У Києві в квітні відбувся Alex Polin HR Summit – одна з ключових подій, де обговорюється залучення, розвиток, утримання та мотивація команд.
Для українських бізнесів – це найважливіше питання сьогодні, адже на ринку праці вирує криза. Зокрема, на форумі виступив Артем Бородатюк – засновник та СЕО Netpeak Group. Він розповів, як допомагає тримати у формі команду та себе.
Як встигати правильно
Коли питають, як ти все встигаєш, я відповідаю: «Я не встигаю». Часто у мене не виходить зробити щось одразу та вчасно. Я не отримую задоволення від цього, мені погано від цього фізично. Тоді я просто збираюся з силами, роблю та починаю встигати.
Наприклад, завтра [наступного дня після Alex Polin HR Summit] я їду з міста на тиждень для того, щоб сфокусуватися і дописати книгу, яку я вже п’ять років пишу. Мені там небагато залишилося, і я хочу вже закінчити цей проєкт.
Для мене закінчувати справи – це важливо. У мене є багато лайфхаків, як економити час. Але найголовніший лайфхак – партнеритися з людьми. Я всім можу дати цю пораду: щоб встигати, наймай правильно.

Артем Бородатюк. Джерело: Фейсбук
Хто такий перфефігіст і чому це краще за перфекціонізм
Я не перфекціоніст, я перфехуіст. Це поєднання перфекціоніста та іншого слова. Інакше неможливо просто виживати. Перфекціонізм вважається розладом, і я сам перші 10 років сильно морочився, вимагав, щоб люди писали не коротке тире, а довге, писали літеру Ё і таке інше. Мені було погано, якщо я бачив щось не ідеальне, і я почав працювати над собою.
Після пропрацювання я став людиною, яка на багато речей трішки забиває болт. Я багато речей роблю погано. Я навіть собі говорю: «Зроби це погано, але зараз». Це допомагає мені. І далі я вже ці напівпсихологічні практики застосовую з іншими.
Головне – це все ж таки результат. Процес теж важливий, я не можу сказати, що мені пофіг на процес. Але часто нам треба зробити щось дуже швидко, дуже просто й не морочитися. Тоді ми робимо МVP: minimum viable product (мінімально життєздатний продукт). Щоб команда не вигорала, ми одразу домовляємося: ми зараз робимо круто чи ми робимо перфефігістично.
Гумор можна використовувати в роботі
Гумор – це була наша цінність, яку ми не усвідомлювали. Він у нас був від самого початку. Ще з 2006 року у нас було дуже багато веселого в Netpeak. Хтось вважає, це тому, що ми з Одеси. Всі думають, що одесити ходять і постійно сміються. Насправді так воно і є. Ми просто любили, щоб було весело на роботі, вигадували щось, жартували.
До нас з Андрієм Чумаченком [співзасновник Netpeak Group] навіть двічі приходили і намагалися найняти нас для проведення весілля, бо думали, що ми ведучі. Просто так вийшло, що перші люди у Netpeak Group були з почуттям гумору.
Спочатку це було само по собі. Потім я побачив, як людина, яка любить алгоритми, що гумор можна використовувати. Це було вже усвідомлення. І зараз в мене, як у задрота, є розписаний концепт: використання гумору в досягненні місії у Netpeak Group.

Артем Бородатюк створив ТГ-канал з мемами про роботу. Джерело: Ще не смішніше
Українці б’ють світові рекорди якості гумору
Гумор дуже допомагає просто тримати кукуху, так значно простіше. Коли почалася повномасштабка, мені здається, Україна за мемами стала чемпіоном світу. До цього я думав, що тільки одесити такі веселі, та потім зрозумів, що всі українці. Якісного гумору стало дуже багато.
Ми вже давно почали використовувати гумор, і навіть автоматизували це. У нас є внутрішній сервіс – мем-генератор, в якому можна з будь-яким співробітником зробити мем. Хтось сказанув щось смішне, ми це пишемо, підтягуються різні фотографії, там можна навіть діалоги робити – і все, воно згенерувалося. Далі люди можуть голосувати, коментувати.
Ми цей сервіс запустили років 12 тому, і він живий дотепер. Ми навіть хотіли його запустити як продукт, але він сам по собі маленький. Можливо, ми запустимо його, як частину однієї з наших систем.
Гумор дуже допомагає переживати складні моменти, також з ним легше працювати. Ми ж працюємо більшу частину нашого життя, мені здається, навіть більше, ніж спимо. І треба щось зробити, щоб ці мінімум 8, а скоріш за все 10 годин, були цікавими та подобалися тобі. Тому ми додали гумор.
Амбітна місія компанії
Наша місія – це пірамідка з п’яти рівнів. На третьому рівні у нас вказано, що ми надихаємо людей навколо і там написано: «Своєю діяльністю ми мріємо надихати на боротьбу з неефективністю, банальністю, безвідповідальністю».
А наступний рівень – це зміна менталітету. Наша мета – вплинути на менталітет українців, щоб мотивувати людей діяти та досягати результатів.
Більша частина роботи – це те, що не подобається
Я десь 75% часу займаюся проблемами. Я не розумію, коли говорять, що робота має подобатися. Мені подобається робота, але 75% цієї роботи – це якийсь геморой, стрес, напряг, розв'язання проблем, і лише 25% – кайф. Але кайфуєш також на фініші, коли ти все зробив.
Нещодавно я закінчив знімати відео мого курсу, який записую для своїх менеджерів. Суть у тому, що цей продукт я ненавиджу. Коли приходжу на ці зйомки щосереди, мені погано навіть фізично, тому я це роблю суто на дисципліні та на волі. І коли я це доробив, прийшов додому і дві години дивився телек. Насправді я просто лежав навпроти телека, я не дивлюся його, навіть не знаю, як він вмикається. Але так я просто кайфував, що роботу зробив.
Жартувати можна навіть про звільнення
У мене є ТГ-канал «Ще не смішніше». Прикол в тому, що там немає смішних мемів. Наприклад, ви говорите мені: «Артем, тут не смішно». Ну, я ж так і казав: «Тут не смішно».
Там є мем: чувак питає: «Ти, якщо не справляєшся, кажи, я тобі допоможу». Його співробітник відповідає, що так, не справляється. Чувак говорить: «Ну, тоді звільнений, все, пока».
Коли ти такі штуки кидаєш менеджерам, вони всіх веселять, підтримують. Від таких прикольчиків тобі легше. Ну, буває так, що говориш зі співробітником, він тобі навалив купу проблем і хочеться просто сказати: «Ну ладно, давай, звільнений».

Гумор — корисний інструмент на роботі. Джерело: Ще не смішніше
Про зелену та помаранчеву систему культури
Я щиро вважаю, що людина має сама відповідати за всю свою движуху, ми таких людей шукаємо. Це дуже складно, зараз HR люблять зелену культуру: давайте всі будуть грати в теніс, пити каву, не треба говорити фідбек, треба мовчати про це.
А ми помаранчеві по спіральній динаміці. Наша культура про цілі, про результати, про дослідження. Про досягаторство, якщо чесно. Ми будуємо саме таку культуру і не хочемо бути зеленими. Тому ми робимо прямий фідбек, радикально чесні і все таке.
Більшість не розуміє постіронії
Ми не оцінюємо гумор, у нас немає жодного подібного критерію. Чи буде так, що я пожартував, хтось не посміявся і відразу звільнений? Так ми не робимо. Більшість в Netpeak Group не будуть сміятися з моїх жартів.
Ми запустили івент-агенцію, яка займатиметься незвичайними корпоративами. Нам 18 років, і я хочу, щоб на корпоративі було щось більше, ніж бухло, виступ якогось відомого виконавця, хтось щось вийшов сказав. Мені це не подобається. Ми любимо корпоративи імерсивні. Це коли ти не знаєш, що буде, і ти як в театрі: тут якийсь співробітник, який насправді актор, розповідає, що ми запустили кампанію, якої немає, і купа інших приколів.
Якийсь артист вбігає та говорить, що він Монатік. А всі бачать, що він не Монатік. Це така постіронія. І ми такого багато робимо. Але коли ми проводимо опитування після івенту, мінімум 20% говорять, а що це за маячня взагалі була?
Але для мене це штука з місією: це розвиток ментальності. Чому я люблю постіронію? Тому що треба, щоб люди трошки подумали. Нам часто цього не вистачає.
Нещодавно я виступав на одній панелі. Там мене запитали, що може зробити держава, щоб допомогти підприємцям? Я сказав, що треба підвищити втричі податки, щоб у підприємців грошей було менше і вони краще працювали, щоб заробити ці гроші.
Зрозуміло, що це стьоб. Але цей фрагмент був вирізаний і пройшовся по всіх соцмережах. Мені в лічку писали сотні людей, зокрема й повідомлення, що вони мене знайдуть і вб’ють за мої слова. Люди в ТікТок пускали відео в мій захист, де пояснювали, що я жартую. Буквально говорили: «Цей чувак – підприємець, він не міг так сказати». Але вони отримували коментарі, що це був не жарт. Люди в більшості не розуміють постіронію, і це нормально, але ми їх навчимо.

Не всі розуміють постіронію. Джерело: Ще не смішніше
Людина має сама відповідати за свій стан
У мене постійний період, коли щось іде не так, як я хотів. Але в мене є кілька інструментів, що допомагають триматися. Першій – щоденник позитиву. Щовечора перед сном я записую, що прикольного відбулося за день, щоб помічати позитив. Це може бути класний захід сонця або знайомство з класною людиною, я міг почути прикольний трек, забити гол у футболі, отримати якусь нагороду. Це навчило мене, мою нейронку, помічати позитив. Коли я це почав, то писав п’ять пунктів на день, зараз я легко напишу 20. Це допомагає протягом дня помічати щось класне.
По-друге, допомагає панель енергії. Це розуміння, що дає енергію і що забирає. У мене є табличка для цього. Ви маєте вміти самі собою керувати. Всі мають за себе відповідати. А для цього ви маєте знати, що вам дає енергію, а що забирає. Наприклад, мені дається енергія, коли я забиваю гол у футзалі. Тому я намагаюся робити це частіше. А ось спілкування з токсичною людиною забирає енергію. Тому я з нею перестаю спілкуватися, якщо звісно це не я сам. Я заповнив цей документ, і він дуже сильно вплинув на моє життя.
Також допомагає модель «Золоте коло», в якій є три питання: чому, як та що. Коли дуже складно, мене рятує відповідь на питання «навіщо я це роблю».
Ми з партнерами вигадали місію, і вона дуже мотивує. Я знаю, що хочу вплинути на економіку України, щоб тут було круто жити. Далі ти просто це робиш. Там немає дедлайну, ніхто не вимагає зробити це завтра. Але ми запускаємо більше бізнесів, ми платимо більше зарплат, ми кожен рік платимо все більше податків. І коли виникають локальні проблемки, то вони не мають значення у масштабі великої місії. Тому відповідайте постійно на питання навіщо.
Звісно, регулярний спорт та якісний сон також важливі. Коротко кажучи, займайтеся собою, відповідайте самі за себе – і все буде нормально.