Facebook Pixel

Касетні боєприпаси для Києва: чим лякають Україну та чому вони потрібні

Касетні боєприпаси: чому вони потрібні Україні у війні проти рф? Фото: Wikipedia

Касетні боєприпаси: чому вони потрібні Україні у війні проти рф? Фото: Wikipedia

США змогли обійти закон, який забороняє виробництво та експорт касетних боєприпасів із частотою неспрацювання понад 1%, аби передати їх Україні, пише The Washington Post.

Нагадаємо, президент США Джо Байден схвалив надання Україні касетних боєприпасів, після чого має бути заява про виділення зброї зі запасів Пентагону. Понад 120 країн приєдналися до конвенції, яка забороняє використання касетної зброї як негуманне та невибіркове.

Втім, Київ наполягає, що касетні бомби можуть перекрити різницю між кількістю боєприпасів України та рф (не рахуючи того, що росія і так використовує касетні боєприпаси, в тому числі по цивільних обʼєктах).

Чому касетну зброю намагаються повністю заборонити

Проблема касетної зброї у тому, що вона вибухає в повітрі над ціллю, розкидуючи від десятків до сотень менших суббоєприпасів на великій території, значною мірою через високий рівень неспрацювання.

Суббоєприпаси, що не вибухнули, часто лежать на землі протягом десятиліть після закінчення бойових дій, загрожуючи як дружнім військам, так і цивільним.

Quote«Жахливо спостерігати за скасуванням давно встановленого стандарту 1% нерозірваних боєприпасів для касетних боєприпасів, оскільки це призведе до збільшення кількості нерозірваних боєприпасів, що означає ще більшу загрозу для мирних жителів, у тому числі для саперів», — заявляє директорка з захисту прав відділу озброєнь Human Rights Watch Мері Верхем.

Хоча Сполучені Штати використовували касетні боєприпаси в кожній великій війні, починаючи з корейської (крім останньої в Іраку), нові боєприпаси не вироблялися роками.

Але за підрахунками Human Rights Watch, на військових складах залишається 4,7 млн касетних снарядів, ракет, ракет і бомб, що містять понад 500 млн суббоєприпасів.

Пентагон заявляє, що має нові оцінки від 2020 року з показником неспрацювання не вище 2,35%. Противники використання касетних боєприпасів кажуть, що заявлені показники є результатом випробувань в ідеалізованих і нереалістичних умовах, які не враховують реальні сценарії.

Чому Київ потребує касетних боєприпасів

Україна та росія, як і США і ще сім членів НАТО, не ратифікували конвенцію про заборону касетних боєприпасів. Росія широко використовувала касетні боєприпаси під час вторгнення в Україну.

Україна заперечує використання касетних боєприпасів, проте в новому звіті HRW, опублікованому в четвер, стверджується, що використання їх українцями «спричинило численні смерті та серйозні поранення цивільних осіб» під час боїв за Ізюм та інші місця у 2022 році.

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що отримання значної кількості зброї стало вирішальним для контрнаступу Києва. США та інші західні донори відправили в Україну мільйони некасетних гаубичних снарядів, але їх запаси закінчуються, а виробництво не встигає за попитом.

За словами Резнікова, росія використовує в три-чотири рази більше снарядів, і касетні боєприпаси дозволять компенсувати цю різницю. Міністр також запевнив, що українські війська не застосовуватимуть касетні боєприпаси там, де вони можуть завдати шкоди мирному населенню.

Збройні сили США вважають касетні боєприпаси корисними на полі бою. Водночас артилерійська доктрина попереджає, що суббоєприпаси можуть становити значний ризик для дружнього особового складу та техніки.

Quote«Безумовно, є багато тактичних ризиків у застосуванні цих типів боєприпасів. Це обмежує вашу здатність маневрувати, тому що вам потрібно прибрати купу нерозірваних боєприпасів. Це сповільнить вас, це обмежить способи розвинути успіх», — заявив колишній офіцер артилерії армії США.
Подякувати 🎉