ЄС може почати визнавати українські паспорти вакцинації вже влітку 2021 року. Утім, такі сертифікати будуть корисними й в Україні — завдяки їм у разі жорсткого карантину українці зможуть працювати й відвідувати різні заклади.
Про це в коментарі розповів заступник міністра охорони здоров'я Ярослав Кучер.
Водночас попри те, що ЄС запускає в липні єдиний ковідний паспорт, кожна країна може сама вирішувати, кого пускати на свою територію. Крім того, деякі країни ЄС запустили подібні довідки локально й назвали їх «зеленими сертифікатами».
Однак запуск таких документів — це передусім захист власних громадян з боку ЄС. Такі сертифікати допоможуть країнам поступово відкриватися, відновлювати туризм і локальний бізнес. Водночас Україна намагається підлаштуватися під правила ЄС і зробити аналог у себе.
Зараз в Україні працює електронна система охорони здоров'я, куди вноситься інформація про всі медичні маніпуляції, що проводяться з кожним громадянином. Також в Україні вже розроблено формат цифрового сертифіката, який можна отримати через застосунок «Дія». Такі сертифікати працюватимуть і в ЄС.
Як працюватимуть паспорти вакцинації в Україні
Правила досить схожі з тими, що діють у ЄС. Так, якщо людина перехворіла на коронавірус і в неї є антитіла, то дані про це вносяться до системи eHealth. Це є підставою для того, щоб упродовж 180 днів видати сертифікат.
Сертифікат вакцинації також можна отримати в тому разі, якщо людина зробила тест на коронавірус. Після того як результат тестування з'явився в eHealth, можна завантажити сертифікат у «Дії».
Третім варіантом отримання сертифікату є закінчення вакцинації проти коронавірусу.
Такі сертифікати можна буде використовувати під час чергового локдауну. Адже той бізнес, чиї працівники вакциновані, зможе працювати. Крім того, вакциновані громадяни зможуть відвідувати кінотеатри, ресторани тощо.
Такий сертифікат також може бути міжнародним свідоцтвом про вакцинацію. У МОЗ очікують, що вже влітку в ЄС почнуть визнавати українські паспорти вакцинації.
«Гадаю, що влітку це вже почнеться. Я бачу, як там у них усе відбувається. У них теж немає певної узгодженості між собою», — зазначив Кучер.
Водночас у ЄС планують об'єднати системи з локальними сертифікатами й загальну систему для всього ЄС в одну. Проте для України залишається питання щодо того, як перевіряти цифрові сертифікати з ЄС.