Facebook Pixel

Ключові зміни в оподаткуванні станом на 1 червня і що планується на другу половину року

Каріна Клименко
Юристка Stron Legal

2024 рік — це рік змін в оподаткуванні, і до 1 червня їх відбулося чимало. Одним з найголовніших факторів цього став закон «Про державний бюджет на 2024 рік», у якому передбачено зростання доходів на 25%. Від податків та зборів уряд і досі очікує отримати більше 1500 млрд грн.

Цього року двічі підвищили мінімальну зарплату. З 1 січня її розмір становив 7100 грн, а з 1 квітня становить 8000 грн. Розмір прожиткового мінімуму теж збільшився, для працездатної особи він становить – 3028 грн, для дітей віком від 6-18 років – 3196 грн, а для осіб, які втратили працездатність, – 2361 грн. У зв’язку з цим змінилися і розміри податків. Нижче розглянемо 4 важливих зміни, що вже відбулися для українців, та плани уряду: збільшення розміру ПДВ та військового збору, впровадження Національної стратегії для підприємців.

ФОПи

ФОПи першої групи сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних (з 1 січня – 302,3 грн), другої групи – 20% від мінімальної зарплати (1600 грн).

Для ФОПів третьої групи ставки не змінюватимуться: 5% – для неплатників ПДВ, 3% – для платників ПДВ.

ФОПи також сплачують ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної зарплати. З 2024 року розмір ЄСВ для відрахувань підприємцями зріс від 1562 грн із січня до 1760 грн – з квітня.

Транспортний податок

Транспортний податок в Україні сплачують фізичні та юридичні особи, включаючи нерезидентів, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які відповідають наступним критеріям:

  • Рік їхнього випуску минув не пізніше ніж 5 років (включно).
  • Середньоринкова вартість автомобіля становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового року.

З 1 квітня 2024 року зросла мінімальна вартість автомобіля, що підлягає оподаткуванню, та становить 3 000 000 гривень ( 375 × 8000 грн).

Платники транспортного податку повинні сплачувати податок самостійно, а не через орендарів або осіб, які користуються автомобілем за довіреністю.

Правила оподаткування автомобілів

У зв'язку з новими вимогами до оподаткування автомобілів, що набули чинності з 1 січня 2024 року, фізичні особи, які володіють легковими автомобілями, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Розмір збору залежить від суми прожиткового мінімуму, що становить 3028 гривень. Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачується у розмірі, залежно від вартості легкового автомобіля, що визначається відповідно до різних документів, включаючи договір купівлі-продажу, довідку-рахунок торговельних організацій, довідку органів митної служби та акт експертної оцінки вартості автомобіля тощо.

  1. Якщо вартість автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн), то збір становить 3% від вартості автомобіля.
  2. Якщо вартість автомобіля перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму, але не перевищує 290 розмірів (4782 грн), то збір становить 4% від вартості автомобіля.
  3. У разі, якщо вартість автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму (8781 тис. грн), то збір становить 5% від вартості автомобіля.

Акцизний податок та ПДВ

З початку року відбулися зміни у розмірах ставок акцизного податку та порядку нарахування податкового зобов'язання. Специфічні ставки акцизного податку та мінімальне акцизне податкове зобов'язання зі сплати акцизного податку з тютюновими виробами збільшились на 20%.

Ці зміни спрямовані до наближення ставок, встановлених законодавством України, до ставок, визначених у положеннях Директиви ЄС 2011/64/ЄС від 21 червня 2011 року щодо структури та ставок акцизів на тютюнові вироби.

Крім того, закінчився термін дії режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій. З 1 січня 2024 року операції з ввезення на митну територію України / постачання на митній території України товарів (лікарських засобів, медичних виробів), які по 31 грудня 2023 року звільнялися від оподаткування ПДВ, підлягають оподаткуванню у загальному порядку.

Також з 22 січня 2024 року потрібно оформлення податкових векселів для ввезення на митну територію України алкогольних напоїв в ємностях, які не є споживчою тарою, для їх розливу у споживчу тару виробником алкогольних напоїв.

На наступне півріччя планується теж чимало змін. Уряд України вже готовий до реформування системи оподаткування, спрямованого на збалансування бюджету та збільшення можливостей країни. Нові податки можуть бути введені вже з 2024 року, а для фізосіб-підприємців – з 2025 року.

В уряді розглядають проєкт реформування системи оподаткування, який передбачає підвищення ставок на основні податки, включаючи податок на прибуток, податок на доходи фізосіб та інші податки.

Ці зміни мають бути спрямовані на досягнення декількох цілей. Першою з них є збалансування бюджету України, що стало необхідним через фінансові наслідки війни з Росією. Крім того, нові податки дозволять Україні продовжувати фінансувати оборону країни та виконувати свої міжнародні зобов'язання. Велика кількість країн світу спонукає Україну реформувати систему оподаткування, оскільки це один з важливих інструментів для досягнення економічної стабільності та розвитку.

Військовий збір планують підвищити до 5%. Військовий збір є частиною податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та протягом кількох років вже зібрані кошти були передані місцевим бюджетам. Тепер уряд хоче, щоб всі зібрані кошти йшли на фінансування оборони України.

Наприклад, на сьогодні з доходу у 20 тис. грн треба заплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору – загалом це становить 3900 грн. Після підвищення доведеться заплатити вже 23% – тобто 4600 грн.

Уряд зацікавлений в збільшенні податку на додану вартість (ПДВ). На сьогодні ставка ПДВ становить 20%, а уряд планує збільшити її на 2% або 3%. Офіційне рішення щодо розміру збільшення ще не ухвалено.

Глава Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що потрібно порівняти витрати на оборону з ресурсами, які ворожа держава інвестує у війну. Він відзначив, що це допоможе зрозуміти масштаб проблеми.

Штучне збільшення ПДВ може принести до бюджету України додаткові кошти, які можуть бути використані для фінансування різних проєктів та програм.

Також не можна не зазначити, що «Великий влив на подальші зміни відіграє схвалення Національної стратегії Міністерством доходів до 2030 року. Одні з передумов Національної стратегії – це покращення та ефективність адміністрування обов’язкових платежів митної та податкової системи в Україні, а також вимога Міжнародного валютного фонду у межах співпраці з Україною за чотирирічною програмою».

Планується другу та третю групи ФОП об’єднати в одну другу групу. Розмір податку залежатиме від обсягу отриманого доходу і ставок податку, які будуть диференційовані — від 3% до 17%. Ставка податку залежатиме від виду діяльності ФОПа. На сьогодні вона залежить від розміру мінімальної заробітної плати.

Після досягнення граничного розміру обороту ФОПи, які перебуватимуть на спрощеній системі оподаткування, підлягатимуть обов’язковій реєстрації платниками ПДВ. Окрім цього, кожен ФОП, який перебуватиме на другій об’єднаній групі спрощеної системи, повинен буде використовувати РРО/ПРРО — засоби електронної фіксації розрахункових операцій.

Загалом уже тепер ФОПи другої і третьої груп мають обов’язково використовувати такі технічні засоби, за винятком операцій, які проводяться в безготівковій формі.

Реформа спрощеної системи оподаткування триватимете менш як три роки та розпочнеться не раніше ніж з 2025 року, тому щодо ФОП в українців ще є час налаштуватись.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]