Facebook Pixel

Українські резерви кидають в бій на Півдні, а ПВК «Вагнер» загрожує НАТО

Україна кидає в бій резерви на Півдні, Вагнер загрожує НАТО

Україна кидає в бій резерви на Півдні, Вагнер загрожує НАТО

Українські війська починають активний контрнаступ на Півдні України, вони почали активно використовувати танки та іншу західну техніку. Жозеп Боррель нагадує, що світ має відповісти на цинічні дії росії щодо блокування зернової угоди й бомбардування цивільної інфраструктури України. Тим часом прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявляє про нову загрозу з боку Білорусі, російська ПВК «Вагнер» може здійснювати «диверсійні дії». А Дональду Трампа загрожує ще одна карна справа, його колишні соратники закликають відвернутись від експрезидента.

Контрнаступ на півдні: Київ кидає в бій резерви

Основна лінія оборони росії залишається попереду українських сил, що прагнуть просунутися на південь і перервати російський «сухопутний міст» до Криму, повідомляє The Washington Post. Українські війська почали поступово просуватися туди після того, як змінили підхід: замість наступу військ у пішому порядку в бій введено резерви 10-го українського корпусу з використанням танків і бронетехніки.

Рішення залучити до бою значну кількість резервів є останньою імпровізацією в майже двомісячному контрнаступі України, на думку американського видання. Для цього наступу Захід вклав десятки мільярдів доларів у танки, артилерію, бронетехніку, далекобійні ракети та інше озброєння, спрямоване на зміну балансу сил на користь України.

На початку червня сили 9-го українського корпусу застосували низку західної техніки, але зазнали втрат і мало просунулися через добре підготовлену російську оборону. На наступному етапі наступ підрозділів у пішому порядку також не досягнув значних успіхів. Минулого тижня, не чекаючи, поки українські війська дістануться основної лінії оборони Росії, Київ розгорнув частину резервів 10-го корпусу, що призвело до значного пожвавлення бойових дій.

Quote«Останній тиждень бойових дій був важливим, оскільки вони вирішили ввести в бій свій другий ешелон сил», — сказав Роб Лі, військовий аналітик з Інституту досліджень зовнішньої політики.

За словами Лі, поки неясно, чи достатньо втрат завдано росії, щоб створити умови для прориву.

Тренування українських військових недалеко від лінії фронту на півдні України. Фото: Getty Images

Тренування українських військових недалеко від лінії фронту на півдні України. Фото: Getty Images

Україна також вибила російські сили з села поблизу окупованого Бахмута, повідомив у середу Генштаб ЗСУ. За словами аналітиків, відносно краще просування України навколо Бахмута пов’язане з тим, що російські сили мали менше часу на копання окопів і встановлення мін, ніж на окупованих територіях на півдні України.

Попри твердження, що українські війська, навчені на Заході, не показують таких успіхів, як восени минулого року на Харківщині та Херсонщині, Пентагон висловив упевненість у перспективах українського наступу.

Quote«Ми продовжуємо спостерігати, як їхній контрнаступ просувається вперед», — заявив у вівторок речник Пентагону генерал Патрік Райдер. — «Це буде марафон, а не спринт».

Тим часом, російські війська посилили атаки на північному сході України, зокрема поблизу міста Куп’янськ. Військовий аналітик Лі припускає, що в такий спосіб Москва прагне послабити наступ українських військ, змушуючи Україну відвести частину підрозділів, які можуть бути залучені до бойових дій на півдні.

Жозеп Боррель: світ має відповісти на цинічні дії Росії

Майже через рік після підписання угоди в Стамбулі, 17 липня, росія заблокувала Чорноморську зернову ініціативу (ЧЗІ), яка дозволяє Україні продовжувати експорт сільськогосподарських продуктів на світові ринки під час війни, нагадує голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель у своїй колонці для The Guardian.

Він зазначає, що до повномасштабної війни Україна постачала на світові ринки п’яту частину всього ячменю, шосту частину кукурудзи та восьму частину пшениці. Після російського вторгнення в лютому минулого року світові ціни на продовольство різко зросли до рекордного рівня та поставили під загрозу постачання вкрай необхідного продовольства для багатьох країн-імпортерів.

ЧЗІ мала на меті відновити життєво важливий шлях експорту сільськогосподарської продукції з України та знизити світові ціни на продовольство й досягла цієї мети, за словами Борреля. З серпня 2022 року експорт майже 33 мільйонів тонн зерна та продовольства з України до 45 країн зіграв важливу роль у зниженні світових цін на продовольство на 25%.

Більше половини зерна, включаючи дві третини пшениці, йшло до країн, що розвиваються. Крім того, в 2023 році Україна поставила 80% пшениці, закупленої для підтримки гуманітарних операцій у найбільш нестабільних країнах: Афганістані, Джибуті, Ефіопії, Кенії, Сомалі, Судані та Ємені. Без Чорноморського маршруту доставка зерна в рамках Всесвітньої продовольчої програми буде довшою та дорожчою в той момент, коли світ зіткнувся з безпрецедентною продовольчою кризою.

Щоб перекласти провину, росія стверджує, що її власний сільськогосподарський експорт не отримав сприяння, проте це неправда: згідно з загальнодоступними даними, він процвітає. росія також отримала важливі переваги від меморандуму про взаєморозуміння з ООН щодо експорту добрив, який укладався паралельно з ЧЗІ.

Жозеп Боррель під час промови. Фото: Getty Images

Жозеп Боррель під час промови. Фото: Getty Images

Quote«Всупереч брехні, яку поширює росія, ЄС доклав зусиль, щоб наші санкції не вплинули на глобальну продовольчу безпеку. Немає жодних санкцій щодо російського експорту продовольства та добрив до третіх країн», — підкреслює Високий представник ЄС.

Незважаючи на ці добре відомі факти, Росія вирішила вийти з ЧЗІ в липні, одразу почавши знищувати українські зерносховища та портову інфраструктуру щоденними цілеспрямованими атаками не лише в самому Чорному морі, а й у Дунаї. Оптові ціни на пшеницю та кукурудзу одразу ж зросли найбільше з початку російської загарбницької війни.

Водночас Росія звертається до вразливих країн, зокрема в Африці, з двосторонніми пропозиціями щодо обмежених поставок зерна, вдаючи, що розв’язує проблему, яку вона сама створила. Це цинічна політика свідомого використання їжі як зброї.

У відповідь на безвідповідальні дії росії ЄС діє за трьома основними напрямками, каже Жозеп Боррель.

По-перше, ми продовжуватимемо підтримувати невпинні зусилля ООН і Туреччини щодо відновлення ЧЗІ.

По-друге, ми продовжуватимемо зміцнювати наші «шляхи солідарності» як альтернативні шляхи для експорту української сільськогосподарської продукції на світові ринки через ЄС. Наразі вони дозволили експортувати понад 41 мільйон тонн українських сільськогосподарських продуктів, і ми збільшуємо цей обсяг, наскільки це можливо.

По-третє, ми збільшили нашу фінансову підтримку країнам і людям, які найбільше її потребують, надавши 18 мільярдів євро на забезпечення продовольчої безпеки до 2024 року.

Quote«Ми закликаємо міжнародне співтовариство та всі країни збільшити власну допомогу на підтримку глобальної продовольчої безпеки. Ми просимо всіх наших партнерів закликати росію повернутися до переговорів, як це вже зробив Африканський Союз, а також утриматися від ударів по сільськогосподарській інфраструктурі України».
Зерносховищ під Одесою після російських ракетних обстрілів 24 липня. Фото: Getty Images

Зерносховищ під Одесою після російських ракетних обстрілів 24 липня. Фото: Getty Images

Польща та Литва попереджають: ПВК «Вагнер» загрожує НАТО

У четвер прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що російська ПВК «Вагнер» може здійснювати «диверсійні дії», і загрозу від неї не можна недооцінювати, повідомляє Politico.

Моравецький і президент Литви Ґітанас Науседа зустрілися в Сувальському коридорі, щоб обговорити загрозу, яка з’явилася після переміщення російських найманців до Білорусі.

Quote«Наші кордони роками зупиняють різноманітні гібридні атаки. Росія і Білорусь нарощують численні провокації та інтриги з метою дестабілізації кордону східного флангу НАТО», — сказав Моравецький.

Моравецький заявив, що чисельність «вагнерівців» у Білорусі може перевищувати 4 тисячі.

Наметове містечко підготовлене до можливого використання вагнерівцями в Білорусі. Фото: Getty Images

Наметове містечко підготовлене до можливого використання вагнерівцями в Білорусі. Фото: Getty Images

Науседа повторив цю думку, заявивши, що присутність найманців ПВК «Вагнер» у Білорусі становить загрозу для безпеки Литви, Польщі та інших союзників по НАТО. За його словами, рішення про закриття кордону з Білоруссю може бути спільно ухвалено Польщею, Литвою та Латвією.

Частина військ ПВК «Вагнер» переїхала до Білорусі з росії згідно з угодою про припинення 24-годинного повстання угруповання проти Москви під керівництвом Євгена Пригожина. Цей крок спонукав Польщу негайно перекинути військові частини на схід країни, ближче до кордону з Білоруссю.

Напруженість загострилася у вівторок, коли Польща звинуватила два білоруські вертольоти у порушенні її повітряного простору. Білорусь відкинула звинувачення, але Польща повідомила НАТО та викликала білоруських представників для обговорення інциденту.

Суд над Трампом: експрезидент заперечує провину

У четвер колишній президент США Дональд Трамп не визнав себе винним у звинуваченнях у організації змови з метою скасувати свій програш на виборах 2020 року, повідомляє Reuters.

У 45-сторінковому обвинувальному висновку спеціальний прокурор Джек Сміт звинуватив Трампа та його союзників у поширенні неправдивих заяв про фальсифікацію виборів, тиску на державних і федеральних посадовців і збиранні фальшивих списків виборців. Найбільш серйозне звинувачення передбачає максимальне покарання у вигляді 20 років позбавлення волі.

Дональд Трамп досі найпопулярніший політик-республіканець у США. Фото: Getty Images

Дональд Трамп досі найпопулярніший політик-республіканець у США. Фото: Getty Images

Обвинувачення містило як широко відомі зі ЗМІ дані, так і деякі нові деталі, зокрема зі свідчень колишнього віце-президента Майка Пенса, який також балотується на посаду президента від Республіканської партії.

За словами Пенса, він сказав Трампу в телефонній розмові, що не має правових підстав для того, щоб заблокувати затвердження результатів виборів у Конгресі.

Quote«Ти занадто чесний», — відповів Трамп, за словами прокурорів.

Пенс був одним із небагатьох республіканців, які розкритикували Трампа у вівторок, заявивши, що «будь-хто, хто ставить себе вище за Конституцію, ніколи не повинен бути президентом».

Раніше Трамп також не визнав себе винним за федеральними звинуваченнями в тому, що він незаконно зберігав секретні документи, і звинуваченнями штату Нью-Йорк у підробці документів у зв’язку з виплатою грошей порнозірці. Незабаром йому також можуть висунути нові звинувачення в Джорджиї щодо спроби скасувати вибори в цьому штаті.

Як процес Трампа вплинув на його підтримку виборцями

Quote«Це дуже сумний день для Америки. Це переслідування політичного опонента», — сказав Трамп журналістам після слухання.

Водночас, у 2019 році Трампу був оголошений імпічмент через його тиск на Україну. Тоді Трамп вимагав від президента Володимира Зеленського провести розслідування проти Джо Байдена, його конкурента від Демократичної партії.

Юридичні труднощі Трампа мало зашкодили його статусу лідера перегонів від Республіканської партії. 47% виборців-республіканців заявили, що підтримають його, в новому опитуванні Reuters/Ipsos, проведеному після висунення обвинувачення у вівторок. Його найближчого конкурента, губернатора Флориди Рона ДеСантіса, підтримують 13% виборців. Три чверті республіканців вважають, що звинувачення проти експрезидента «політично вмотивовані».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉