Facebook Pixel

Обмін доларів і легальність грошей: як банки посилять контроль за платежами

Банки посилюватимуть контроль за фінансовими операціями своїх клієнтів. Зокрема, вони будуть зобов'язані знати, звідки клієнти беруть гроші, та блокувати сумнівні операції, передає «Обозреватель».

Крім того, банки можуть перевіряти своїх клієнтів жорсткіше, ніж рекомендує Нацбанк.

Особливу увагу приділятимуть:

  • операціям із готівкою;
  • операціям на нетипові для клієнта суми або на суму від 400 тис. грн;
  • переказам, які здійснюються за участю публічних осіб: чиновників, депутатів;
  • операціям ФОПів і юросіб, які відкрилися менш як три місяці тому.

Однак не варто перейматися тим клієнтам банків, чиї перекази звичайні та зрозумілі. Фінансові установи не зупинятимуть і не блокуватимуть такі транзакції, зазначила виконавча директорка Незалежної асоціації банків Олена Коробкова.

Вона також пояснила, що банк може без попередження зупинити операцію, якщо її сума перевищуватиме фінстановище, про яке заявив сам клієнт під час оформлення картки. Однак таке зупинення може тривати лише два робочі дні. Фінансова установа в такому разі звернеться до клієнта й попросить надати документи, які підтверджують отримання грошей у легальний спосіб.

Нові правила, зокрема, вплинуть і на обмін валют. Щоб обміняти пошкоджені долари, український банк має відправити купюри до свого банку-кореспондента за кордон. І там, перш ніж приймати гроші, можуть поцікавитися їхнім походженням.

Є й умови, за яких банк має взяти купюру й відправити її до свого банку-кореспондента за кордон для обміну. Така послуга коштує від 10 до 30% номіналу. Максимальний строк такої операції становить 24 місяці. Тобто обміняти долари можуть і через два роки.

Йдеться про:

  • долари, які розірвані на шматки та склеєні;
  • ті, які не зберегли деяких ознак платіжності (є зміни в портреті, немає захисної стрічки, є написи, які заважають визначенню ознак платіжності банкноти тощо);
  • зі зміненим початковим кольором, обпалені або пропалені;
  • залиті повністю або значною мірою фарбою, чорнилом, жиром тощо;
  • банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної центральним банком.

Контекст. Наприкінці 2019 року депутати в другому читанні ухвалили законопроєкт, спрямований на боротьбу з відмиванням незаконно отриманих доходів.

Так, банки зобов'язані перевіряти клієнтів на законність грошей. Крім того, з'явився ліміт на транзакції на картки, згодом його підняли до 400 тис. грн. Зараз анонімно можна переказати лише 5 тис. грн.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉