Facebook Pixel

НБУ залишив облікову ставку на рівні 13%: що чекає на українську економіку

25 липня 2024-го Нацбанк України ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 13%. На кінець 2024 року інфляція в Україні очікується на рівні 8,5%, проте у 2025-му має уповільнитися до 6,6%. Про це повідомили під час пресбрифінгу Нацбанку з монетарної політики 25 липня 2024 року.

Quote«Економічне відновлення триватиме в Україні, хоча буде обмеженим через вплив війни, зокрема через значні пошкодження енергосистеми», – зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

Монетарні рішення НБУ від 25 липня 2024: що чекає на українську економіку

25 липня 2024 року Нацбанк України ухвалив рішення залишити облікову ставку на рівні 13%. Наразі НБУ планує подальше зниження ставки лише на початку 2025-го, проте на рішення впливатимуть можливі економічні зміни.

У травні інфляція в Україні відновила зростання, а у червні пришвидшилася до 4,8% у річному вимірі. За оновленим прогнозом НБУ, інфляція буде на рівні 8,5%, проте у 2025-му має уповільнитися до 6,6%.

Зростання ВВП України уповільнилось упродовж останніх місяців, передусім внаслідок атак росії на об’єкти енергоінфраструктури. Попри це, НБУ покращив прогноз економічного зростання на 2024 рік – до 3,7%, а також до 4-5% у 2025–2026 рр., зокрема завдяки розбудові експортних шляхів, пожвавленню зовнішнього попиту та м’якій фіскальній політиці.

НБУ очікує, що Україна отримає близько $38 млрд пільгових кредитів і грантів від міжнародних партнерів, а у 2025-му – не менше $31 млрд. Ці надходження разом зі збільшенням внутрішніх залучень дадуть змогу профінансувати дефіцит бюджету – близько 23% ВВП у 2024 році та 18% у 2025-му.

Водночас у Нацбанку вказали, що є ризик зменшення міжнародної допомоги, передусім внаслідок численних виборів у багатьох країнах.

Основними ризиками для української економіки в умовах війни НБУ назвав:

  • додаткові бюджетні потреби, передусім для підтримки обороноздатності;
  • перенесення на ціни окремих нових податків для бізнесу, що зараз обговорюється на державному рівні;
  • подальше пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної та портової, що обмежуватиме економічну активність і тиснутиме на ціни з боку пропозиції;
  • посилення негативних міграційних тенденцій.

Водночас у НБУ назвали і позитивні сценарії розвитку економіки, пов’язані із подальшим розширенням експортних можливостей, пришвидшенням євроінтеграційних процесів, реалізацією програми відновлення України, зокрема у сфері енергетики.

Нагадаємо, із 14 червня 2024 року Нацбанк знизив облікову ставку до 13% з 13,5%.

Подякувати 🎉