В 2024 році Україна через ворожі повітряні атаки, за офіційними оцінками, втратила 9 ГВт електрогенерації. І хоча це була не перша хвиля російського енергетичного тероризму, адже країна вже потерпала від відключень електроенергії зимою 2022-2023 років, саме зараз наслідки руйнувань виглядають більш глибокими і довготривалими.
Скільки втратить ВВП України через дефіцит електроенергії у 2024-2026 роки за оцінками НБУ
В Національному банку України у відповідь на запит зазначають, що втрати генерації електроенергії в результаті російських атак у 2024 році вимагають більше часу і коштів для відновлення. Тому, хоч в НБУ і припускають поступову відбудову генеруючих потужностей, значні руйнування енергосистеми матимуть наслідком дефіцит електроенергії до 2026 року включно.
«Дефіцит електроенергії та ліміти на споживання цілком очевидно мають негативний вплив на економічну активність. На додачу до меншого обсягу генерації це обмежує як інші види промислового виробництва, так і сферу послуг», – пояснюють наслідки в НБУ.
Відповідно, цей фактор протягом трьох років уповільнюватиме економічне зростання наступним чином:
- 2024 рік: -1 відсоткових пункта (в.п.);
- 2025 рік: -0,9 в.п.;
- 2026 рік: -0,5 в.п.
Виходячи з цього у Нацбанку у липні оприлюднили прогноз щодо зростання ВВП у 2024 році на 3,7%. Хоча у І кварталі 2024 року, за даними Держстату, зміна ВВП досягла 6,5% до відповідного кварталу попереднього року.
Як вплив відключень світла на ВВП оцінюють експерти
Інші опитані експерти ще менш оптимістичні.
Віталій Кравчук, старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оцінює негативний внесок дефіциту електроенергії у ВВП у 1-1,5 в.п.
Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital, вважає, що справжній вплив на економіку від дефіциту електроенергії буде відчутно сильнішим і призведе до втрати до 2 в.п. від прогнозованого зростання ВВП.
«Констатуючи руйнування енергогенеруючих потужностей, зовнішнє фінансування та оцінку потреб на відновлення від Світового банку, можна сказати, що динаміка ВВП у 2024 році не має вийти за 2% навіть на слабкій базі порівняння», – підсумовує Віктор Шулик, директор департаменту управління проєктами рейтингового агентства IBI-Rating.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
PUMA переосмислює гру: старт наймасштабнішої та найгучнішої кампанії року — "GO WILD"
Головна подія ресторанного бізнесу цієї весни – PRORESTO’25 в Одесі 28 квітня!