Радникам Дональда Трампа тривожно після найгіршого місяця його президентської кампанії 2024 року. Період, починаючи з виходу Джо Байдена з кампанії і його підтримки Камали Гарріс, фактично став ударом для Трампа. Нова кандидатка від демократів змогла набрати приблизно однакову кількість голосів із Трампом у ключових штатах, які вагаються.
Своєю чергою, за свідченнями з іншого табору, Камала Гарріс намагається переосмислити свої позиції щодо багатьох питань, адже до цього вони були відверто й занадто ліві для середніх американців. Особливо її бентежать економіка, міграція й захист кордону, кримінальний кодекс, зброя та права на аборти.
Тож вирішив проаналізувати, що відбувається в стані обох кандидатів менше ніж за три місяці до президентських виборів і порівняти зважені рейтинги Трампа і Гарріс у США та штатах, де вирішуватимуться вибори.
Як Дональд Трамп не може знайти вдалу стратегію проти Камали Гарріс
За останній місяць кампанії проти Гарріс Трамп часто припускався однієї помилки за іншою, намагаючись сформулювати аргументи проти суперниці.
Наприклад, він публічно наполягав, що остання не є «чорною», тому що до цього говорила тільки про своє індійське коріння за мамою. «Я не знав, що вона чорношкіра, доки кілька років тому вона випадково не стала чорною», – сказав Трамп. Це точно не зіграло йому на руку й швидко рознеслося мережами.
За словами Guardian, невдачі Трампа призвели до того, що його союзники вперше побачили можливість відкрито оскаржити рішення його консультантів і в приватному порядку поставити питання, чи мають деякі радники залишатися на своїх посадах. Це справжнє коливання системи.
Такі чутки пішли після зустрічі Трампа 2 серпня з Келліенн Конуей, яка керувала його президентською кампанією 2016 року. Згодом вона сказала Guardian, що зустріч була зосереджена на стратегії, і вона сказала Трампу, що він переміг жінку-кандидата у 2016 році і може зробити це знову в листопаді.
Зрозуміло, що все це відбувається на фоні рейтингів Камали Гарріс, які систематично зростають як на загальнонаціональному рівні, так і в штатах, де вирішуватимуться вибори.
Про що свідчать рейтинги Трампа та Гарріс у серпні 2024 року
Нагадаємо, що у цих президентських перегонах боротьба точиться за сім штатів, які ще не визначилися з симпатіями до кандидатів: Аризону, Джорджію, Мічиган, Неваду, Пенсильванію, Вісконсин та Північну Кароліну. Так сталося, бо всі інші штати історично є відверто «республіканськими» або «демократичними».
Тому коли ви бачите загальнонаціональні опитування щодо популярності одного з кандидатів, на них фактично можна не зважати. Наразі Гарріс там популярніша в середньому на 1%, що входить у межі статистичної похибки. Проте у тренді тут справді демократка.
П’ять разів в історії кандидати в президенти США вигравали всенародне голосування (popular vote), але програвали Колегію виборщиків (Electoral college) іншим кандидатам, які згідно з Конституцією США і обиралися президентом.
Останнім прикладом цього був 2016 рік, коли Гілларі Клінтон набрала у загальнонаціональному масштабі приблизно на 2,8 млн голосів виборців більше за Дональда Трампа.
Які рейтинги Трампа та Гарріс у штатах, що коливаються
Отже, аби зрозуміти, хто зараз на коні, подивився опитування останнього місяця в штатах, що коливаються (swing states).
Результати опитувань після виходу Байдена з перегонів:
- у межах статистичної похибки в 1,5-2%: в Арізоні, Пенсильванії та Джорджії виграє Трамп із мінімальним відривом в 1%, у штаті Вісконсин – Гарріс так само;
- Дональд Трамп переважає в Неваді – +3% та Північній Кароліні – +2,4%;
- Камала Гарріс наразі забирає Мічиган – +2%.
Бачимо, що станом на середину серпня в чотирьох штатах, що коливаються, немає визначеності щодо одного з кандидатів. Проте тренд демонструє зростання Гарріс. Адже вона вийшла на один рівень з Трампом за кілька тижнів. Але, можливо, це сталося через значний поштовх хайпу на старті кампанії кандидатки.
Багато експертів погоджуються, що вкрай важливим буде виступ кандидатів на дебатах 10 вересня.
Як Камала Гарріс намагається змінити непопулярні погляди, аби перемогти на виборах
За словами видання Axios, яке має багато зв’язків у Демпартії, Гарріс хоче «поставити хореографічну роботу», щоб переосмислити себе й порвати з непопулярними сторонами Байдена.
«Велика частина плану Гарріс полягає в тому, щоб змінити деякі зі своїх найбільш ліберальних позицій і стверджувати, що її досвід у Білому домі допоміг змінити її думку», – пишуть у виданні.
Головні причини непопулярності Гарріс пов’язані з її позицією:
- проти «фрекінгу» – популярної технології викачування нафти та газу в США;
- за декриміналізацію нелегального перетину кордону;
- за єдину систему охорони здоров'я (Medicare for All), що передбачає значне підвищення бюджету для цього.
Проте тепер вона проти всіх трьох ідей. Ба більше, Гарріс фактично привласнила пропозицію Трампа зі скасування податку на чайові. Через це Дональд тепер щоразу згадує, що у нього вкрали цю ідею. Вона вкрай популярна в Неваді, що «хитається».
Але Камала залишається проти заборони абортів і хоче відновити право на аборт на федеральному рівні, бо зараз це вирішують штати. Також Гарріс продовжує говорити про посилення контролю над зброєю та повну заборону штурмових гвинтівок. Вона виступає за підвищення значної кількості податків.
Камала Гарріс досі публічно не відмовилась від просування м’якішого кримінального переслідування за злочини чи скорочення фінансування поліції, за що її часто критикує Трамп.
На днях кандидатка від демократів має презентувати свою економічну доктрину, що потрапить у особливий фокус уваги, адже саме тут американці найбільше довіряють Трампу та його наступним пропозиціям:
- зниження оподаткування для корпорацій, скасування податків на соціальні програми, чайові та багато інших;
- дерегуляція економіки: в часи президенства республіканця на одну чинну регуляцію відміняли п’ять, деколи й більше, особливо в енергетичному секторі;
- жорсткі тарифи на китайські товари;
- програма зон можливостей (Opportunity Zones): податкове послаблення для певних зон, щоб завести інвестиції в бідніші райони за рахунок значного зменшення податків.
Вкрай цікавим показником, який найбільше змінився на користь Гарріс за останній місяць, є сприйняття її роботи на посту. Ще на початку липня (коли Байден ще був кандидатом від демократів) вона була найменш підтриманою людиною серед кандидатів: 32% позитивних, 50% негативних (-18% чистий рейтинг).
Проте зараз підтримка її роботи зросла до майже 49% з початку серпня, і тепер її чистий рейтинг коливається на рівні -1–0, що можна вважати значним успіхом її кампанії. Тим часом Трамп, хоч і підняв свій показник позитивного сприйняття із 38% до 45%, проте це зовсім не так динамічно, як вийшло в Камали.