Facebook Pixel

Недешево, але необхідно: власник дробовика про те, як купити зброю в Україні і скільки це коштує

Андрій (прізвище він попросив не вказувати — The Page) — айтівець, живе у Києві, давно цікавиться зброєю. Після початку війни у 2014 році кілька разів був на полігоні, стріляв зі снайперської гвинтівки, дробовика, пістолета, але купувати зброю довго не наважувався. Торік все змінилося.

«Рішення про потребу володіти зброєю я ухвалив, коли дізнався про звірства російських солдатів у Бучі та інших містах. Я зрозумів, що маю шанс захистити себе та свою сім'ю», — каже Андрій.

Він розповів The Page про те, як обирав зброю для захисту родини, скільки часу і коштів витратив на отримання дозволу, де вчився стріляти і як ставиться до ймовірної легалізації короткоствольної зброї в Україні.

Скільки часу триває оформлення дозволу на зброю в Україні

Я обирав між карабіном AR-15 та дробовиком. Оскільки завдання було захистити будинок, то зупинився на дробовику. У AR-15 більше дальність стрільби, більша пробиваюча і менша зупиняюча здатність. У дробовика навпаки. Ця зброя призначена для близької відстані — від декількох метрів до декількох сотень метрів залежно від типу боєприпасу.

QuoteЗ дробовиком значно простіше зупинити нападника поблизу і значно менше шансів, що куля чи картеч проб’є стіну і зачепить когось за нею.

У воєнний час для оформлення зброї діє скорочена процедура, але після закінчення війни знадобиться повна реєстрація. Тоді з’являться черги на оформлення, тому я вирішив оформити зброю одразу як належить. Для цього необхідно отримати довідку про стан здоров'я для власників зброї — форма 127/о, оформити страхування відповідальності власника зброї, скласти іспит та отримати довідку про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю, зробити фото 3х4, копії паспорта та ідентифікаційного коду, купити збройовий сейф або іншу залізну шафу із замком, написати заяву до дозвільної системи МВС України та надати квитанцію про сплату коштів за надання дозволу, а потім чекати спочатку дозволу на придбання зброї, а після її купівлі — дозволу на носіння зброї.

Найпростіше оформити медичну довідку у приватній клініці, процес триватиме до пів години. Іспит з безпечного поводження зі зброєю я проходив в «Ібісі». На нього потрібно записуватися заздалегідь, день у день або наступного дня може не вийти.

QuoteМожна зробити всі необхідні приготування за день, якщо заздалегідь записатися на іспит.

Сам іспит — це більше формальність, про що з жалем мені говорив навіть інспектор із дозвільної системи. Він складається з письмової відповіді на екзаменаційний білет та практики зі стрільби з пістолета у тирі. Іспит тривав до двох годин з очікуванням сертифіката та дублікатів. Краще відразу зробити дублікати сертифіката за кількістю типів зброї, що купуються. Це стосується і медичної довідки. Металева шафа із замком у мене була, хоча я планую купити окремий збройовий сейф для зручнішого зберігання.

Скільки коштує оформлення дозволу на зброю. Інфографіка: Олександр Шатов

Скільки коштує оформлення дозволу на зброю. Інфографіка: Олександр Шатов

Далі з цими документами вирушаєте до дозвільної системи, тут все залежить від типу зброї. З гладкоствольною зброєю простіше — більше місць, де можна отримати дозвіл. Після подання заяви та оплати квитанції довелося чекати тиждень-півтора, щоб отримати дозвіл на придбання зброї (так звана «зеленка»). Я купував дробовик з рук, тому разом із господарем зброї поїхав оформляти «зеленку» в його дозвільної. З магазином простіше — дозвіл заповнюють у магазині. Із заповненою «зеленкою» і зброєю я поїхав у свою дозвільну оформляти дозвіл на носіння. Саме оформлення тривало хвилин 10-15, оскільки в інспектора була невелика черга.

QuoteЗа півтора тижня очікування я отримав документи на зберігання та носіння зброї.

У моєму випадку на повне оформлення зброї пішло чотири тижні. Один — на оформлення документів, хоча якщо поставити собі за мету, то можна встигнути за один день, а решта часу — очікування готовності документів.

Як можна легально використовувати зброю в Україні

У мене майже не було досвіду, тому я вирішив спочатку попрактикуватися у тирі, щоб визначитися, який дробовик купити. Як виявилося, в критому тирі з дробовика можна стріляти тільки кулею, тому я узяв у друга контакт інструктора, з яким він займався. Його інструктором був Віталій Педченко, багаторазовий чемпіон України, але він на той час був не у Києві. Оскільки мені хотілося скоріше розпочати тренування, Віталій поділився контактом інструктора з клубу «Практика» Ігоря Литвиненка.

На першому занятті Ігор розповів про правила безпечного поводження зі зброєю, конструкцію дробовика, практичні нюанси й після цього почали практикуватися. Згодом ми з дружиною продовжили займатися з Ігорем практичною стрільбою раз на тиждень. Для більшого інтересу я вирішив взяти участь у кількох благодійних змаганнях зі стрільби.

Згадуючи перші заняття, заряджання, вкладку, можу сказати, що купувати зброю без практики небезпечно. Річ у тому, що коли настане критичний момент, для якого купувалася зброя, бушуватиме адреналін: через відсутність практики затикатимуться патрони, не зніметься запобіжник чи станеться випадковий постріл. Це все усувається лише тренуваннями.

Після тренувань я купив напівавтоматичний Benelli M2 SP — такий самий, з яким тренувався в Ігоря. Я його купував із прицілом на продовження занять. Хоча в процесі вибору об'їздив не один магазин, переглянув більшість моделей рушниць Hatsan, Breda, Mossberg та інших брендів. Ледве не купив Breda, але в результаті забрав вживану підготовлену для спорту Benelli M2 SP (вартість нової — від 85 тис. грн. — The Page).

QuoteХоча для самозахисту купують помпові рушниці, вони більш безвідмовні та всеїдні щодо патронів. Мені ж сподобалася швидкість стрільби з напівавтоматичного дробовика.
Для захисту будинку Андрій купив напівавтоматичний дробовик Benelli M2 SP. Фото: Benelli

Для захисту будинку Андрій купив напівавтоматичний дробовик Benelli M2 SP. Фото: Benelli

Цю зброю можна використовувати для самооборони, тренувань, спорту, полювання. Хоча зараз полювання заборонено, воно відновиться після скасування воєнного стану.

Зберігати зброю потрібно у сейфі, щоб до неї не мали доступу сторонні люди. Умови зберігання іноді перевіряє дільничний. У мене таких перевірок ще не було, навіть під час оформлення я тільки показував фотографії шафи та місце її розташування (але це через воєнний стан). Проте рано чи пізно дільничний приїде з перевіркою.

Тепер я хочу придбати карабін AR-15 (від 58 тис. грн. — The Page). Щодо легалізації короткоствола, думаю, що у цьому є і необхідність, і ризики. Зараз триває війна, тому що більше у людей буде зброї, то краще. Але лише якщо цією зброєю вміють користуватися.

Подякувати 🎉