Як росія веде холодну війну проти НАТО шляхом диверсій на території Євросоюзу

Як росія веде Холодну війну проти НАТО

На військовому полігоні в Чехії 17 червня вибухнули боєприпаси. Загинув один військовий, ще сім поранено. Там тренуються й українська військові. Це вже другий подібний інцидент за місяць в країнах НАТО.

Західні ЗМІ, уряди та аналітичні центри констатують, що не можуть адекватно реагувати на зростаючі обсяги російської кампанії з саботажу, включаючи підпали військових баз і цивільної інфраструктури по всій Європі.

За висновками аналітичного центру Chatham House, ще більш тривожить, що моделі поведінки диверсантів збігаються з прогнозами щодо того, що росія намагатиметься зробити напередодні відкритого конфлікту з НАТО.

The Page розповідає про головні випадки російських диверсій на території НАТО та як це впливає на нашу війну та спроможності союзників України.

Найгучніші випадки диверсій росіян у Європі

Європейський Центр боротьби з гібридними загрозами пише: діяльність росії з реалізації гібридних загроз, що здійснюється паралельно з війною проти України, створює значні виклики для регіональної та міжнародної безпеки. За останній рік росія стала більш агресивною у цьому плані, особливо в регіоні Балтійського моря, але також і в інших місцях. росія застосовує такі методи:

  • дезінформація;
  • кібератаки;
  • психологічний тиск;
  • інструменталізована міграція;
  • акти саботажу.

Мета — чинити тиск і дестабілізувати країни ЄС. У Центрі прогнозують, що росія буде наполегливо коригувати свою тактику і випробовувати реакцію, що може призвести до ескалації.

Підготовка диверсії у Німеччині

Тренувальна база НАТО в містечку Grafenwoeh. Імовірно, там тренуються й українські військові. Попри старість листівки, сама база зовнішньо майже не змінилась

На початку квітня 2024-го у Німеччині заарештували росіянина та німця за підозрою в плануванні організованих росією атак на американські військові бази та зрив поставок західної зброї Україні.

Слідство виявило, що один із підозрюваних обговорював диверсії з представником російської розвідки з жовтня 2023 року. Він заявив куратору про готовність здійснити вибухи і підпали на об'єктах інфраструктури, що використовуються військовими і промисловими об'єктами в Німеччині.

Серед цих об'єктів, імовірно, була військова база Grafenwoehr у Баварії, де українські солдати проходять підготовку з використання американських танків Abrams.

Одного із заарештованих підозрюють в участі у російсько-українській війні на боці «ДНР» з грудня 2014 року по вересень 2016-го. Це далеко не перший випадок подібної активності росіян у Європі.

Польща — країна, де росіяни діють найактивніше

«Наразі ми маємо дев'ять підозрюваних під арештом, їм висунуто звинувачення у безпосередній участі в диверсійних актах на території Польщі від імені російських служб. Це включає побиття, підпали та спроби підпалів», — сказав прем’єр Польщі Дональд Туск наприкінці травня.

Польська контррозвідка повідомляє, що з 24 лютого 2022 року 28 осіб було заарештовано за звинуваченнями, пов'язаними зі шпигунством або диверсіями на користь росії.

Найбільша шпигунська операція росіян проходила саме в Польщі. У листопаді 2023 року 16 особам висунули звинувачення у причетності до російської шпигунської мережі. Вони займались «розвідкою військових об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури, моніторингом та документуванням проходження транспортних засобів в Україну, а також підготовкою до підриву поїздів, що прямували в Україну». Члени мережі — вихідці з Польщі, України та Білорусі — зараз перебувають у в'язниці.

У серпні 2023 року хакери зламали залізничні мережі, щоб зупинити рух поїздів на північному заході країни. Близько 20 поїздів довелося зупинити, але рух відновили протягом декількох годин.

Члени російського хакерського угруповання в січні 2024 року отримали доступ до керування водоканалом у Видмінах на північному сході Польщі. Вони записали на відео, як вони граються з панеллю керування станцією.

Балтійське море —

регіон підвищеної небезпеки

Європейський Центр боротьби з гібридними загрозами зазначає, що Балтійське море є найвразливішим регіоном. Аналітики вказують на такі напрямки:

  • атаки на енергетичну інфраструктуру: росія продемонструвала здатність і готовність атакувати підводну енергетичну інфраструктуру. Наприклад, газопроводи «Північний потік» зазнали саботажу, що завдало значної економічної та екологічної шкоди;
  • кібератаки на морську інфраструктуру: росіяни вже не раз своїми кіберопераціями виводили з ладу морську логістику та портові операції;
  • агресивні морські маневри: маються на увазі дії російського воєнного флоту, в тому числі неоголошені військові навчання і використання підводних човнів, щоб кинути виклик НАТО в морській сфері. Сюди входять інциденти, коли російські військові кораблі і літаки здійснювали агресивні маневри поблизу кораблів і літаків НАТО, збільшуючи ризик «прорахунків і ескалації».

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну рф спрямувала кібератаки проти Фінляндії, Литви, Латвії, Естонії, Швеції та Данії — тобто всіх західних країн, що мають вихід до Балтійського моря.

Навіщо росія атакує інфраструктуру НАТО

На думку FT, метою атак у «сірій зоні» під керівництвом російської ГРУ є:

  • спроби роз'єднати союзників України;
  • порушення військових поставок до Києва;
  • випробування рішучості Заходу.

У коментарях FT топ-чиновники Європи кажуть, що неабиякою головоломкою для НАТО є питання, як відповідати на такі дії рф. Якщо дозволити росіянам продовжувати, вони можуть ескалювати, скільки їм заманеться. Якщо ж відповідати, то як? Чи не стане це такою страшною для НАТО ескалацією?

Як НАТО збирається відповідати на диверсії росіян

Насамперед країни Альянсу вперше з часів холодної війни вирішили визнати факт існування російських диверсій, як би це іронічно не звучало.

За цим іде розбудова «національної стійкості» — зміцнення критичної інфраструктури, захисту комп'ютерних систем та підвищення медіаграмотності громадськості, щоб протистояти дезінформаційним кампаніям.

FT вкотре підкреслює, що питання реакції на провокації та диверсії є найскладнішим. Це вимагає стратегії стримування, яка містить реальні заходи відплати, але, за словами одного високопоставленого західного військового чиновника, водночас уникає «неетичних або незаконних засобів на кшталт тих, що застосовує росія».

Серед варіантів відповіді на агресію пропонують, наприклад, розпочати жорстку інформаційну кампанію всередині росії щодо реалій російсько-української війни, аби «жодного дня не минало без нагадування про величезну кількість жертв, яких зазнали російські війська».

За часів холодної війни від росіян схожиі диверсії прямо на об’єктах НАТО не помічали або тримали в секреті. Але варто пам’ятати, що на фоні цього були війни в Кореї, В’єтнамі, Африці, Карибська криза та інші випадки зіткнення двох сил.

Тому, можливо, росіяни стали набагато більш нахабними. З іншого боку, це може бути результатом деградації російських спецслужб, які не здатні робити все тихо, і широкого доступу до інформації, чого за часів холодної війни не було.

Читати на The Page