ЄБРР знизив прогноз зростання ВВП України на 2025: як вплинули мита Трампа
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) знизив прогноз зростання української економіки до 3,3% на 2025 рік із 3,5%. Зокрема, через тривалу війну та тиск на світову торгівлю після мит Дональда Трампа. Про це повідомили у ЄБРР.
Чому ЄБРР знизив прогноз для зростання ВВП України
ЄБРР знизив прогноз зростання української економіки до 3,3% на 2025 рік із прогнозованих у лютому 3,5%. Водночас на 2026-й прогноз залишився незмінним – 5%, проте тільки якщо припиняться бойові дії і Україна почне відбудову.
Із середини 2024 року економіка почала зростати повільніше, а інфляція прискорюватися через війну, йдеться у звіті ЄБРР.
У першій половині 2024-го реальний ВВП зріс на понад 5%, але в другій половині зростання сповільнилося до близько 2%, що дало 2,9% за підсумками року. Основними причинами стали:
- дефіцит електроенергії через російські атаки;
- слабкий урожай;
- дефіцит кадрів.
Попри падіння в сільському господарстві, енергетиці та торгівлі, інші сектори зростали в умовах війни. Бізнеси показали здатність адаптуватися, а відкриття Чорноморського торговельного коридору у 2024-му допомогло відновити експорт після двох років спаду, зазначили у ЄБРР.
Інфляція знову почала зростати наприкінці 2024 року через підвищення цін на електроенергію і зростання реальної зарплати. У жовтні 2023 року Україна скасувала фіксований курс гривні, після чого її вартість впала приблизно на 10% до долара США.
Водночас Україна вже має достатньо зовнішнього фінансування для підтримки бюджету на 2025-й.
За даними ЄБРР, у регіонах Центральної та Східної Європи, Центральної Азії та Південному й Східному Середземномор'ї середнє економічне зростання сповільнилося з 3,4% у 2022 році до 2,7% у 2023-му і минулого року було загалом стабільним – 2,8%.
Банк нагадав, що за останні три роки він виділив Україні понад €7 млрд, включаючи €2,4 млрд на енергетику.
Водночас ЄБРР знизив прогноз для цих регіонів на 0,2 відсоткового пункту, до 3% через:
- посилення глобальної політичної невизначеності;
- слабший зовнішній попит;
- прямий та непрямий вплив нових глобальних мит.
Проте з 2026 року економіка регіонів може зрости до 3,4%, прогнозує ЄБРР.
Нагадаємо, ВВП України зріс на 1,1% за січень-лютий 2025 року, зокрема, за рахунок промислового виробництва та розширення оборонно-промислового комплексу. Водночас інфляція, руйнування інфраструктури та інші виклики війни значно стримують економічний розвиток.