Фото: колаж знімків Getty Images
Бориса Джонсона закликають звільнитися. Чому?
Двоє міністрів Кабміну Бориса Джонсона подали у відставку 5 липня, через що крісло під ним знову похитнулося. Чи може це призвести до передчасної відставки британського премʼєра, який тільки нещодавно подолав вотум недовіри?
«Не можу працювати з чистим сумлінням»
Фото: Getty Images
Канцлер Ріші Сунак і міністр охорони здоров’я Саджид Джавід оголосили про відставку у вівторок з різницею у декілька хвилин, що завдало величезного та раптового удару по премʼєру Борису Джонсону, пише CNN.
Обидва міністри заявили, що більше не можуть працювати в уряді, який загруз у скандалі.
«Громадськість справедливо очікує, що уряд буде діяти належним чином, компетентно та серйозно. Я розумію, що це може бути моя остання міністерська робота, але я вважаю, що ці стандарти варті того, щоб за них боротися, і тому я подаю у відставку», — написав Сунак у Twitter, приклавши свого листа до премʼєрміністра до допису.
У останньому міністр зазначив, що завжди публічно підтримував Джонсона, хоча й дискутував з ним приватно. Але наразі, коли перед Великою Британією стоять серйозні виклики, підходи до подолання економічних проблем у країні у канцлера та премʼєра занадто різні.
Фото: Getty Images
Саджид Джавід, зі свого боку, також заявив, що звернувся до прем’єрміністра з проханням подати у відставку:
«Для мене було величезним привілеєм служити на цій посаді, але я шкодую, що більше не можу продовжувати працювати з чистим сумлінням».
У його листі йдеться про те, що ситуація в країні та в партії торі, зокрема, не зміниться за керівництва Джонсона, тому Джавід вимушений звільнитися.
«Я з жалем констатую, що мені ясно, що ця ситуація не зміниться під вашим керівництвом, і тому ви також втратили мою довіру», — написав він.
Чому міністри Джонсона звільнилися
Фото: Getty Images
Ці відставки занурили й так проблемний британський Кабмін у хаос, пише далі CNN: деякі міністри закликали самого премʼєра добровільно піти у відставку.
Міністри та чиновники, які обіймають більш низькі пости в уряді, пішли у відставку протягом наступних годин після Сунака та Джавіда.
Про відставки, зокрема, оголосили:
- віцеголова Консервативної партії Бім Афоламі;
- генеральний соліситор Англії та Уельсу Алекс Чолк;
- торговий представник прем'єрміністра в Марокко Ендрю Меррісон.
Крім них, у вівторок звільнилися щонайменше шість інших урядовців молодшого рангу, ще більше пішли у відставку в середу вранці.
Остання криза, за даними видання, вибухнула після того, як на Даунінг-стріт минулого тижня розглядали відставку заступника голови партії консерваторів Кріса Пінчера.
Останній звільнився минулого четверга на тлі звинувачень у тому, що напередодні ввечері він обмацав двох гостей на приватній вечері.
Прямо не визнавши звинувачень, Пінчер листі Джонсону зізнався, що тим вечором випив занадто багато та «присоромив себе та інших людей».
Пінчер як остання крапля терпіння торі
Фото: Wikipedia
Втім, проблема була не стільки в останньому скандалі з Пінчером, скільки у тому, чому він взагалі опинився в уряді Джонсона. 6 липня стало відомо, що на заступника голови ще три роки тому була подана скарга до МЗС, і премʼєр про це знав.
Особисто Джонсон визнав, що призначення Пінчера було його помилкою. Зі свого боку, лідер британської опозиції Кейр Стармер заявив, що уряд, очевидно, розвалюється.
«Міністри кабінету торі весь час знали, ким є цей прем’єрміністр. Вони були його вболівальниками протягом усієї жалюгідної саги. Підтримували його, коли він порушував закон. Підтримували його, коли він неодноразово брехав», — підкреслив Стармер.
Фото: Getty Images
The Page вже писав, що Джонсон останніми місяцями, що й стало причиною голосування за вотум недовіри, стикався зі шквалом критики щодо своєї поведінки та поведінки свого уряду.
Скандали включаюли незаконні вечірки на Даунінг-стріт, що порушували режим карантину — премʼєр визнав, що брав у них участь.
Крім того, серед звинувачень було нецільове використання грошей донорів для оплати ремонту будинку Джонсона на Даунінг-стріт, а також бійки депутатів через порушення одним з торі правил лобіювання.
Хаос у партії торі та попередження для України
Фото: Getty Images
Минулого місяця британський премʼєр витримав вотум недовіри, нагадує CNN, але 41% консерваторів відмовилися його підтримати.
Після цього партія торі програла двоє парламентських проміжних виборів за одну ніч, що породило нові питання щодо лідерства Джонсона.
Наразі Консервативна партія, згідно з опитуванням Ipsos UK (22-29 червня), має лише 21% підтримки — це найменший показник для консерваторів від 2011 року.
Крім того, хаос у Кабміні вплинув на фінансові ринки, знизивши вартість британського фунта до мінімуму за більш ніж два роки.
Наразі звільнених міністрів замінили: Надхім Захаві, колишній держсекретар з питань освіти, зайняв посаду канцлера, а керівник апарату Даунінг-стріт Стів Барклі став новим міністром охорони здоров'я.
Але навіть при заміні всіх урядовців, що пішли у відставку, питання про те, чи довго Джонсон втримається на своїй посаді, залишається відкритим.
Ми вже писали про те, що наступний премʼєрміністр Великої Британії може зосередитися на внутрішніх проблемах країни та бути менш завзятим у підтримці України, що частково дозволила чинному голові уряду вберегти свою посаду. Так чи інакше, українським дипломатам варто врахувати можливу відставку Джонсона та підготуватися до вибудовування нових відносин із потенційним майбутнім премʼєром у Лондоні.