Facebook Pixel

Зеленський ліквідує усі МСЕК з 31 грудня: що сталося

Президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО про ліквідацію усіх МСЕК з 31 грудня 2024 року. Відповідний указ опублікували на сайті Офісу президента у вівторок, 22 жовтня.

РНБО вирішила рекомендувати Офісу Генпрокурора, СБУ, ДБР, Національній поліції, НАБУ прозвітувати потягом місяця про вжиті заходи щодо виявлення порушень під час встановлення інвалідності посадовцями. Після перевірок зазначені органи мають запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.

Кабміну доручили:

  • утворити протягом тижня робочі групи із перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцями;
  • протягом 3-х місяців зробити доповідь про результати відповідних перевірок;
  • підготувати протягом 2-х тижнів план цифровізації проходження всіх етапів медико-соціальних експертних комісій;
  • провести разом із Пенсійним фондом, ДБР, Національною поліцією, СБУ протягом тижня аудит нарахувань пенсій по інвалідності посадовцям.

Верховній Раді доручили:

  • разом із Міністерством охорони здоров’я протягом місяця розробити законопроєкт про реформування системи МСЕК в Україні. Це передбачає, зокрема, їхню ліквідацію з 31 грудня 2024 року;
  • разом із Міністерством соціальної політики розробити законопроєкт щодо перегляду системи та механізму нарахувань пенсій посадовцям.

Національному агентству з питань запобігання корупції доручили:

  • перевірити до 30 листопада 2024 року стан імплементації рекомендацій у дослідженні «Топ-10 корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення інвалідності», яке було проведено у 2021 році, та актуалізувати його.

Окрім цього, НАЗК рекомендують розробити до 31 грудня та внести на розгляд Кабміну проєкти змін до Кримінального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу.

Вони визначали б голову й членів МСЕК суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Що відомо про корупцію в МСЕК

4 жовтня 2024 року ДБР викрило керівницю МСЕК Хмельницької області Тетяну Крупу та її сина Олександра на незаконному оформленні інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути мобілізації. Під час обшуків у них знайшли лише готівкою майже $6 млн. Крупа є депутаткою Хмельницької облради від «Слуги народу», а раніше балотувалась від БПП.

7 жовтня Печерський райсуд Києва взяв Крупу під варту до 3 грудня.

16 жовтня журналіст Юрій Бутусов повідомив, що Крупа встигла оформити інвалідність 49 прокурорам Хмельницької прокуратури – з 50, інвалідом не став тільки прокурор з Кам'янця-Подільського. Є версія, що саме тому вони не помічали її корупційної діяльності.

Тим часом справу Тетяни Крупи за підозрою у незаконному збагаченні передали до НАБУ: депутати облрад і стаття про збагачення підпадають під підслідність детективів, повідомив напередодні журналіст Олег Новіков.

17 жовтня апеляційна палата ВАКС почала розгляд апеляційних скарг адвокатів Тетяни Крупи.

22 жовтня Володимир Зеленський затвердив указом рішення РНБО щодо МСЕК, які «повернуть справедливість». Йдеться про цифровізацію процесів проходження комісій, перевірку декларацій та перегляд рішень щодо інвалідності посадовців.

Подякувати 🎉