У сучасному глобалізованому світі паспорти відіграють вирішальну роль у полегшенні міжнародних подорожей. Декому цей документ дозволяє розкіш безперешкодних мандрівок, тоді як іншим дає певні обмеження та заборони.
розповідає, які паспорти є найбільш і найменш потужними у світі згідно з Індексом паспортів Хенлі.
Що таке Індекс паспортів Хенлі та як він вираховується?
Індекс паспортів Хенлі враховує рівень доступу громадян до різних країн без візи або з різними типами віз. Він ґрунтується на даних, що надає Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA), та додатковому дослідженні команди Henley & Partners, включаючи 199 різних паспортів і 227 різних напрямків подорожей.
Кожен паспорт отримує по 1 балу за кожну країну чи напрям подорожі, які можна відвідати без візи або за певних умов. Індекс оновлюється щокварталу та є надійним інструментом для оцінювання «мобільності» паспортів.
Які країни мають найкращі та найгірші паспорти для подорожей
Сінгапур має найпотужніший паспорт у світі, його громадяни можуть відвідувати 192 країни без попереднього отримання візи. Німеччина, Італія та Іспанія розділили між собою друге місце, їхні громадяни можуть відвідувати 190 країн.
Хоча США розташовані на 8-му місці, вони дозволяють громадянам в’їжджати до 184 країн без особливих обмежень. Цим рівнем свободи також користуються власники паспортів у Литві.
Україна також потрапила до цього списку та навіть посідає 30-те місце з 104, маючи 146 пунктів. Проте, враховуючи чинник повномасштабного вторгнення, існування обмежень щодо виїзду, вважати ці дані об’єктивними не можна.
На іншому кінці шкали ситуація геть інша. Наприклад, для власників паспортів Афганістану, Іраку та Сирії подорожі до більшості країн є більш обмеженими. Афганський паспорт має найменшу вагу в цьому рейтингу: лише 27 країн, куди можна подорожувати без віз. Ситуація в Іраку та Сирії не набагато краща: 29 та 30 пунктів призначення відповідно.