З 15 до 18 березня в Каннах проходитиме міжнародна інвестиційна виставка MIPIM 2022. У заході візьмуть участь гучні українські проєкти.
Цей захід часто порівнюють із Давосом для девелоперів і інвесторів ринку нерухомості. Адже MIPIM так і перекладається з французької — міжнародний ярмарок професіоналів нерухомості (Le Marché International des Professionnels de l'immobilier).
«Більшовик» та інші — хто поїде на MIPIM 2022
Україну на виставці представлятимуть, зокрема, такі проєкти:
- реновація заводів «Арсенал» і «Більшовик» від компанії Q Partners;
- Promprylad.Renovation з Івано-Франківська;
- БФК «Метрополь» компанії Altis Holding;
- Lviv Tech City компанії UDP.
Свої проєкти на виставці також планують продемонструвати й компанії Dragon Capital, Intergal Bud і STOIC Group.
У 2022 році головною темою виставки буде «Керуючи змінами в місті» (Driving Urban Change). Боротьба за чисте повітря, розв'язання транспортних проблем, комфортні умови для життя та роботи городян – усе це обговорюватиметься на чисельних конференціях під час виставки.
Організатори українського стенда Ukraine at MIPIM під час презентації основних проєктів зазначили, що українські кейси відповідатимуть світовим запитам і трендам.
Серед ключових трендів, що простежуються цьогоріч на глобальних ринках, — трансформація та діджиталізація офісів і міського середовища, розвиток логістичної нерухомості, зростання та диверсифікація ринку житла. Крім того, окремим потужним фокусом для іноземних компаній, зокрема інвесторів, залишаються теми ESG (екологія, соціальна відповідальність і управління) і сталого розвитку, наголосила в коментарі Анна Нестуля, керівниця агентства Invest in Projects, співорганізаторка Ukraine at MIPIM.
За її словами, уже 5 років український стенд збирає ключових гравців на одному майданчику.
«Наше завдання як організаторів — стежити за світовими трендами, фокусом міжнародних компаній, підтримувати комунікацію з іноземними гравцями ринку нерухомості та адаптувати українську програму на MIPIM у відповідності. В Україні ми також бачимо підтвердження цього тренду. Компанії, які були представлені на нашому заході, уже розвивають свої проєкти відповідно до світових стандартів», — пояснила Анна Нестуля.
Участь України також підтримують ЄBA, Канадсько-українська торгова палата, Український клуб нерухомості, Посольство України у Франції, КМДА, профільні міністерства.
Promprylad.Renovation і проєкт «Арсенал»: ключові меседжі від України на MIPIM

За 5 років існування Promprylad.Renovation залучено понад $10 млн від 1000 інвесторів з України та 28 країн світу. Фото: Архітектурне бюро «ФОРМА»
Одним із ключових проєктів, що представить Україна на виставці, є Promprylad.Renovation. І вперше на MIPIM його презентуватиме не столичний, а успішний регіональний кейс.
Це інноваційний центр на базі старого заводу в центрі Івано-Франківська, який працює на перетині чотирьох напрямків розвитку регіону: нової економіки та урбаністики, сучасного мистецтва та освіти. З іншого боку, це проєкт зі сфери імпакт-інвестування, де інвестори одночасно вкладають у соціальний вплив на регіон і отримують дивіденди.
СЕО Promprylad.Renovation Юрій Филюк зазначив, що загальний бюджет проєкту складає приблизно $30 млн, з яких за 5 років існування проєкту понад $10 млн залучено від більш як 1000 інвесторів з України та 28 країн світу. Модель проєкту також передбачає залучення кредиту в розмірі $15 млн на реалізацію наступних черг.
«Проєктом передбачено можливість залучення грантових ресурсів від міжнародних партнерів. Серед них — уряди Швеції та Канади, BMW Foundation, Bosch Foundation та інші. Чому наші західні партнери повірили в нас і пішли на співпрацю? Через пропозицію чогось нового. Адже ми шукали форму, як поєднувати комерційні завдання з реальним розвитком країни», — пояснив Филюк.
За його словами, український стенд має велику привабливість з огляду на те, що за останні роки країна зробила ривок у нерухомості та вдається до інноваційних нестандартних підходів. «Відставання від світових тенденцій змушує українців шукати інноваційні підходи», — наголосив Филюк.
Інший проєкт — реновація території колишнього заводу «Арсенал» у Києві площею 20 гектарів.
«Раніше завод «Арсенал» був сірою плямою в центрі міста, закритою занедбаною територією площею 20 гектарів. Утім, ця територія має культурне значення з її довгою історією та неймовірною архітектурою, яку ми разом із партнером А Development почали відкривати для суспільства у 2019 році й продовжуємо дотепер», — зауважив під час презентації українських проєктів нерухомості на інвестиційній виставці MIPIM 22 Андрій Семенов, керівний партнер і CBDO інвесткомпанії Q Partners.
За словами Семенова, інвестиції в проєкт уже перевищили $50 млн, а загальна сума інвестицій у наступний етап ревіталізації становитиме приблизно $200 млн. Наступний етап — на місці занедбаного цеху на цій території з’явиться mix-used-проєкт із комерційною нерухомістю та апартаментами.

Резидентами парку стануть високотехнологічні компанії, стартапи, R&D-центри, інкубатори, акселератори. Фото: lvivbud.com
Мета проєкту Lviv Tech City — реалізувати високий потенціал хайтек-галузі на заході України й надати більшої ваги креативній економіці. Це український інноваційний парк, що створюється за принципами екосистеми «Живи – Працюй – Навчайся – Відпочивай».
Об'єкт буде зведено у Львові – одному з найактивніших українських осередків IT-індустрії. На 4,8 га колишньої промзони формується сучасна інфраструктура — як офіси та коворкінги, так і освітні заклади, апартаменти, ресторани, спортивні майданчики, тренажерні зали та зелені рекреаційні зони. Загальна площа кампусів із паркінгами складе 50 тис. кв. м. Приблизно таку саму площу займатиме житловий квартал з усією інфраструктурою.
Що таке MIPIM?
За словами представника MIPIM в Україні Дмитра Допіро, Київ і українські девелопери беруть участь у MIPIM із 2004 року. Останніми роками делегацію Києва очолював мер міста Віталій Кличко. Участь мера привертала додаткову увагу учасників MIPIM.
Учасники від України у 2022 році:
- Promprylad.Renovation
- Toronto-Kyiv
- Toronto Property Management
- Q Partners
- UDP
- Altis Holding та Metropole
- Dragon Capital
- Intergal Bud
- Midland Development
- Invest in Projects
- Delta
- STRIX
- Masnavi Capital
- Mandarin Plaza Group
- Creator City
- STOIC Group
- CBM Forum
- Arricano.
«З 1990 року MIPIM проходить упродовж 4 днів у Каннах на Лазурному березі Франції. Від початку цільовою аудиторією виставки були інвестори, заради зустрічі з якими на захід приїжджали девелопери. Вони презентували як готові об'єкти, так і майбутні проєкти, які потребували значних інвестицій. Згодом до інвесторів і девелоперів приєдналися архітектори, брокери, консультанти та постачальники матеріалів і обладнання», — пояснив Допіро.
Сьогодні MIPIM стала головною подією року серед професіоналів нерухомості, на яку приїздять лідери ринку для обговорення проблем, тенденцій та інновацій у сфері нерухомості, зазначив представник України. У різні часи на MIPIM збиралися від 10 до 28 тисяч учасників.