Після обрання Дональда Трампа наступним президентом США багато українців засумнівалися в перспективах продовження американської допомоги Україні. Приводом для песимізму стали висловлювання переможця виборів та кількох впливових республіканців з його команди про те, що Америка не має більше витрачати гроші на боротьбу українців.
На фоні цього вирішив розібратися, скільки ще військової допомоги США мають надати Україні в рамках анонсованих раніше пакетів до 20 січня 2025 року — дати, коли Трамп офіційно почне виконувати обов’язки голови держави.
Скільки грошей мають надати США до інавгурації Трампа
Репортер Politico Джек Дечз 6 листопада повідомив, що адміністрація Джозефа Байдена планує надати останні $6 млрд, що залишилися для України, до інавгурації Трампа.
Міністерство оборони США 1 листопада випустило «Звіт про безпекову допомогу США Україні». Там вказано, що з початку повномасштабного вторгнення Штати «виділили» Україні військової допомоги на $60,4 млрд. Далі йде список озброєння та боєприпасів — чи то уже наданих, чи то наданих і обіцяних, у звіті не уточнюється.
22 травня 2024-го (вже після ухвалення пакету допомоги Україні на $61 млрд) офіційний центр досліджень політик Конгресу США у своєму звіті зазначав, що відтоді Сполучені Штати виділили понад $52 млрд на безпекову допомогу Україні.
Чому два звіти не збігаються – гарне запитання. До кожного з них немає окремого пояснення. Найімовірнішим є те, що маються на увазі не тільки проголосовані Конгресом і підписані президентом пакети, але й вже оголошені Білим домом. Тоді суми збігаються.
Що отримає Україна від США до інавгурації Трампа
26 вересня, після зустрічі з президентом Володимиром Зеленським, на якій мали обговорити План перемоги, Джо Байден оголосив сім кроків «інтенсифікації підтримки України».
Тоді президент Сполучених Штатів сказав, що його адміністрація встигне сформувати пакети допомоги на $7,9 млрд, що залишилися від виділених Конгресом $61 млрд, до кінця його президентського терміну.
Частину грошей уже встигли виділити, отже цифри, наведені Джеком Дечем, є правильними.
Також не секрет, що має отримати Україна в цих пакетах. Адміністрація Байдена заявила, що:
- $2,4 млрд будуть спрямовані на виробництво в США ППО, БпЛА, снарядів «повітря-земля» для України;
- на $5,5 млрд Україні нададуть далекобійні авіаснаряди Joint Standoff Weapon (JSOW) (дальність до 130 км), додаткову батарею ППО Patriot і ракети до неї, артилерійські снаряди, БТРи і багато іншого озброєння.
Особисто Джо Байден не має повноважень надати Україні більше допомоги, адже дія закону про лендліз «Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022» закінчилася ще 30 вересня 2023-го. Проте під час його дії Байден законом так і не скористався, президент також не просив Конгрес про подовження цієї ініціативи.
Адміністрація Байдена передала Україні лише 10% допомоги
Під час пресконференції з представниками ЗМІ країн Північної Європи, що пройшла 30 жовтня, Володимир Зеленський заявив, що адміністрація Байдена безпосередньо Україні передала лише 10% допомоги, за яку проголосував Конгрес у квітні.
Українські і американські посадовці неодноразово пояснювали, що насправді військова допомога Україні йде на користь економіці США. Америка надає українцям озброєння, а «живі» гроші отримують насамперед американські виробники зброї, яким надходять великі замовлення. Таким чином створюються нові робочі місця, а більша частина воєнних бюджетів залишається всередині країни.
Наприклад, в останньому пакеті допомоги Україні, проголосованому Конгресом, військова частина склала $48 млрд. Близько $37 млрд пішли на поповнення американських складів боєприпасів і техніки, тобто закупку озброєння для себе взамін вже тому, що віддадуть Україні, та на закупівлю озброєння для українських військових безпосередньо у американських оборонних підприємств.