Facebook Pixel

Як Україна може швидко «залатати дірки» в бюджеті

З літа 2024 року український уряд планує приватизувати приблизно 20 державних компаній, включаючи готель «Україна», великий торговий центр у Києві та кілька підприємств у секторі гірничовидобутку та хімії. Про це пише The New York Times.

Приватизаційний процес спрямований на досягнення двох основних цілей: поповнення державного бюджету, що потребує додаткових 5 мільярдів доларів на оборонні витрати в поточному році, і стимулювання економіки через залучення інвестицій, котрі, на думку чиновників, в довгостроковій перспективі зроблять її більш стійкою і самодостатньою.

Quote«Бюджет у мінусі. Нам потрібно знайти інші способи отримати гроші, щоб утримати макроекономічну ситуацію стабільною, допомогти армії і виграти цю війну з росією», — розповів заступник міністра економіки України Олексій Соболєв.

Згідно з заявами журналістів, процес приватизації тільки розпочався і стикається із серйозними проблемами в умовах військового конфлікту в країні. Багато громадян побоюються, що цей процес може зіткнутися із всепроникною корупцією.

Євген Баранов, керуючий директор київської інвестиційної компанії Dragon Capital, зазначив, що успішність приватизації буде забезпечена лише тоді, коли уряд виступить у ролі відповідального продавця, здатного надати гарантії та компенсацію потенційним покупцям.

Розуміючи, що повномасштабна війна може відлякати потенційних інвесторів, уряд поставив перед собою скромне завдання — продати цього року активи на суму щонайменше 100 мільйонів доларів. Українські чиновники та експерти погоджуються, що через ризики, пов'язані з конфліктом, активи швидше за все будуть продані за нижчими цінами, ніж до початку війни. Однак вони висловлюють надію, що приватизація допоможе підтримати економіку країни.

Quote«Держава відчайдушно потребує грошей. Якщо ми не продамо зараз і не зберемо гроші, скоро не буде що продавати, тому що майно буде або зруйноване, або окуповане», — вважає партнер юридичної фірми Aequo Михайло Лукашенко.

У виданні зазначають, що натепер держава володіє приблизно 3100 підприємствами. З них менше половини перебувають у робочому стані, і лише 15% приносять прибуток. Минулого року п'ять найбільш збиткових компаній коштували державі понад 50 мільйонів доларів. Тому кінцева мета уряду у тому, щоб скоротити кількість компаній під державним контролем до 100.

Віталій Коваль, голова Фонду державного майна України, висловив думку про державні компанії як про «розсадника корупції та іншої незаконної діяльності». Наразі ФДМ проводить процес «сортування», щоб визначити, які підприємства слід приватизувати, ліквідувати чи залишити під державним контролем.

Коваль заявив, що Україні недостатньо зброї для запобігання знищенню чи захопленню своїх заводів росією. Він закликав до швидкого розпродажу активів з метою «купити більше снарядів та засобів протиповітряної оборони» для забезпечення їхнього захисту.

Подякувати 🎉