Українська полеміка про земельну реформу дуже сильно концентрується на питанні продажу землі іноземцям, але більш серйозне питання — уникнення концентрації землі в одних руках — залишається без належної уваги.
Таку думку в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна» висловив посол Франції в Україні Етьєн де Понсен.
На думку посла, якщо приймуть модель земельної реформи з недостатнім рівнем регуляції, це зіграє на користь потужним гравцям агроринку, які зможуть майже безкінечно нарощувати володіння земельними активами.

Він також застеріг, що в такому випадку подальше поступове спустошення сільської місцевості та перетікання наявних там багатств до великих власників стане неминучим.
«Немає якоїсь готової моделі: в будь-якому випадку йтиметься про суверенне рішення України, яке вона прийме в цьому питанні», — підкреслив де Понсен.
Як приклад Етьєн де Понсен привів французьку модель земельного ринку, яка забезпечує вільний продаж та придбання землі, але при цьому виконує функцію регулювання земельного ринку.
Контекст. Фінальна версія законопроєкту про запуск ринку землі містить сувору заборону на продаж землі іноземним громадянам, поки українці на референдумі не вирішать інакше, повідомив радник прем'єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак.
Президент Володимир Зеленський 11 листопада заявив, що громадяни інших країн і компанії, серед засновників яких є іноземці, зможуть купувати українську землю лише після згоди на це українців за підсумками референдуму.
Кабмін вніс у Верховну Раду законопроєкт №2178 про обіг земель сільськогосподарського призначення. Документ передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року мораторію на продаж землі. Згідно нього, землю не зможуть купувати фізичні та юридичні особи, а також іноземні держави, які підпадають під дію закону про санкції (в тому числі й громадяни Росії).