Facebook Pixel

Шкільні покупки витісняють з ТОПу товари для енергонезалежності – що купують для школярів

За кілька тижнів до початку нового навчального року настає пора купувати товари для школи. Діти не дають забути про це і нагадують про бажані обновки. Восьмикласниця Ярослава запитує про новий одяг і взуття на осінь, «щоб не ходити щодня в тому самому». Хоче підібрати собі джинси і «зіпку оверсайз» (худі на блискавці). Олеся просить у мами новий рюкзак і термос. А Михайлик, який іде у перший клас, переконливо доводить, що йому конче необхідний власний смартфон.

Як і коли зростає попит на шкільні товари

Попит на шкільні товари в кінці літа традиційно активізується. Аналітики OLX розповідають, що у серпні минулого року кількість оголошень у категорії «Товари для школярів» зросла на 30% у порівнянні з липнем того ж року, а кількість відгуків збільшилася майже утричі.

За інформацією пресслужби Prom.ua, попит на товари для школи починає зростати у липні і досягає піку в середині серпня.

Quote«За динамікою зростання кількості замовлень тиждень до тижня шкільні рюкзаки, портфелі, а також дитячі вишиванки вже зараз [в перший тиждень серпня] вийшли на перші місця та витіснили товари для енергонезалежності з топу, – розповідають The Page у Prom.ua. – Цього тижня вишиванки купували утричі частіше, ніж минулого, а шкільні портфелі та рюкзаки на 53% частіше. Загалом у цей період року покупців цікавлять пенали, циркулі, транспортири, спортивні сумки, ланчбокси, зошити та щоденники».


Українські школяри 1 вересня. Фото: Depositphotos

Українські школяри 1 вересня. Фото: Depositphotos

Скільки коштують канцтовари і рюкзак для школяра у 2024 році

«Я ніколи не бачила такого довгого чека», – захоплено вигукує чиясь дитинка, розмахуючи довжелезною паперовою стрічкою. Тим часом батьки складають у пакети стоси зошитів і безліч необхідних і не дуже шкільних канцтоварів. З недорогих але численних дрібничок складається чималенька сума, немов родина скупилася для святкування дня народження або зібралася з друзями на пікнік.

Почнемо з зошитів. Найдешевші на 12-24 сторінки з одноколірною обкладинкою коштують від 5 грн. Правда, дітей більше приваблюють глянцеві обкладинки з різноманітними яскравими картинками на різні смаки, за рахунок чого ціна питання зростає щонайменше удвічі. Отже, комплект з 20 зошитів коштуватиме орієнтовно від 100 до 300 грн і більше. Тут варто не забути і про шкільний щоденник, якій, скажімо, на epicentrk.ua коштує від 24 грн до 150 грн і вище.

Ціни не стоять на місці. На платформі OLX у порівнянні з липнем 2023 року канцелярія для школи та інше шкільне приладдя подорожчало в середньому на 14%.

Вибір шкільного приладдя. Фото: Depositphotos

Вибір шкільного приладдя. Фото: Depositphotos

Медіанні ціни на шкільні товари на OLX

  • ортопедичний рюкзак: 999 грн (400 грн вживаний);
  • сумка для спортивної форми: 200 грн (140 грн вживана);
  • ланчбокс: 179 грн;
  • тека для зошитів: 60 грн;
  • пенал: 195 грн;
  • кольорові олівці: 108 грн.

За спостереженнями Prom.ua, порівняно з липнем 2023 року ціни на шкільне приладдя змінились наступним чином:

  • альбоми для малювання: +40% до 280 грн в середньому;
  • пенали-органайзери: +56% до 390 грн;
  • набори канцтоварів: -22% до 210 грн;
  • папки для зошитів: -25% до 150 грн.

Додамо, що набори канцтоварів, які можна замовити в онлайн-магазинах, є зручним виходом для батьків. Наприклад, на rozetka.ua найпростіші набори канцтоварів (пенал із наповненням) коштують від 59 грн, а великі комплекти для школярів з багатьох складових, куди входять кольорові олівці, фарби, фломастери тощо — 300-800 грн.

Отже, у підсумку, навіть без витрат на одяг і гаджети зібрати дитину до школи коштуватиме біля 2 тис. грн.

Який шкільний одяг обрати і скільки він коштує

Шкільна форма в Україні не є обов’язковою з 2019 року. Отже діти можуть відвідувати школу в зручному одязі, який їм до вподоби. Проте на певні урочисті шкільні події дітей просять приходити у вишиванках або у світлих блузах чи сорочках. А в деяких закладах учні мають дотримуватися ділового стилю, а, скажімо, джинси і худі носити хіба що по п’ятницях.

Як би не було у кожному конкретному випадку, напередодні нового навчального року батьки прагнуть хоча би частково оновити шкільний гардероб, особливо якщо за рік дитина виросла і подорослішала. Тим часом одяг для хлопчиків на платформі OLX у порівнянні з липнем 2023 року у середньому подорожчав на 13%, а одяг для дівчаток – на 10%.

Середні ціни на шкільний одяг для хлопчиків на платформі OLX

  • брюки: нові 300 грн / вживані 165 грн;
  • гольф: 165 грн / 100 грн;
  • джинси: 300 грн / 160 грн;
  • сорочка: 212 грн / 135 грн;
  • спортивний костюм: 500 грн / 250 грн;
  • худі: 370 грн / 180 грн;
  • вишиванка: 414 грн / 300 грн.

Середні ціни на шкільний одяг для дівчаток на платформі OLX

  • брюки: нові 250 грн / вживані 150 грн;
  • гольф: 200 грн / 100 грн;
  • джинси: 300 грн / 155 грн;
  • блуза: 250 грн / 150 грн;
  • спідниця: 230 грн / 150 грн;
  • спортивний костюм: 450 грн / 250 грн;
  • сукня: 300 грн / 200 грн;
  • худі: 350 грн / 175 грн;
  • вишиванка: 450 грн / 313 грн.

При цьому ціни на дитяче взуття на OLX у порівнянні з липнем 2023 року виросли найсуттєвіше — на 52%. Нові кросівки коштують 530 грн, вживані — 260 грн, туфлі — 350 грн / 250 грн.

Якщо вибирати новий одяг і взуття відомих брендів, витрати можуть зрости в рази. Наприклад, на платформі epicentrk.ua ціни на дитячі кросівки Nike стартують від 974 грн. Отже оновлення напередодні навчального року навіть кількох позицій з наведеного списку додасть до витрат ще кілька тисяч гривень.

Чи купують українці ноутбуки для навчання і смартфони до школи

Quote«У 2015 році старша дитина йшла в 1 клас зі смарт-годинником, в 2 клас – зі звичайним телефоном, в 4 клас – зі смартфоном, – розповідає мама двох школярів з Києва. – В цьому році молодша дитина йде в 1 клас зі смарт-годинником та смартфоном із сім-картами двох операторів. Це забезпечує можливість відслідковувати геолокацію дитини, що під час війни для мене обов'язково. Дитина вже вміє користуватися телеграмом у смартфоні та дивитися там, чи є повітряна тривога».

Інша співрозмовниця The Page розповідає, що її дитина також користується смартфоном з 1 класу. І хоча такої позиції дотримуються далеко не всі батьки, часто перший смартфон дитині купують саме перед початком навчання у школі.

Перший смартфон українським дітям часто купують ще у молодшій школі. Фото: Deposiphotos

Перший смартфон українським дітям часто купують ще у молодшій школі. Фото: Deposiphotos

Для учнів середніх і старших також стає актуальним покупка ноутбука або комп’ютера для навчання. І хоча для такої мети буде достатньо базової конфігурації, підлітки мріють про потужні ігрові ПК, що збільшує чек у рази.

Саме через це на платформі OLX напередодні початку навчального року спостерігається незначне зростання попиту на планшети, ноутбуки, смартфони та електронні книги, якщо порівнювати з травнем цього року. В середньому кількість відгуків на оголошення цієї групи товарів у липні зросла на 14%.

Станом на кінець липня медіанна ціна купівлі ноутбука на OLX складає 6,75 тис. грн, смартфона — 4,3 тис. грн, планшета — 2,4 тис. грн, електронної книги — 1,2 тис. грн. Найпопулярнішими марками бюджетних смартфонів є Huawei, Nokia та LG. Серед бюджетних ноутбуків найбільш популярними є Asus, Acer, HP. З початку року ціни на ці смартфони і ноутбуки зросли приблизно на 5%.

На Prom.ua підвищеного попиту на ноутбуки і смартфони не спостерігають. Найдешевші нові смартфони тут коштують від 1,2 тис. грн, а самий бюджетний ноутбук обійдеться від 2 тис. грн. Водночас на Prom.ua стають популярними інші гаджети – павербанки та лампи для навчання, що працюють від акумулятора.

Подякувати 🎉