ЄС значно підвищить мита на імпорт з України – коли ситуація може змінитися
ЄС планує ввести набагато вищі тарифи на український імпорт з 6 червня 2025 року, коли закінчиться дія «митного безвізу». ЄС ухвалив це рішення після того, як Польща взялася захищати європейських фермерів від надмірного імпорту з України. Про це пише Financial Times.
Як ЄС підвищить тарифи на імпорт з України з червня 2025
6 червня припиняє діяти «митний безвіз», який дозволяв Україні експортувати до союзу товари без зайвих тарифів із 2022 року. До цього Україна торгувала з ЄС за умовами угоди про вільну торгівлю.
Водночас Польща та ще кілька країн виступили проти продовження «митного безвізу» цього року, щоб захистити місцевих фермерів, кажуть дипломати. Зокрема, Польща неодноразово забороняла імпорт українського зерна, порушуючи правила ЄС.
З 6 червня ЄС планує замінити ці домовленості «перехідними заходами», поки обидві сторони оновлюють свою загальну торговельну угоду про вільну торгівлю, підтвердив речник Єврокомісії.
«Комісія також розглядає можливі перехідні заходи на випадок, якщо переговори не будуть завершені до 6 червня», – сказав речник.
Проте дипломати зазначили, що ця перехідна пропозиція, яку нещодавно отнимали держави-члени ЄС, різко скоротить безмитні квоти на сільськогосподарську продукцію, що приносило Україні значні бюджетні надходження.
За словами голови торгового комітету Європарламенту Бранда Ланге, «це справді поганий сигнал для України». Він сказав, що ухвалення рішення може тривати до жовтня.
За даними FT, 14 травня його комітет розпитає посадовців Комісії про те, чому обіцяні торговельні переговори зайшли в глухий кут, враховуючи, що червневий термін був «відомий давно», сказав Ланге. «Ситуація справді неприйнятна».
«Це величезний крок назад. Те, що ми бачимо зараз – це брак розуміння»», – сказав Михайло Бно-Айріян, торговий представник Федерації роботодавців України.
Два дипломати ЄС повідомили FT, що перехідний захід Комісії передбачає поділ річної безмитної квоти на 12 місячних, щоб зменшити імпорт, поки тривають переговори. Найбільший вплив це матиме на кукурудзу, цукор, мед та птицю.
«Нам потрібна передбачувана торгівля. Ми ще не знаємо, якими будуть правила, і це неприйнятно», – сказав Бно-Айріян.
Що відомо про «митний безвіз»
У 2022 році ЄС скасував обмеження на український імпорт, ввівши так званий митний безвіз. Минулого року безмитний режим продовжили, проте ЄС ввів обмеження на низку товарів, таких як цукор і м’ясо птиці, оскільки місцеві фермери заявляли, що надмірний імпорт заважає внутрішньому виробництву.
Деякі країни-члени ЄС не захотіли продовжувати цю ініціативу, оскільки вони занепокоєні її впливом на внутрішню економіку. Серед них Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, які ввели односторонню заборону на імпорт українських круп та інших продуктів харчування два роки тому всупереч вимогам ЄС.
Україна може втратити значні кошти для фінансування армії, якщо ЄС припинить «митний безвіз» після 5 червня 2025 року, оскільки Євросоюз є її ключовим торговельним партнером, сказав міністр фінансів України Сергій Марченко Financial Times наприкінці березня.
Водночас Європарламент проголосував за продовження «митного безвізу» для деяких імпортних товарів з України, таких як залізо та сталь, до червня 2028 року. Для інших товарів мита знову запрацюють з 5 червня 2025-го.