Скандальні 113 гектарів на Оболоні в Києві. Перший судовий вирок за позовом Офісу Генпрокурора


Суддя Голосіївського районного суду оголошує перший вирок у справі про 113 га на Оболоні. Фото: скриншот з відео засідання.

Голосіївський суд столиці виніс перший вирок у заплутаній справі про 113 гектарів землі в Оболонському районі Києва. За нього б’ються з 2007 року. Але зараз з’явилася надія, що держава розплутає цей кримінальний клубок.

Після засідання Голосіївського районного суду столиці, що відбулося 25 жовтня, Максим Топорков, адвокат одного з обвинувачуваних у, як це називає Генеральна прокуратура, «оборудці», розповів, що його клієнт отримав на диво м’який вирок.

«Сьогодні було затверджено угоду між Офісом Генерального прокурора та моїм підзахисним Бадешком Юрієм Миколайовичем, якому раніше було призначено покарання у вигляді ув’язнення на три роки… Покарання замінили на (умовне – The Page) з випробувальним періодом один рік», – розповів адвокат журналістам.

Пояснити про домовленості докладніше адвокат відмовився, але уточнив, що це добровільна угода, яка влаштовує його клієнта.

Він також розповів, що в цій справі є ще декілька кримінальних проваджень. Вони cтосуються незаконного заволодіння коштами, яке пов’язане зі 113 га землі на Оболоні.

Максим Топорков, адвокат засудженого в справі про 113 га на Оболоні. Фото: скриншот із відео коментаря адвоката для журналістів

Він також підтвердив, що в рамках цієї справі розслідується факт вбивства. Але невідомо, чи вже спрямовано цю справу до суду.

Про це розслідування стало відомо з публікації на сайті Офісу Генерального прокурора наприкінці серпня цього року. Там йшлося про те, що через незаконні «оборудки із землею на $11 млн» мали судити директора підприємства.

Розслідування встановило, що він підробив реєстраційні документи, щоб створити фіктивне підприємство. На його рахунки потрапили кошти від продажу цієї ділянки, що дало змогу їх легалізувати. У повідомленні також зазначається, що обвинувачуваний директор співпрацював зі слідством, тому йому пом’якшили вирок.

Що це за земля

Уперше про 113 га землі в Оболонському районі Києва стало відомо тоді, коли місто продало її з аукціону у 2007 році майже за 1 млрд грн, або приблизно $200 млн. Тоді в конкурсі мали намір брати участь майже 30 претендентів, адже за експертними розрахунками там можна було збудувати 1 млн квадратних метрів житла. За один квадратний метр тоді давали $1,5 тис. Але, як часто буває, у конкурсі взяли участь лише дві компанії. Їх вважали пов’язаними з олігархом Дмитром Фірташем та його партнерами за газовим бізнесом.

Житло там ніхто не побудував. Натомість під цю землю брали кредити. Спочатку вона опинилася в заставі збанкрутілого банку Фірташа «Надра», а потім банку «Родовід». Після банкрутства останнього за ділянку точилася запекла боротьба.

У лютому 2018-го ФГВФО повідомляв про рейдерське захоплення цієї ділянки.

У лютому 2018-го Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) повідомляв про рейдерське захоплення цієї ділянки й про те, що через це держава зазнала збитків на суму 3,7 млрд грн.

У жовтні того самого року Фонд гарантування вкладів виставив цю ділянку на продаж за 3,3 млрд грн (приблизно $125 млн). Але стільки заплатити ніхто не захотів. Стартову ціну згодом зменшили на 3 млрд грн і продали цей ласий шматок лише в липні 2021-го за 370 млн грн ($14 млн).

Та це ще далеко не хепіенд.

Що накопала Генпрокуратура

Інформації про цю детективну справу стає дедалі більше. На сайті Офісу Генерального прокурора повідомлялося, що досудове розслідування триває проти учасників цілої організованої групи. Відомство звернулося із запитами про міжнародну правову допомогу. Йдеться про розшук активів і затримання підозрюваних у справі, які переховуються.

Джерело The Page, знайоме зі справою, розповіло, що цій роботі правоохоронців сприяла угода з Юрієм Бадешком і далі справа почне розкручуватися. Під час розслідування сплили такі імена, як-от: Олександр Боднарчук, Ольга Алісіменко, Костянтин Кривопуст і Андрій Головатюк. Олександр Боднарчук, за даними офіційного сайту МВС, перебуває в розшуку.

Ілюстрація сторінки із сайту МВС

На одному із засідань Голосіївського суду було помічено Антона Шубенкова, якого джерело теж називає з-поміж причетних до справи. Він не став спілкуватися із журналістами й утік, скориставшись першою можливістю. Адвокат Руслан Андрищук заявив журналістам, що справу проти його клієнта сфабриковано. Загалом розслідування стосується щонайменше 10 людей.

Крапку в цій справі ще не поставлено. The Page стежитиме за розвитком подій.

Читати на The Page