Президент України Володимир Зеленський затвердив указом рішення РНБО щодо МСЕК, які «повернуть справедливість». Йдеться про цифровізацію процесів проходження комісій, перевірку декларацій та перегляд рішень щодо інвалідності посадовців.
Про це повідомив Зеленський у своїх соцмережах.
Під час зсідання РНБО президент заслухав доповіді голови СБУ Василя Малюка і міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка щодо перевірок і розслідування кримінальних правопорушень. Вони встановили, що було багато порушень та очевидно фальшивих інвалідностей посадовців.
Також премʼєр-міністр Денис Шмигаль, міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко та міністерка соціальної політики Оксана Жолнович доповіли щодо кроків, які повинні бути зроблені на урядовому рівні.
Так, Зеленський доручив Шмигалю розв’язати проблему на рівні центральних органів виконавчої влади, зокрема відповідних міністерств. Також він наголосив на «кадрових рішеннях».
Окрім цього, під час засідання окремо розглянули ситуацію в системі органів прокуратури України.
Зеленський зазначив, що він затвердив рішення РНБО, які «повернуть справедливість». Зокрема, йдеться про:
- цифровізацію процесів проходження медико-соціальних експертних комісій;
- реальну перевірку декларацій членів МСЕК;
- перевірку й перегляд необґрунтованих рішень щодо інвалідності посадовців і аудит відповідних пенсійних нарахувань;
- законодавчі зміни для реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні;
- перегляд системи та механізму нарахувань пенсійних виплат посадовцям державних органів.
Також Зеленський наголосив на персональній і політичній відповідальності генпрокурора Андрія Костіна за ситуацію в органах прокуратури України.
Згодом після засідання Костін заявив, що в ситуації з розслідуванням фальшивих інвалідностей серед посадовців державних органів «правильним рішенням буде оголосити про відставку».
«Я вдячний Президенту України та Верховній Раді України за довіру, але вважаю правильним у цій ситуації оголосити про своє рішення залишити посаду Генерального прокурора», – йдеться у повідомленні.
Що відомо про корупцію в МСЕК
4 жовтня 2024 року ДБР викрило керівницю МСЕК Хмельницької області Тетяну Крупу та її сина Олександра на незаконному оформленні інвалідності чоловікам, які намагаються уникнути мобілізації. Під час обшуків у них знайшли лише готівкою майже $6 млн. Крупа є депутаткою Хмельницької облради від «Слуги народу», а раніше балотувалась від БПП.
7 жовтня Печерський райсуд Києва взяв Крупу під варту до 3 грудня.
16 жовтня журналіст Юрій Бутусов повідомив, що Крупа встигла оформити інвалідність 49 прокурорам Хмельницької прокуратури – з 50, інвалідом не став тільки прокурор з Кам'янця-Подільського. Є версія, що саме тому вони не помічали її корупційної діяльності.
Тим часом справу Тетяни Крупи за підозрою у незаконному збагаченні передали до НАБУ: депутати облрад і стаття про збагачення підпадають під підслідність детективів, повідомив напередодні журналіст Олег Новіков.
17 жовтня апеляційна палата ВАКС почала розгляд апеляційних скарг адвокатів Тетяни Крупи.