Ізраїль постачає інструменти для російської оборонки

Ізраїль постачає інструменти для російської оборонки

У 2024 році з Ізраїлю до росії було поставлено металообробних інструментів на суму понад $10 млн. Серед них — фрези, свердла, різці, державки (зокрема з надтвердих сплавів і металокераміки), а також інструменти для шліфування, точіння канавок та інші види високоточного оснащення. Про це пише The Insider.

Проаналізувавши російські митні дані, видання встановило, які ізраїльські торгові марки ріжучого інструменту користуються найбільшим попитом серед підприємств російського ВПК.

ISCAR

Найбільшим постачальником продукції є компанія ISCAR — ізраїльський виробник, що входить до транснаціональної корпорації IMC (International Metalworking Companies), штаб-квартира якої розташована в США.

Згідно з бухгалтерською звітністю в системі «СПАРК-Інтерфакс», російська дочірня структура IMC — ТОВ «Іскар» — не веде діяльності з 2022 року. Однак материнська компанія формально залишається її засновником. Це може бути пов'язано, зокрема, з юридичними труднощами під час виходу з російського ринку.

Інший російський підрозділ IMC — ТОВ «Теготек Рус», згідно з фінансовою звітністю, у 2023 році продовжував виплачувати зарплату менеджерам, проте вже не мав виручки.

Третя структура корпорації в росії — ТОВ «Тунгалой Рус» — у 2022-2023 роках зберігала значну виручку (хоча й істотно знизилася порівняно з 2021 роком — на сотні мільйонів рублів), але з урахуванням інших витрат продемонструвала негативний фінансовий результат після оподаткування.

Тим часом до росії було ввезено продукції ISCAR — насамперед різців та інших металорізальних інструментів — на суму понад $4 млн. Це переважно високоякісні витратні матеріали для токарних і фрезерних верстатів. Багато з них сумісні з багатоосьовими металообробними комплексами з ЧПУ, що робить такі свердла незамінними в низці сегментів оборонно-промислового комплексу.

До фактичного «засекречування» даних про державні закупівлі продукцію ISCAR поставляли, зокрема, НВО «Базальт» (розробник і виробник озброєнь і боєприпасів), Таганрозькому авіаційному науково-технічному комплексу ім. Г.М. Берієва, а також нижньогородському авіабудівному заводу «Сокіл» (філії АТ «Російська літакобудівна корпорація «МіГ»).

Згідно з ізраїльськими даними, серед озброєння, захопленого на півдні Лівану восени 2024 року, виявлено 120-мм міни і ручні протитанкові гранатомети (РПГ), вироблені НВО «Базальт». Крім того, відомо про застосування розроблених цим підприємством касетних авіабоєприпасів у Сирії.

Постачання продукції ISCAR у росію, за даними російської митниці, у 2024 році здійснювали переважно через численні маловідомі китайські компанії, а також одну фірму з Узбекистану.

«Наскільки мені відомо, в останні кілька років ми не працюємо на російському ринку», — відповів представник ISCAR на запитання про постачання в росію.

Vargus

Інша провідна ізраїльська торгова марка — Vargus. У 2024 році в росію було ввезено продукції цієї фірми на суму близько $3 млн. Vargus входить до складу німецької промислової групи NEUMO Ehrenberg Group.

Серед російських покупців ріжучого інструменту Vargus — нещодавно зареєстроване ТОВ «Бертран», ТОВ «Осбор» (раніше — постачальник Нижегородського заводу 70-річчя Перемоги, дочірнього підприємства концерну «Алмаз-Антей»), а також ТОВ «Стірер», яке, згідно з даними «СПАРК-Інтерфакс», пов'язане з офіційним дистриб'ютором Vargus у Росії — ТОВ «Інтехніка».

За останніми «незасекреченими» даними, «Інтехніка» раніше була постійним постачальником ріжучого інструменту для підприємств військової, авіаційної та космічної галузей: ПАТ ОДК «Кузнєцов», АТ УАП «Гідравліка», АТ «Протон-ПМ», ПАТ НВО «Іскра», АТ «Компанія Сухой» та інших. Кількість держконтрактів вимірювалася сотнями.

Нижегородський завод 70-річчя Перемоги — це збудоване з нуля в середині 2010-х років підприємство, де здійснюється фінальне складання і приймання зенітно-ракетних комплексів С-400 і С-500, а також радіолокаційних станцій.

АТ «Компанія Сухой», зі свого боку, виробляло винищувачі Су-35СЕ, які постачалися Ірану, покликані замінити застарілі F-14 Tomcat. За деякими оцінками, Іран замовив до 50 таких літаків. Поява в іранських ВПС великої партії сучасних багатоцільових винищувачів типу Су-35, імовірно, може істотно ускладнити реалізацію можливої військової операції проти іранських ядерних об'єктів.

«Наші інструменти можна знайти по всьому світу. У нас тисячі дилерів, і ми не знаємо, куди саме потрапляють наші інструменти. Ми не можемо все контролювати. Якби у нас була така інформація, ймовірно, ми б вжили заходів, щоб зупинити це», — заявив віцепрезидент з маркетингу та продажів у Vargus Ltd Барух Букс.

Згідно з митними даними, у 2024 році продукцію Vargus до росії постачало, зокрема, ізраїльське підприємство Delta Legen Ltd. Генеральний директор компанії — Олег Фрейдкін. Його повний тезка в росії — керівник і бенефіціар ТОВ «Ісхам» і ТОВ «Тернадо», які раніше більше ніж десять років постачали ріжучий інструмент російським державним підприємствам, включно з НІКІЕТом, Центром ім. Хрунічева і АТ «Щегловський Вал».

«Компанія Delta Legen поставляє тільки продукцію, дозволену до реалізації. Серед клієнтів компанії немає жодного, що перебуває в санкційних списках, належить державі або є частиною ВПК. Щоб уникнути сумнівів, у разі публікації даних, що не відповідають дійсності, компанія докладе зусиль для захисту своєї ділової репутації в судовому порядку», — заявили у компанії Delta Legen Ltd.

Carmex

У 2024 році в росію ввезли ріжучих інструментів марки Carmex на суму приблизно $2 млн. Основний покупець — ТОВ «Стандарт Тулс», яке у 2023 році різко наростило виручку: з 600 млн рублів до майже 2 млрд.

Серед покупців продукції Carmex у попередні роки (зокрема, 2022-го) значилися, наприклад, ОКБ «Факел», РКБ «Енергія» і НІКІ «Атомстрой».

Тим часом, згідно з російськими митними даними, у 2024 році зафіксовано прямі поставки ізраїльською компанією Carmex Precision Tools Ltd у росію на загальну суму $1,843,367.69.

EROJET

У 2024 році в росію було ввезено ріжучих інструментів ізраїльської марки EROJET на суму близько $0,5 млн. Раніше основним споживачем цієї продукції в рф було Ступінське машинобудівне виробниче підприємство, що входить до структури АТ «Вертольоти росії».

Ключовий імпортер EROJET — ТОВ «Алькрона» — зафіксував стрімке зростання прибутку: у 2022 році чистий прибуток потроївся порівняно з попереднім роком, а у 2023 році зріс ще в шість разів.

«Ці інструменти можна використовувати для багатьох цілей — роботи з пластиком та інших завдань. Хто і як їх використовує, нам невідомо — ні в Ізраїлі, ні в інших країнах. Ми працюємо з дистриб'юторами по всьому світу і не завжди знаємо кінцевих користувачів. У нас немає з ними прямого контакту», — заявив генеральний директор EROJET Шагів Шафір.

Проте в митній документації за 2024 рік EROJET вказано як відправника товарів на загальну суму $489,950.68, адресованих чотирьом російським компаніям.

Тільки половина ізраїльського ріжучого інструменту, ввезеного в росію 2024 року, була поставлена безпосередньо з Ізраїлю. На другому місці за обсягом експорту — Китай, на третьому — Узбекистан, звідки в росію надійшло ізраїльських різців на $1,4 млн.

З урахуванням відсутності в Узбекистані скільки-небудь розвиненого машинобудівного сектору, малоймовірно, що компанії, які займаються поставками високотехнологічного ріжучого інструменту, не обізнані про його кінцевого одержувача. Ба більше, весь інструмент, що поставляється через Узбекистан, — продукція ISCAR.

З узбецького боку в цих поставках бере участь компанія ТОВ Techproject, з російського — ТОВ «Ресурспрофі».

Читати на The Page