Після виборів у Гренландії в Трампа з’явився шанс
Гренландія 11 березня проголосувала за партії, що підтримують повну незалежність острова від Данії.
На парламентських виборах партія «Демократів» стала фаворитом з 29,9%. Вона підтримує повільний відхід від Данії. Другою із 24,5% голосів фінішувала «Налерак», яка прагне якнайшвидшого розриву. Обидві партії збільшили свою підтримку з 9,1% і 12% чотири роки тому, відповідно.
The Page розповідає, що тепер може чекати на острів, який мріє анексувати президент США Дональд Трамп.
Гренландія рухається до незалежності від Данії
Результат став справжньою несподіванкою для європейських країн та самої Гренландії, він здивував навіть лідера «Демократів» – Єнса-Фредеріка Нільсена. Його партія раніше ніколи не отримувала стільки місць у парламенті (10 із загальних 31) – їхній попередній рекорд становив 7 мандатів у 2005 році.
Жодна партія не отримала більшості у 16 місць, тому наступним етапом будуть коаліційні переговори щодо формування нового уряду. Проте двом партіям, що пропонують виборцям незалежність від Данії, вистачає місць для створення більшості.
На фото Нуук столиця Гренландії. Джерело: Вікіпедія
Очікується, що майбутній уряд сформує дорожню карту для отримання незалежності. Більшість із 57 тис. жителів Гренландії підтримують вихід з-під контролю Данії.
Цей рух набирав популярності після серії скандалів протягом кількох років, але у 2024-му напруження між Гренландією та Данією загострилося. Тоді гренландський прем'єр Муте Егеде звинуватив Данію у геноциді, нагадавши про примусову контрацепцію місцевого населення у 1960-70-х роках.
У новорічній промові Егеде закликав до незалежності острова, заявивши про бажання позбутися «ланцюгів колоніалізму». Він є представником партії Inuit Ataqatigiit, яка також виступає за повільну незалежність і отримала 7 місць у парламенті.
Попри все, кандидати намагалися дистанціюватися від Дональда Трампа, який не приховує зазіхань на Гренландію. За даними Bloomberg, багато місцевих експертів кажуть, що проголошення незалежності острова може зміцнити позиції Трампа, якому стане легше впливати на долю Гренландії.
Чому Дональд Трамп хоче купити Гренландію
Колишній радник із нацбезпеки Трампа Джон Болтон зазначав, що Гренландія має стратегічне значення для США через свою роль в охороні Північної Атлантики та Арктики. Після Другої світової війни США побудували базу на острові, що була частиною системи раннього попередження про наближення радянських ракет.
У січні 2019 року було представлено оновлену стратегію розвитку американської системи протиракетної оборони, яка передбачала розгортання додаткових 20 ракет-перехоплювачів на військовій базі на Алясці. Це рішення було частиною ширшої стратегії, спрямованої на забезпечення здатності національної системи ПРО перехоплювати всі ракети, випущені по території США. За словами експертів, Гренландія в побудові цього захисту може відігравати значну роль.
Дональд Трамп-молодший на Гренландії разом зі своїми друзями 7 січня 2025-го. Фото: Дональд Трамп у Truth Social
Сьогодні п'ять країн (США, Канада, Данія, Норвегія, росія) мають претензії на економічні зони в Арктиці. Китай теж намагається розширити вплив в регіоні, прагнучи за рахунок союзу з росією стати арктичною державою через зміни клімату.
Потепління значно змінює екологічну ситуацію в Арктиці. Танення льодовиків відкриває нові морські шляхи для судноплавства, що може суттєво зменшити час доставки вантажів між Азією та Європою. Це дає економічні можливості, однак водночас підвищує конкуренцію за ресурси та території.
Експерти погоджуються, що Гренландія цікава глобальним гравцям не лише як важлива для контролю над Арктикою територія, але й як скарбниця корисних копалин.
Гренландія – скарбниця ресурсів майбутнього
Нерозвідані ресурси нафти і газу острова оцінюються як треті за величиною в Арктиці. Найцікавіше, що з 50 мінералів, визначених США як «критичні», 37 знайдені в Гренландії в помірних або великих кількостях. Сюди входять родовища рідкісноземельних елементів, що життєво важливі для промислової, енергетичної та військової сфер.
В галузі їх видобування наразі домінує Китай. Пекін нещодавно нагадав про це Вашингтону, запровадивши експортний контроль за рідкісноземами.
Які важливі корисні копалини має Гренландія
Гренландія володіє величезними природними ресурсами:
- рідкісноземельні метали – на острові міститься до 15% світових запасів;
- уран – близько 5-7% світових ресурсів, що стає все більш важливим через зростання попиту на атомну енергетику;
- нафта і газ – потенційно 13% невідкритих світових запасів нафти та 30% запасів газу в Арктиці;
- цинк та інші метали – понад 10% світових запасів цинку, а також значні поклади міді, нікелю та свинцю.
Всі ці скарби поки не видобувають: у 2021 році місцевий уряд заборонив буріння нових нафтових свердловин і геологічні пошуки. Але ситуація може змінитись. Тому експерти і наголошують, що для американців вкрай важливо, аби саме їхні компанії мали дозволи на видобуток ресурсів острова.