Гарріс – офіційна кандидатка в президенти США. Що не так з її економічною програмою

Що не так з економічною програмою Камали Гарріс

Чотириденний з’їзд Демократичної партії в Чикаго закінчився повністю очікувано. Кандидати в президенти та віцепрезиденти Камала Гарріс та Тім Волц офіційно прийняли власні номінації.

На самому конвенті демократів виступали чинний президент США Джо Байден, його колега Барак Обама та ще багато спікерів національного та локального значення.

The Page розповідає про головне зі з’їзду та про детальний економічний план Камали Гарріс, який її команда випустила нещодавно.

Чим закінчився національний з’їзд Демократичної партії у 2024 році

Джо Байден із дочкою одразу після виголошення своєї промови

Перший день запам’ятався сльозами Джо Байдена під час формального прощання зі своєю партією на Національному з'їзді Демократичної партії в понеділок, через кілька тижнів після того, як був змушений передати номінацію Камалі Гарріс.

Він наголосив, що «віддавав своє серце і душу нації, і був мільйон разів благословенний у відповідь». Також Байден традиційно сказав, що путін не переможе в Україні. Президент поцілував Гарріс на сцені в кінці першого дня.

Проте цікавішим і динамічнішим був виступ 44-го президента США Барака Обами, який починав свою політичку кар’єру саме як сенатор від штату Іллінойс (зі столицею в Чикаго), на другий день з’їзду.

Він закликав демократів активізуватися. Наголосив, що «Вона може це зробити» (She can do it), використавши слоган своєї кампанії «Ми можемо це зробити» (We can do it) та продовжив девіз сучасної гонки, підкресливши, що «надія повертається».

Звісно, всі виступаючі підкреслювали, що ще чотири роки Дональда Трампа в якості президента – це «ще чотири роки галасу та хаосу». Проте конкретики щодо політик і поводження Гарріс під час потенційного президенства майже не було. Це більше шоу для своїх.

На чому наголошувала Камала Гарріс

Камала Гарріс під час свого виступу на Національному з'їзді Демократичної партії

Офіційна кандидатка у президенти від демократів виступала в останній день з’їзду, 22 серпня. Вона підкреслила такі чотири пункти:

  • її коріння з середнього класу: «Я родом із середнього класу. Моя мати дотримувалася суворого бюджету. Вона очікувала, що ми максимально використаємо можливості, які були нам доступні»;
  • візія майбтнього: вона зосередиться на зниженні витрат на «повсякденні потреби», включаючи охорону здоров'я, житло і продукти харчування, особливо наголосила на праві на аборт – і представила його як фактор збереження свободи;
  • Сектор Газа: Гарріс наголосила, що прийшов час припинити вогонь в Секторі та врятувати заручників ХАМАС. Всі чотири дні активісти демократів протестували під стінами з’їзду проти війни в Ізраїлі;
  • Трамп — серйозна загроза для демократії та країни.

Вона запевнила, що рішуче підтримуватиме Україну та союзників США по НАТО. За наявними даними, навряд чи підхід Гарріс буде якось відрізнятися від Байдена в цих питаннях.

Економічна програма Камали Гарріс: чому вона виглядає доволі сумнівно

Економічний план кандидатки від демократів зібрав неймовірну хвилю обговорень та непорозуміння як всередині партії, так і за її межами. The Economist буквально заявляє, що це закінчиться провалом. Республіканці називають її комуністкою, а ліворадикали з демократів звинувачують у недостатній прогресивності.

Що передбачає економічна програма Гарріс:

  • ціни на продукти харчування: протягом своїх перших 100 днів Гарріс допомагатиме Конгресу ухвалити національну заборону на «розкручування цін» на харчові продукти, а також надати Федеральній торговельній комісії й прокурорам повноваження переслідувати компанії, які, на їхню думку, роздувають ціни, «агресивно» розслідувати цінову змову, зокрема, у ланцюжках постачань м'яса;
  • витрати на житло: Гарріс хоче надати $25 тис. як допомогу на початковий внесок для тих, хто вперше купує житло, і закликає до створення трьох мільйонів нових одиниць житла протягом наступних чотирьох років, пропонуючи податковий кредит для забудовників, які зводять будинки для початківців;
  • витрати на оренду: Гарріс також розширить податковий кредит для забудовників, які будують доступне житло для оренди, і закликає Конгрес ухвалити закон, що зупинить «хижих» інвесторів, які скуповують орендне житло та змовляються один з одним, щоб підняти ціни на оренду;
  • податковий кредит на дитину: Гарріс запропонувала надати сім'ям податковий кредит у розмірі $6 тис. для новонароджених у перший рік життя;
  • податки: не підвищувати податки для американських домогосподарств, які заробляють менше $400 тис. на рік, підтримує підвищення для високооплачуваних працівників і корпорацій;
  • ціни на рецептурні препарати: Гарріс запропонувала встановити стелю в $35 на інсулін і обмежити витрати на рецептурні препарати на рівні $2 тис. на рік;
  • охорона здоров'я: намір працювати зі штатами над скасуванням медичної заборгованості американців. Вона запропонувала розширити субсидії на медичне страхування.
Колишній працівник адміністрації Обами економіст з Гарварду Джейсон Фурман так прокоментував ідеї Гарріс, показавши їй, як працює ринок: «Минулого року ціни на яйця виросли, бо їх було не так багато на ринку, і це вплинуло на зростання виробництва яєць». Фактично згадав про саморегуляцію ринку за рахунок попиту та пропозиції.

Усі гроші на програми Гарріс доведеться тягнути з бюджету США, який кожного року є дефіцитним, через що держборг країни зростає. Цю проблему озвучують як багато демократів, так і республіканців.

Принаймні у регулюванні цін Камала Гарріс пробує просувати ідею відверто лівого крила Демократичної партії, яке полюбляє ігнорувати реальність. Проте для втілення всіх цих ідей ще знадобиться підтримка Конгресу США.

До речі, питання регулювання кордону та економіки залишаються найсильнішими сторонами Дональда Трампа, на думку виборців. Про його економічні ідеї читайте тут.

Читати на The Page