Facebook Pixel

Ринок зброї в Україні: хто і як може придбати легально

Як легально придбати зброю в Україні. Фото: Flickr

Як легально придбати зброю в Україні. Фото: Flickr

Україна досі залишається єдиною державою в Європі, де відсутнє законодавство, що чітко регулює обіг зброї. Сьогодні основні умови купівлі, зберігання та збуту зброї в Україні регламентує Інструкція, затверджена наказом МВС України № 662 від 1998 року, стаття 263 Кримінального кодексу України та підзаконні нормативні акти. The Page з’ясувало, яку зброю можуть отримати громадяни, яким чином, за яких умов та що саме парламентарі пропонують змінити у зброярському законодавстві.

1

Яка зброя дозволена і хто може її придбати?

Чинне законодавство не обмежує кількість зброї, яку може мати одна особа, якщо при цьому людина здатна забезпечити її цілковиту схоронність. Громадяни, які досягли 18 років, можуть придбати холодну, охолощену та пневматичну зброю; з 21 року дозволяється мати мисливську гладкоствольну; після 25 — мисливську нарізну. Також повнолітні українці можуть користуватися газовими пістолетами й револьверами, якщо ті заряджені речовинами сльозоточивої і дратівливої дії.

Дозвіл на короткоствольну вогнепальну зброю отримати можуть лише військовослужбовці та співробітники правоохоронних органів. Цивільні громадяни такої можливості не мають. Виняток — людину нагороджено вогнепальною зброєю від Офіса Президента, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України чи Міністерства оборони.

2

Як отримати дозвіл на зброю?

Аби легально придбати зброю в Україні, необхідно подати документи та отримати дозвіл, видачу якого здійснюють органи НПУ:

  • Заява на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання заявника
  • Карта-заява, що містить персональні дані (бланк заповнюється безпосередньо у відділку)
  • Медична довідка 127/о (встановлює наявність або відсутність медичних протипоказань для отримання дозволу)
  • Довідка про вивчення матеріальної частини зброї, правил користування та застосування (для цього потрібно пройти курси та скласти іспит у спеціальних тирах)
  • Квитанція про сплату за послугу надання дозволу та реєстрації зброї
  • Ксерокопії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України; для власників ID-картки — копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання

Довідку про відсутність судимості працівники правоохоронних органів зобов’язані запитати самостійно.

Після подачі документів доведеться зачекати один місяць, протягом якого поліція перевірить достовірність наданої інформації та умови, в яких зберігатиметься зброя. Якщо за цей час жодних порушень не буде виявлено, вже за 30 днів можна забрати дозвіл.

Тепер ви маєте 3 місяці, щоб придбати зброю. В разі, якщо ви передумали її купувати або ж часу для прийняття рішення виявилося недостатньо, дозвіл потрібно здати чи пролонгувати.

3

Які існують правила та умови зберігання зброї?

Інструкція визначає, що зберігати зброю потрібно лише в спеціальній металевій шафі чи збройовому сейфі, встановленому за місцем постійного проживання або тимчасового перебування власника зброї. Сейф необхідно розмістити у потаємному місці та закріпити гвинтами до підлоги й стін. Ключі від нього може мати тільки та людина, якій було видано дозвіл. Їх забороняється передавати навіть найближчим родичам. Зброю необхідно тримати виключно у розрядженому стані. Про умови та місце її зберігання слід повідомити місцеві органи НПУ.

Після смерті власника нагородної короткоствольної вогнепальної зброї, спадкоємці можуть передати її до державного музею або залишити собі. В такому разі, зброю потрібно віднести до майстерні, переробити та привести у стан, що виключає можливість здійснення пострілу. Така зброя вважається масогабаритним макетом і знімається з обліку поліцією.

4

За що можуть позбавити зброї?

Позбавити зброї правоохоронні органи можуть за неналежне зберігання (наприклад, сейф не закріплений гвинтами), передачу іншим особам, перевезення без дозволу або у зарядженому стані. Також зброю заберуть, якщо її вчасно не перереєструвати: дозвіл треба оновлювати кожні три роки.

За законом правоохоронці можуть у будь-який день з 7.00 до 22.00 перевірити умови утримання зброї. Якщо під час перевірки поліціянти помітять численні порушення, то негайно її вилучать.

5

Закон про зброю: що з ним не так?

У Верховній Раді України було зареєстровано і відкликано вже кілька законопроєктів, спрямованих на врегулювання відносин, що виникають під час обігу різних видів зброї та боєприпасів, а також на боротьбу з «чорним» ринком, одним із найбільших у Європі. Зараз на рішення парламентарів чекають проєкти законів «Про право на цивільну вогнепальну зброю» та «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю».

Перший документ, зокрема, передбачає порядок створення та ведення Єдиного державного реєстру цивільної вогнепальної зброї, визначає загальні засади її цивільного обігу, встановлює порядок отримання права на цивільну вогнепальну зброю та боєприпаси та визначає порядок страхування цивільної відповідальності власників такої зброї.

Як зауважують автори, цей законопроєкт, лібералізуючи з одного боку обіг цивільної вогнепальної зброї в Україні, одночасно посилює відповідальність за її незаконне використання.