулися до країн Європи та США з відкритим листом, в якому закликали «зупинити цей шахрайський проєкт».
Українці пояснюють: щоб зупинити «ПП-2», США не потрібно вживати нових заходів: вони можуть просто застосувати вже існуючі санкції, які затвердив Конгрес переважною двопартійною більшістю.
«Вагаючись із введенням санкцій проти компаній, які зараз беруть участь у прокладанні трубопроводу, Сполучені Штати транслюють Росії небезпечне повідомлення, яке вплине на поведінку РФ далеко за межами «Північного потоку-2», — упевнені в НАК.
На їхню думку, відмова від санкцій — неправильний сигнал тоді, коли Україна зіткнулася з великим зосередженням військ на своєму кордоні, а миротворчий процес із припинення окупації Криму та війни на Донбасі зупинився.
Що буде далі з «Північним потоком-2»
На думку президента Володимира Зеленського, зняття санкцій з «Північного потоку -2» стане поразкою США та президента Джо Байдена особисто.
«Я вважаю, що це буде програш Сполучених Штатів Америки, я вважаю, що це буде програш особистий президента Байдена. Це буде серйозна геополітична перемога РФ».

Володимир Зеленський
президент України
Введення «Північного потоку-2» може означати для України зниження або повне припинення транзиту російського газу. Минулого року дохід від міжнародної діяльності оператора ГТС України склав 47,5 млрд грн, внутрішній ринок приніс 10,1 млрд грн.
За словами експерта з міжнародних енергетичних відносин і безпеки Михайла Гончара, «Газпром» ніколи не приховував, що хоче досягти припинення транзиту територією України. Водночас експерт відзначає, що запуск газопроводу може затягнутися.
«Якщо розглядати ситуацію чисто з технічної точки зору, першу нитку газопроводу можуть добудувати до 4 липня поточного року, як подарунок американцям до Дня незалежності. Але питання в тому, що добудова газопроводу не означає його запуск в експлуатацію. У «Північного потоку-2» безліч проблем, зокрема з його сертифікацією — адже відомо, що сертифікатори та страхова компанія вийшли з проєкту ще минулого року. Тому, власне, укладання труби — ще нічого не означає для системи, яка працює під великим тиском».

Михайло Гончар
Експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин
Запуск газопроводу стане ударом по українській економіці, але не трагедією, вважає політолог Володимир Фесенко.
«Я не бачу катастрофи в запуску Nord Stream-2. Так, це буде чутливий удар по українській економіці, але він відбуватиметься поступово. Власне, ми вже це переживаємо. Зниження прокачування російського газу через нашу трубу відбувається протягом останніх 15 років, ми вже втратили більше половини. Нам потрібно думати про майбутнє, думати в проєктному форматі разом із європейцями та сусідніми країнами. Слід зосереджуватися на енергетиці майбутнього, зокрема, на проєктах, пов'язаних із водневою енергією. Це зараз один із ключових пріоритетів для Німеччини».

Володимир Фесенко
Політолог
Будівництво газпромівського довгобуду закінчиться до кінця року, вважає директор консалтингової компанії «ExPro Україна» Геннадій Кобаль.
«У проєкту існують проблеми з сертифікацією, але їх можна вирішити. Водночас труднощі можуть виникнути з наповненням газопроводу. «Газпрому» доведеться шукати партнерів для участі в проєкті. На це піде півроку-рік. Найближчим часом «Північний потік-2» ніяк не загрожує Україні, оскільки у нас ще 3,5 року діє контракт із «Газпромом» на прокачку газу. Україні потрібно свій видобуток розвивати, а не турбуватися за сусідів».

Генадій Кобаль
Директор консалтингової компанії «ExPro Україна»
Контекст. «Північний потік-2» (Nord Stream 2) — споруджуваний підводний газопровід, що з'єднує Російську Федерацію з Німеччиною територією Балтійського моря. Засновником проєкту є російський «Газпром». Вартість будівництва оцінюється в 9,5 млрд євро, проєктна потужність — 55 млрд м3 газу на рік.
За оцінками радника голови правління НАК «Нафтогаз» Олени Зеркаль, пуск газопроводу дозволить Росії наростити частку на німецькому газовому ринку з 40 до 60%.
Незважаючи на заплановане закінчення будівництва в 4 кварталі 2019 року, в грудні 2019 року будівництво було призупинено у зв'язку з санкціями США проти швейцарського підрядника проєкту. У грудні 2020 року «Газпром» відновив будівництво газопроводу власними силами. Станом на 31 березня було побудовано 95% газопроводу або 2339 км.