Facebook Pixel

Система закупівель «Укрзалізниці» та її тарифи «заточені» під компанії Ахметова – ЗМІ

Рінат Ахметов біля своєї резиденції в Донецьку у 2013 році. Фото: УНІАН

Рінат Ахметов біля своєї резиденції в Донецьку у 2013 році. Фото: УНІАН

Компанії Ріната Ахметова за останні п'ять років перемогли в тендерах «Укрзалізниці» (УЗ) на загальну суму 7 млрд грн. Найчастіше ці компанії конкурують одна з одною, а передумови для монопольного становища їхньої продукції створила сама УЗ. Про це йдеться в матеріалі, опублікованому виданням ZN.ua.

Наприклад, формально тендери на закупівлю рейок проходять за конкурентними процедурами. Але фактично конкуренції немає, так як часто учасники так чи інакше пов'язані з групою «Метінвест». Беруть участь у тендерах і віртуальні «прокладки», через які просто переганяють гроші.

Монопольне становище компаній із групи «Метінвест» тримається і на тендерних вимогах УЗ. Наприклад, часто вони прописані під застарілі рейки, які випускає тільки комбінат «Азовсталь».

Telegram Logo

Ще одна монополія Ахметова — це метал для виробництва вагонів. Для них потрібен широкий асортимент металопродукції (куточки, швелери, листи тощо). Формально на ринку є інші виробники деяких видів аналогічної продукції, але фактично 90% усіх тендерів на поставки металопродукції для УЗ розігрують дилери «Метінвесту».

skhema-01.png

Більшу частину свого парку вагонів УЗ віддає в оренду логістичним компаніям. Однією з них є «Метінвест-Шиппінг». Ціна річної оренди вагона становила близько 15% його вартості. Таку угоду можна вважати безвідсотковим кредитом для компанії Ахметова.

Компанії Ахметова є головними вантажовідправниками залізничним транспортом в Україні. Понад 40% усіх вантажів, що перевозяться УЗ, — це руда і вугілля. Найбільшим перевізником руди є «Метінвест», а найбільшим перевізником вугілля — «ДТЕК».

УЗ застосовує систему коефіцієнтів з виду вантажу, яку можна назвати «пільгова ставка». Зокрема, перевезення в одному і тому ж вагоні руди і вугілля буде вполовину дешевше перевезень лісоматеріалів і сільгосппродукції, і в 2,2 рази дешевше перевезень готової металопродукції.

Додатково. Старший син Ріната Ахметова Дамір наприкінці 2020 року купив віллу в передмісті Женеви за 60 млн швейцарських франків (2 млрд грн в еквіваленті).

«ДТЕК Енерго» Ахметова 23 квітня подала позов до Господарського суду Києва про стягнення з НЕК «Укренерго» 2,4 млрд грн за роботу на ринку, що балансує, в опалювальний сезон.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини