Facebook Pixel

Як центр у Гаазі розслідуватиме злочини рф проти України

У Гаазі відкрили центр розслідування злочинів агресії проти України. Фото: eurojust.europa.eu

У Гаазі відкрили центр розслідування злочинів агресії проти України. Фото: eurojust.europa.eu

Міжнародний центр із розслідування злочинів агресії рф проти України (ICPA) розпочав свою роботу в Гаазі. Які питання він розглядатиме та як це допоможе Києву домогтися покарання росіян за воєнні злочини проти українців?

ICPA підтримуватиме підготовку справ про злочини агресії на ранній стадії та зберігатиме ключові докази про злочини окупантів, пише сайт Євроюсту.

Яку мету переслідує ICPA

Відкриття центру є чітким сигналом того, що світ єдиний і непохитний на шляху притягнення російського режиму до відповідальності за всі його злочини, заявив Генпрокурор України Андрій Костін на відкритті ICPA. Він має на меті закрити діру в міжнародній архітектурі кримінального правосуддя щодо злочинів агресії.

Війна в Україні є найбільш задокументованою в історії, і вперше активні розслідування злочину агресії відбуваються під час бойових дій.

Водночас ми маємо справу з міжнародним злочином, за який рідко притягують до кримінальної відповідальності та щодо якого немає стандартної практики.

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан назвав відкриття центру «світлом» у розбудові нових партнерств у напрямку відповідальності за злочини агресії.

Міністр юстиції Нідерландів Ділан Єшілгоз-Зегеріус також підкреслив, що це стало важливим кроком у забезпеченні кримінального переслідування міжнародних злочинів, скоєних унаслідок російської агресії проти України.

США в ICPA представлятиме спеціальна прокурорка зі злочину агресії Джессіка Кім.

Як працюватиме ICPA

ICPA є унікальним судовим центром, інтегрованим у Євроюст, для підтримки національних розслідувань злочину агресії, пов’язаного з війною в Україні.

Завдяки ICPA незалежні прокурори з різних країн зможуть щодня працювати разом в одному місці, швидко й ефективно обмінюватися доказами та погоджувати спільну стратегію розслідування та обвинувачення.

ICPA ефективно підготує та сприятиме будь-якому майбутньому судовому переслідуванню злочину агресії, незалежно від юрисдикції, до якої його буде подано.

Докази, які вже було надано CICED (основна міжнародна база даних про злочини Євроюсту), будуть враховані для розслідування злочину агресії.

У CICED також можна буде зберігати національні докази, надані майбутніми учасниками ICPA для подальшого аналізу.

Які країни стали учасниками ICPA

Окрім України, п’ять членів спільної слідчої групи (Литва, Латвія, Естонія, Польща та Румунія) беруть участь у початковій фазі центру.

Як ми вже писали вище, США призначили спеціального прокурора з питань злочину агресії, який підтримуватиме діяльність ICPA.

Найближчими місяцями до діяльності центру доєднаються інші країни та організації, наприклад, Консультативна місія ЄС в Україні. Країни, які володіють інформацією чи доказами щодо злочину агресії проти України, також можуть подати запит на участь.

За чиї гроші існуватиме ICPA

Фінансується ICPA повністю Службою інструментів зовнішньої політики Європейської комісії.

Угоду про фінансовий внесок, що охоплює початкову суму 8,3 млн євро, підписали 3 липня директор Служби Єврокомісії з інструментів зовнішньої політики пан Пітер Вагнер і адміністративний директор Євроюсту Еверт ван Валсум.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉