У середу, 1 лютого, українські правоохоронці провели резонансні обшуки та вручили підозри керівникам різного рівня в Міноборони, податковій та митниці. Окрім того, Кабмін звільнив усю верхівку Митної служби. склало перелік людей, які потрапили під антикорупційну «чистку» в Україні.
Обшуки в Коломойського, Столара та Авакова
Уранці 1 лютого СБУ та ДБР провели обшук у колишнього глави МВС України Арсена Авакова. Пізніше ексміністр повідомив, що правоохоронці проводили обшук у зв'язку з аварією вертольота в Броварах. За словами Авакова, силовиків цікавили контракти щодо закупівель французьких вертольотів Airbus за часів його перебування на посаді міністра.
У народного депутата, представника ОПЗЖ Вадима Столара обшуки проходили два дні поспіль: 31 січня та 1 лютого. Подробиці щодо причин слідчих дій поки що відсутні. Відомо, що колишній регіонал пов’язаний одразу з кількома компаніями-забудовниками.
Також слідчі СБУ та БЕБ прийшли з обшуком до будинку олігарха Ігоря Коломойського в Дніпрі в рамках розслідування махінацій в «Укртатнафті» та «Укрнафті». Пізніше правоохоронці повідомили, що провели обшуки «за місцем проживання фактичних власників і топменеджменту фінансово-промислової групи, до якої входять ці компанії».
«Служба безпеки України викрила схеми привласнення 40 млрд грн колишнім менеджментом ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта». За результатами слідчих дій топменеджменту ПАТ «Укртатнафта» оголошено про підозру», — повідомила пресслужба СБУ.
Підозри чиновникам Міноборони
Продовженням скандалу навколо закупівель для ЗСУ стало вручення підозр топпосадовцям Міністерства оборони – заступнику директора департаменту державних закупівель Міноборони Богдану Хмельницькому, ексзаступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалову та колишньому заступнику керівника держпідприємства «Промоборонекспорт» Володимиру Терещенку.
Богдана Хмельницького підозрюють у розтраті понад 100 млн грн державних коштів. На ці кошти чиновник закупив 3 тис. бронежилетів, які виявилися неякісними.
За інформацією ЗМІ, В’ячеславу Шаповалову оголосили про підозру в розтраті понад 1 млрд грн, призначених на закупівлю засобів індивідуального захисту для ЗСУ.
Володимиру Терещенку, який зараз працює в управлінні координації зовнішньоекономічної діяльності Міноборони, оголосили підозру за фактом зловживань і службових підроблень, унаслідок яких чиновник незаконно заволодів $1,34 млн державних коштів.
Також у середу, 1 лютого, Олександр Лієв, т. в.о. керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки МО, написав заяву про звільнення
Звільнення керівників митниці, Держлісагентства та Держпродспоживслужби
1 лютого Кабінет міністрів України звільнив керівний склад митниці. Як повідомив депутат Олексій Гончаренко, йдеться про в.о. голови Державної митної служби В’ячеслава Демченка, його першого заступника Олександра Щуцького та заступника Руслана Черкасського.
Пізніше у своєму телеграм-каналі представник Кабміну у ВР Тарас Мельничук додав, що сьогодні без посади залишилися також перший заступник голови Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Сотник і заступник голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Андрій Лордкіпанідзе.
Протягом останніх трьох днів правоохоронці заявили про підозру керівництву кількох регіональних відділень Митної служби.
Так, на Житомирщині під слідством опинилися керівники одного з митних постів області. СБУ викрила корупційну схему незаконного ввезення автомобілів на суму понад 20 млн грн.
Також Бюро економічної безпеки повідомило про викриття схеми, пов’язаної з імпортом спецтехніки, до якої були залучені посадовці Рівненської митниці.
Багатомільйонні оборудки в київській податковій
Державне бюро розслідувань 1 лютого провело обшуки в керівництва столичної податкової служби. Як повідомляють, очільницю податкової Києва Оксану Датій викрили на багатомільйонних оборудках.
За даними слідства, посадовиця за гроші ухвалювала рішення щодо невідповідності критеріям ризиковості платників податків для низки підприємств. Також правоохоронці підозрюють Датій у реалізації схем щодо штучного завищення валових витрат, ведення діяльності без реєстрації, подання недостовірних відомостей про доходи та незаконного відшкодування ПДВ. Загальна сума збитків від незаконних дій складає щонайменше 45 млрд грн.
Інші резонансні справи:
- Ігор Насалик, колишній голова Міненергетики та вугільної промисловості, отримав підозру в підписанні збиткових для держави угод щодо розмитнення газу на користь олігарха Дмитра Фірташа на 1,5 млрд грн.
- САП передала до суду справу голови Харківської облради Артура Товмасяна, його заступника та адвоката за отримання мільйонного хабаря.
- БЕБ викрило службових осіб декількох товариств, які постачали харчові продукти для держструктур, в ухиленні від сплати податків на загальну суму майже 400 млн грн. Як заявили в БЕБ, в організації схеми підозрюють «членів родини глави однієї з фракцій Верховної Ради». За інформацією ЗМІ, йдеться про Артура Чечьоткіна, зятя Юлії Тимошенко.
- Нову підозру оголосили президенту АТ «Мотор Січ» В’ячеславу Богуслаєву, якого підозрюють у фінансуванні терористів. За даними слідства, він організував оборудку, унаслідок якої терористична організація «ДНР» отримала понад 290 млн російських рублів у вигляді «податків» від реалізації авіапродукції для росіян.
За словами директора ДБР Олексія Сухачова, сьогоднішні корупційні справи щодо топпосадовців – це лише початок.
«Сьогодні Державне бюро розслідувань та інші правоохоронні органи провели низку заходів у межах кримінальних проваджень, де фігурують високі чини Міністерства оборони, податкової, інших міністерств і відомств. Це далеко не все. У роботі наших слідчих і оперативників ще багато цікавих матеріалів», — зазначив Сухачов.
Нагадаємо: 31 січня Вищий антикорупційний суд України визнав повністю необґрунтованою підозру Коболєву від НАБУ.