Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Брали, що хотіли: як російські солдати грабували людей та в паніці тікали з Харківщини

Росіяни не були готові до бою на Харківщині. Фото: NYT

Росіяни не були готові до бою на Харківщині. Фото: NYT

Російські солдати, що втекли зі звільнених населених пунктів Харківської області, не були мотивовані воювати, не проводили особливої ідеологічної роботи, зате грабували, били людей та не мали дисципліни.

Про це розповіли жителі деокупованих Балаклії та Вербівки, повідомляється у репортажі The New York Times з Харківщини.

Російські солдати тікали, кидаючи речі та зброю

За описом журналістів, після відступу російських військових ознаки відчаю можна було побачити всюди: вони покинули військові машини, банки їжі на столах, пошту, розкидану по офісних поверхах та одяг, що сушився мотузках.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Це автомобіль залишився на дорозі біля Балаклії як свідчення спроби втечі росіян. Фото: NYT

Це автомобіль залишився на дорозі біля Балаклії як свідчення спроби втечі росіян. Фото: NYT

За словами одного із мешканців Балаклії Олександра Кривошеї, російські солдати після початку контрнаступу України на Харківщині кричали на своїх командирів по рації, звинувачуючи в тому, що вони їх кинули та втекли.

Коли впала російська оборона навколо міста, росіяни бігли, хапаючи будь-який транспорт та кидаючи боєприпаси, зброю та особисті речі у квартирах, у яких вони проживали.

Підписуйтесь на нас в Google News!
Quote«Вантажівки їздили містом і сигналили, а вони залазили в них та тікали, — розповідає пенсіонер Ігор Левченко. — У них не було бойового духу. Вони боялися».

Моральний дух росіян був низьким

Автори матеріалу підкреслюють, що свідчення мешканців Балаклії співпадають із повідомленнями з інших нещодавно звільненних населених пунктів Харківської області.

Quote«Розповіді проливають суворе світло на очевидні порушення морального духу та комунікацій у російських окупаційних силах, які можуть мати широкі наслідки для перебігу війни», — зазначає NYT.
Графіті російських військових на мосту в Балаклії. Фото: NYT

Графіті російських військових на мосту в Балаклії. Фото: NYT

Російські війська описують як погано дисципліновані, непередбачувані, тривожні, а в деяких випадках — просто налякані.

За словами військових аналітиків, російська армія все більше покладається на строкату групу солдатів без особливої кваліфікації.

Окупанти брали все, що хотіли

У щойно звільненному селі Вербівка місцеві жителі також розповідають, що російські війська були погано оснащені, не мали навіть власних транспортних засобів: для охорони села їх просто висадили автобуси.

За словами вчительки Ірини Дерев’янки, один із російських військових сказав їй, що воює, лише щоб заробити. У Вербівці окупанти не намагалися навіть схилити жителів ідеологією розширення рф, як буває на окупованому Півдні.

Український солдат махає проїжджаючим автобусам біля Вербівки. Фото: NYT

Український солдат махає проїжджаючим автобусам біля Вербівки. Фото: NYT

Вони просто заселялися в будинках мешканців, які втекли, зазвичай — близько шести людей на будинок, і каталися на автомобілях, захоплених у місцевих жителів.

Quote«Вони жили комфортно, брали все, що хотіли», — розповідає Ірина.

Росіяни не були готові до бою

Водночас, грабуючи місцеве населення, російські солдати були здивовані атакам української армії, адже вони не готувалися ні до оборони, ні до відступу. Тікаючи з Вербівки, деякі з них переодягалися в награбований одяг місцевих мешканців.

За словами зварювальника Віталія Бичка, росіяни кидали військові куртки висіти на парканах і тікали, імітуючи місцевих, невеликими групами.

Жінки проходять повз КПП, встановлений російськими солдатами у Вербівці. Фото: NYT

Жінки проходять повз КПП, встановлений російськими солдатами у Вербівці. Фото: NYT

За словами працівниці електротехнічної компанії Ольги, російські солдати були молодими та недосвідченими:

Quote«Вони були дурні, як маленькі діти. Якби вони здалися, вони б вижили».

Побиття людей та грабунок від дулом автомата

Водночас, хоча деякі місцеві й кажуть про дитячу поведінку росіян, це не скасовує їхні військові злочини.

Зокрема, за спогадами жителів Харківщини, якщо чоловіки висловлювали хоч якесь невдоволення присутністю російських військових, ті били їх прикладом у груди.

На півдні окупанти напередодні української атаки також були напруженими: за словами пасічника Максима Братєнкова з Бердянська, російські солдати всю ніч перекидали військову техніку, наче поспішали:

Quote«Вони шукали партизанів і ходили туди, де ніколи не були».

Євген Корнієнко, що втік з Голої Пристані на Півдні, розповідає, що останнім часом російські війська стали частіше вриватися в будинки:

Quote«Навіть найпростіша перевірка тепер може закінчитися дуже плачевно».

Також останніми днями російські військові як ніколи грабували, відбираючи під дулами зброї електронну техніку, машини, комп’ютери, навіть сукні.

Розстріли цивільних та розтоптані малюнки

Грабунок та побиття людей — не єдині злочини, до яких вдавалися російські солдати.

У вівторок 13 веревня у Балаклії поліція ексгумувала два тіла чоловіків, яких, за їхніми словами, застрелили в останні, панічні дні перед відходом росіян. У місті та прилеглих районах українська прокуратура наразі знайшла близько десятка тіл.

Офіцери поліції та слідчі військових злочинів ексгумували тіла двох мирних жителів, убитих у Балаклії. Фото: NYT

Офіцери поліції та слідчі військових злочинів ексгумували тіла двох мирних жителів, убитих у Балаклії. Фото: NYT

Беручі у місцевих їхні речі, авто та квартири без дозволу, водночас російські солдати тікали, залишаючи за собою безлад в вигляді порожніх пляшок з-під пива, боксерів на мотузках для білизни, паперів у поліцейському відділку, шинки на столах тощо.

Брудними черевиками окупанти розтоптали навіть листи та малюнки від російських школярів, які їм надіслали, аби підбадьорити.

Коментарі

Всі новини