Facebook Pixel

Зеленський проти Залужного, Орбан проти ЄС і республіканці проти кордону: дайджест західних ЗМІ

Звільнення Залужного і вгамування Орбана: дайджест західних ЗМІ

Звільнення Залужного і вгамування Орбана: дайджест західних ЗМІ

Розбіжності між президентом Володимиром Зеленським і головнокомандувачем Валерієм Залужним досягли максимуму через вимогу генерала мобілізувати сотні тисяч українців, вважають західні ЗМІ. Тим часом сам Залужний у своїй колонці обстоює необхідність розробки нової високотехнологічної військової стратегії.

На саміті Європейської ради прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підтримав виділення Україні 50 мільярдів євро, зрозумівши, що лідери країн блоку більше не готові терпіти його шантаж. А члени Сенату США завершують підготовку до голосування за угоду, яка розблокує пакет військової допомоги Україні, хоча самі не впевнені в її успіху.

The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що завершує робочий тиждень 29 січня – 2 лютого.

Зеленський звільнить Залужного? Деталі конфлікту

The Washington Post, посилаючись на анонімного українського високопосадовця, стверджує, що в понеділок 29 січня президент України Володимир Зеленський повідомив Головнокомандувачу ЗСУ генералу Валерію Залужному, що незабаром його відправлять у відставку.

Президент вважав, що зміна керівництва може забезпечити оновлення на тлі виснаження громадськості війною та скорочення міжнародної допомоги. Але швидка негативна реакція у військових лавах, побоювання деяких чиновників у Києві та невизначеність на Заході свідчать про те, що звільнення Залужного може призвести до негативних наслідків, що дозволить Москві скористатися нестабільністю.

Quote«У цій ситуації виграє лише росія. Це було дуже погано повідомлено. Треба було підготувати людей, тому що Залужний користується великою повагою — не тільки серед солдатів, а й серед цивільних», — стверджують джерела The Washington Post.

За їхніми словами, Залужний пояснив Зеленському, що його заміна не покращить положення України на полі бою, адже окупанти зберігають перевагу в чисельності та озброєнні.

Після чуток про звільнення Залужного Зеленським, президент України жодного разу у своєму зверненні не торкнувся цієї теми, аби якось її прояснити. Фото: ОП

Після чуток про звільнення Залужного Зеленським, президент України жодного разу у своєму зверненні не торкнувся цієї теми, аби якось її прояснити. Фото: ОП

Чи не найсерйознішою розбіжністю між Зеленським і Залужним стало прохання генерала мобілізувати більше людей, повідомили джерела видання. Оскільки росія запланувала збільшити армію на 400 000 мобілізованих, Залужний вимагає співмірної мобілізації в Україні. Зеленський заперечив, стверджуючи, що Україні не вистачить грошей для забезпечення такої кількості військових і що жорсткі мобілізаційні заходи були б політично непопулярними.

Найімовірнішими претендентами на посаду головнокомандувача The Washington Post називає командувача Сухопутних військ генерал-полковника Олександра Сирського та начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенанта Кирила Буданова.

QuoteЗа словами видання, Залужний має репутацію людини, яка не боїться висловлювати свою думку, і це часом призводило до суперечок із його західними колегами, включно з генералом Марком А. Міллі, колишнім головою Об’єднаного комітету начальників штабів США.

Сирський, натомість, налагодив більш рівні стосунки з західними командувачами, зокрема з головою Європейського командування США генералом Крістофером Каволі. Проте в лавах українських військових Сирського багато хто не любить. Військові вважають, що його накази призвели до невиправданих втрат і що він усунув популярних командирів на користь більш лояльних до нього.

З іншого боку, Буданов має невеликий досвід командування армією. Деякі військові чиновники припустили, що навіть якщо Буданова призначать замість Залужного, Сирський фактично буде командувати з-за лаштунків.

Що потрібно Україні для перемоги: стаття Залужного

У відповідь Валерій Залужний не став робити ніяких гучних заяв, а чітко розписав своє бачення цієї війни та можливості її перемоги в колонці для CNN

У відповідь Валерій Залужний не став робити ніяких гучних заяв, а чітко розписав своє бачення цієї війни та можливості її перемоги в колонці для CNN

У четвер 1 лютого видання CNN опублікувало колонку Валерія Залужного, в якій головнокомандувач ЗСУ розмірковує про зміни в українській стратегії, необхідні для перемоги над росією.

На думку Валерія Залужного, поточне становище України у війні визначається такими факторами:

  • поява систем безпілотної зброї;
  • зменшення військової підтримки з боку ключових союзників через вичерпання західних запасів озброєння та дефіцит пороху на світовому ринку;
  • провокування росією регіональних конфліктів, які відволікають увагу міжнародної спільноти;
  • слабкість режиму міжнародних санкцій;
  • перевага ворога в мобілізації людських ресурсів на тлі нездатності державних інституцій в Україні збільшити чисельність збройних сил без застосування непопулярних заходів;
  • недосконалість українського законодавства та часткова монополізація ОПК, що призводять до вузьких місць у виробництві.

Залужний вважає, що здобути перевагу над ворогом Україні може допомогти застосування безпілотників, засобів радіоелектронної боротьби та кібернетичних спроможностей для проведення комбінованих операцій у рамках єдиної концепції. Такі операції можуть бути спрямовані на завдання росії військових і економічних втрат, а також психологічної шкоди.

Для цього Україна має створити нову систему технологічного переозброєння армії. Залужний стверджує, що така система може бути створена за п'ять місяців.

Таким чином, підсумовує головнокомандувач, у 2024 році потрібно зосередити зусилля на трьох напрямках:

  1. Створення системи забезпечення наших збройних сил високотехнологічними засобами.
  2. Впровадження нової філософії навчання та ведення війни, яка враховує обмеженість ресурсів і способи їх використання.
  3. Якнайскоріше освоєння нових бойових спроможностей.

Орбан догрався: лідери ЄС поставили на місце угорського шантажиста

Стійка та об’єднана позиція держав-членів ЄС переконала Віктора Орбана припинити «шантаж» і підтримати пакет фінансування для України в розмірі 50 мільярдів євро, повідомляє The Guardian з посиланням на європейських прем’єр-міністрів.

Прем’єр-міністр Угорщини зрозумів, що він повністю ізольований, під час зустрічі з групою найвпливовіших європейських лідерів: прем’єр-міністеркою Італії Джорджією Мелоні, президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлером Німеччини Олафом Шольцем, а також президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і президентом Європейської ради Шарлем Мішелем.

Орбан є єдиним лідером ЄС, який не розірвав свої відносини з путіним і зустрівся з ним минулого року в Пекіні під час ювілейного зібрання «Одного поясу – одного шляху» Китаю. Фото: Getty Images

Орбан є єдиним лідером ЄС, який не розірвав свої відносини з путіним і зустрівся з ним минулого року в Пекіні під час ювілейного зібрання «Одного поясу – одного шляху» Китаю. Фото: Getty Images

Зустріч почалась у четвер, 1 лютого, незадовго до 9:30 ранку, а вже об 11:30 була укладена угода. До офіційного комюніке додали два нові пункти. Один закликає Європейську раду запропонувати Європейській комісії переглянути бюджет через два роки, але без права вето. Другий повторює механізм, який дозволяє ЄС заморожувати виплату коштів будь-якій державі-члену, яка не дотримується верховенства права.

Quote«Він нічого не отримав», — повідомило джерело, близьке до учасників зустрічі. Проте Орбан все ж зобразив результат як свою перемогу, бо начебто отримав гарантії, що заморожені гроші, призначені Угорщині, не передадуть Україні.

«Втома від Орбана»: угорський прем'єр дійшов до межі

The Guardian стверджує, що роздратування лідерів ЄС поведінкою Орбана, який роками справляв надмірний вплив на політику блоку, досягло критичної межі.

Quote«Ніхто не може шантажувати 26 країн ЄС. Наші цінності не продаються», — заявив прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо. Дональд Туск, польський прем’єр-міністр, назвав поведінку Орбана «дуже дивною й дуже егоїстичною грою» і прагненням «гнилих компромісів». А очільниця естонського уряду Кая Каллас сказала, що її угорський колега «завжди хоче бути в центрі уваги».

Одним із найвагоміших аргументів для Орбана стала публікація в Financial Times службової записки, у якій європейські чиновники попереджали про припинення підтримки угорської економіки в разі подальшого шантажу. Хоча цей документ не був офіційною переговорною позицією, у Будапешті його сприйняли серйозно.

Quote«Справді, закономірність стає цілком зрозумілою: поки Орбан у Будапешті, він непохитно чинить опір ЄС, але щойно він прибуває до Брюсселя, він підписується під усім», — цитує Guardian європейського дипломата.

Сенат голосуватиме за допомогу Україні в середу — Чак Шумер

Сенатська частина Капітолію США у Вашингтоні

Сенатська частина Капітолію США у Вашингтоні

Чак Шумер, лідер демократичної більшості в Сенаті США, заявив, що не пізніше 7 лютого він організує пробне голосування за законопроєкт про обмеження імміграції та військову допомогу Україні та Ізраїлю, повідомляє New York Times.

За словами Шумера, невелика переговорна група сенаторів-республіканців і демократів завершує роботу над планом міграційної реформи і до кінця тижня його текст буде опублікований, щоб сенатори мали достатньо часу вивчити його перед голосуванням. Республіканці наполягають, що обмеження міграції через кордон США з Мексикою має бути передумовою подальшої допомоги Києву у війні проти російської агресії.

QuoteЛідери обох партій у Сенаті назвали нову угоду про кордон найкращим за десятиліття шансом вирішити нерозв’язну проблему імміграції, і президент Джо Байден її схвалив.

Але колишній президент Дональд Трамп і його прихильники засудили її як надто слабку, що спонукало спікера Палати представників Майка Джонсона заявити, що вона може не пройти через Конгрес.

Минулого тижня Байден закликав Конгрес підтримати угоду, пообіцявши використати її, щоб «закрити кордон». Однак Джонсон розкритикував слова президента, стверджуючи, що він і без нових законів має повноваження для закриття кордону.

Лідери республіканців у Сенаті намагалися переконати скептиків не слухати критиків, не прочитавши спочатку текст угоди. Але з плином часу позиції переговорників слабшають. У четвер, відповідаючи на запитання, чи зможуть його колеги подолати спротив Трампа та прийняти угоду, сенатор Джон Тьюн, заступник голови республіканської фракції, сказав: «Я поки що не можу на це відповісти».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉