Яйця по 17 грн: експосадовцю Міноборони та ще чотирьом фігурантам оголосили підозри

Яйця по 17 грн: експосадовцю Міноборони та ще чотирьом фігурантам оголосили підозри

НАБУ і САП викрили схему розкрадання понад 733 млн грн держкоштів та замах на розтрату 788 млн грн під час закупівлі Міноборони харчових продуктів для ЗСУ.

Про це повідомила пресслужба Національного антикорупційного бюро у середу, 2 квітня.

Розкрадання держкоштів під час закупівлі продуктів для ЗСУ: що відомо

НАБУ зазначає, що упродовж 2022-2023 років армію забезпечували їжею через закупівлю так званих комплектів продуктів. Це передбачало можливість замовляти їх за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань.

За словами Бюро, найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м'ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід, замовлялися зрідка або ніколи.

«Ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість. Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку)», — йдеться у повідомленні.

НАБУ підкреслює, що, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Однак картоплю, яку постачали тисячами тонн, реалізовували втридорога. Натомість сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки.

Фото: НАБУ

У результаті таких махінацій протягом серпня-грудня 2022-го 2 компанії-постачальниці, які контролювала одна власниця — Тетяна Глиняна, незаконно збагатилися на понад 733 млн грн. Частину цих коштів згодом вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям.

НАБУ зазначає, що цій схемі сприяв посадовець Міноборони Богдан Хмельницький, який під час підписання договорів «не помічав» цінових аномалій у каталозі.

Після початку досудового розслідування у січні 2023-го та поширення у ЗМІ відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш потрібних продуктів. Як каже Бюро, це запобігло розкраданню бюджетних коштів на 788 млн грн.

Про підозру у розтраті та замаху на розтрату повідомили:

  • екскерівнику департаменту Міноборони Богдану Хмельницькому;
  • Тетяні Глиняній, власниці пов’язаних компаній-постачальниць;
  • 2 керівникам компаній-постачальниць;
  • фізичній особі.

Нагадаємо, у лютому 2023 року ДБР і СБУ викрили та затримали групу, що привласнювала кошти, які були виділені на харчування військових ЗСУ. Зокрема, це були ті фірми, які продавали Міноборони славнозвісні яйця по 17 грн за штуку.

2 лютого того ж року ДБР заарештувало ексзаступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова. Останньому оголосили про підозру в розтраті понад 1 млрд грн, призначених на закупівлю засобів індивідуального захисту для ЗСУ.

Окрім Шаповалова підозри отримали заступник директора департаменту державних закупівель Міноборони Богдан Хмельницький і колишній заступник керівника держпідприємства «Промоборонекспорт» Володимир Терещенко.

У липні 2024 року ВАКС скасував домашній арешт для колишнього керівника Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони Богдана Хмельницького.

Читати на The Page