Закон про іноагентів і протести в Тбілісі. Чому настав чорний день грузинської демократії

Чому грузини вийшли на протести та як відреагував ЄС і президентка країни. Фото: Nino Alavidze/Agenda.ge

У Грузії в першому читанні ухвалили закон про «іноагентів». На думку західних інституцій та ЗМІ, це пряма загроза грузинській демократії та вступу країни до ЄС. Парламентська більшість «Грузинська мрія» так не вважає і не вбачає в законі нічого антидемократичного. Але тисячі людей 7 березня вийшли на протести в Грузії проти закону. Проти них застосували водомети, газ, силу, а в парламенті перед ухваленням документу сталася бійка.

Чим же є закон «Про прозорість іноземного впливу» та як він може зашкодити Грузії, розбирався The Page.

«Про прозорість іноземного впливу»

Грузини обурені тим, що влада закриває їм шлях до ЄС. Фото: Nino Alavidze/Agenda.ge

У лютому члени руху «Сила народу», які формально оголосили про вихід із правлячої партії «Грузинська мрія» (вважається західною пресою проросійською за поглядами), внесли до парламенту два законопроєкти – «Про прозорість іноземного впливу» та «Про реєстрацію іноземних агентів». Перший законопроект члени «Сили народу» називають «грузинським», другий — «американським».

Протести в Тбілісі 7 березня [відео]

Однак в останньому відсутній параграф 613 американського закону, в якому згідно з пунктом F президент країни складає перелік країн, які є партнерами США. Ці країни та їхні представники не повинні реєструватися як «іноагенти».

Вчора за проєкт проголосували 76 депутатів правлячої партії «Грузинська мрія», проти — 13 парламентарів.

Якщо закон «Про прозорість іноземного впливу» ухвалять у другому читанні, то кожна недержавна організація та ЗМІ з 20% або більше щорічного доходу з закордону (усе, крім надання реклами) будуть вважатися іноагентом і матимуть надавати щорічні декларації власних доходів. Також їм буде заборонено отримувати будь-яку інформацію від держслужбовців. Відмова від реєстрації в списку іноагентів призведе до штрафу в 25 тис. лар (приблизно 8,8 тис. євро).

Член команди Михайла Саакашвілі, ексзаступник міністра МВС Грузії та колишній заступник міністрів юстиції Грузії та України Гія Гецадзе розповів The Page, що в країні вже давно існували механізми відстежування доходів НДО і ЗМІ: у податкової служби є відкрита для громадськості інформація щодо фінансування будь-якої організації, а комісія з комунікацій має дані щодо фінансування того чи іншого ЗМІ.

Гія Гецадзе: цей закон копіює російський закон про іноагентів.

Цей законопроєкт буквально не дає жодних нових інструментів для покращення прозорості. Він є скопійованим російським законом про «іноагентів» і націлений на те саме, зазначив Гецадзе.

Грузини виступили проти закону про іноагентів [відео]

Шлях Грузії до ЄС — під загрозою

Закон про іноагентів ставить під сумнів майбутній вступ Грузії до ЄС. Фото: Nino Alavidze/Agenda.ge

Грузинський народ, як і український, обрав шлях до ЄС та НАТО, що було затверджений у конституції держави.

Зокрема, стаття 78 Конституції Грузії «Інтеграція в європейські та євроатлантичні структури» говорить:

«Конституційним органам в межах своїх повноважень вжити всіх заходів для забезпечення повної інтеграції Грузії до Європейського Союзу та Організації Північноатлантичного договору».

Гецадзе називає останній законопроєкт про іноагентів проросійською операцією:

«Це була так звана проросійська спецоперація: влада Грузії на чолі з Іванішвілі вирішила не залишити країні шансів на вступ до ЄС. Було 12 пунктів для вступу до ЄС – більшість вони виконали, але цей демарш чітко показує, що чинна влада не хоче до ЄС. Це просто перший крок, аби взяти під контроль медіа, дискредитувати незгодних і почати побудову режиму як у Білорусі».

Однією із умов євроінтеграції для Грузії, як і для України, є покращення законодавства та доведення його до стандартів ЄС. Однак закон про «іноагентів» порушує наступні приципи європейського законодавства:

  • Згідно з визначенням Європейського суду, так званий Закон про іноземних агентів (Угорщина) порушує статтю 63 Договору про функціонування ЄС (вільний рух капіталу) та статтю 12 Хартії основних прав ЄС (свобода асоціації). Зі свого боку, закон про «іноагентів» у рф порушує статтю 11 Європейської конвенції про права людини, яка захищає свободу об'єднань;
  • Ухвалення так званого «Закону про іноземних агентів» безпосередньо загрожуватиме виконанню 10-го пункту пріоритетних завдань, визначених ЄС для Грузії.

Це лише найважливіші пункти. Зрозуміло, що порушення приципів і законів ЄС призведе лише до сповільнення вступу Грузії, адже ЄС надав конкретні рекомендації країні. Провладна фракція вирішила піти проти них.

«Євросоюз не є нашою самоціллю. Я хочу Євросоюз для того, щоб справедливість була захищена, ніхто не повинен мені вказувати, що я вчиняю антидержавну та антизаконну дію, що якщо я це зроблю, то не стану членом ЄС. Хтось поясніть, що в цьому законі антидемократичного, антиконституційного та невідповідного Європі?», – цинічно висловився член парламентської більшості Міхеіл Кавелашвілі.

Критику закон депутат розцінує як «втручання у внутрішні справи держави».

Грузини вийшли на протести

Закон про іноагентів ставить під сумнів майбутній вступ Грузії до ЄС. Фото: Nino Alavidze/Agenda.ge

Через розгляд закону люди в Тбілісі зібралися на мирний протест біля парламенту. Першим каменем у них стали газ, водомети та сила, використані проти мирних, неозброєних громадян, що порушило їхне право на мирну демонстрацію. Поліція почала заарештовувати демонстрантів. У бій пішли коктейлі Молотова з боку протестувальників, деякі ж почали ховатися в церквах від побиття та газу.

На щастя, жодного загиблого як з боку мирного населення, так і силових органів поки немає. Варто зазначити, що протести підтримали не тільки грузинські опозиційні політики, але й журналісти, спортсмени, співаки, письменники, тому цілком вірогідно, що нові протести, які йдуть прямо зараз у Тбілісі стануть ще ширшими, а проблема — гостронаціональною.

«Це не була акція конкретної політичної партії: люди різних професій та політичних поглядів зібралися. Це вийшло за рамки політики партій та стало думкою народу, який хоче у ЄС, а не законів, скопійованих із російських. Вони втратили віру у владу, громадськість певна, що це лише перший крок на шляху до перетворення Грузії на росію. Політиків, які проголосували за закон, бахато хто вже охрестив зрадниками Грузії», – підкреслює Гія Гецадзе.

До розгону демонстрації серед протестувальників ширилася вимога «Ні, російському закону», але після використання владою сили активно почали звучати заклики «Ні владі», бо їй немає жодної довіри.

За словами Гії Гецадзе, цілком імовірно, що від сьогодні на вулицях звучатимуть вимоги зміни влади чи проведення позачергових виборів, але якими заходами на це відповість «Грузинська мрія» та прем’єр Іванішвілі – питання.

Реакції Заходу на протести у Грузії: чорний день для демократії

«Сьогодні чорний день для грузинської демократії, – написало вчора на своїй сторінці посольство США в Грузії та додало, – Цей процес і законопроєкти викликають реальні питання щодо лояльності правлячої партії євроатлантичній інтеграції».

Із схожими заявами виступали європейські політики ще до прийняття закону в першому читання, але сьогодні, після побиття протестувальників, виступили вже найвищі посадовці ЄС.

«Я глибоко стурбований подіями у Грузії. Право на мирний протест є основою будь-якої демократії. Ухвалення закону про «іноземний вплив» не відповідають шляху Євросоюзу», – заявив голова Європейської ради Шарль Мішель.
«Це суперечить заявленій меті Грузії щодо вступу до ЄС, яку підтримує переважна більшість громадян Грузії. Його остаточне прийняття може мати серйозні наслідки для наших відносин», – підкреслює Жозеп Боррель, голова дипломатії ЄС.

Зі схожими заявами виступили речник Держдепартаменту США Нед Прайс, Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович, Посол Євросоюзу Павло Герчинський, Посол США Келлі Дегнан, Посол Великої Британії Марк Клейтон та багато інших.

Здається, можна констатувати недовіру громадянського суспільства Грузії до курсу провладної «Грузинської мрії», яка чітко дала зрозуміти свою прихильність до законів рф, аніж принципів ЄС, спочатку своїми поглядами на війну в Україні, а тепер і законом «Про прозорість іноземного впливу».

Чи зможе тепер чинна влада всидіти на своєму місці до наступних виборів – гарне запитання. Сподіваємося, народ Грузії зможе відстояти закріплений у Конституції шлях до ЄС.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка у вівторок 7 березня перебувала з візитом у Нью-Йорку, підтримала учасників протестів та пообіцяла накласти вето на закон «про іноагентів».

Читати на The Page