Facebook Pixel

НБУ знизив облікову ставку до 13%: що вплинуло на рішення

З 14 червня 2024 року Нацбанк знижує облікову ставку до 13% з 13,5%. Що вплинуло на монетарні рішення НБУ та що чекає на українську економіку, розповіли під час пресбрифінгу Нацбанку з монетарної політики 13 червня 2024-го.

Quote«Стримані показники інфляції, поліпшення інфляційних очікувань та баланс ризиків для подальшої інфляційної динаміки допомагає Нацбанку пом’якшувати процентну політику», – зазначив голова НБУ Андрій Пишний.

Монетарні рішення НБУ від 13 червня 2024: що чекає на українську економіку

НБУ ухвалив рішення знизити облікову ставку до 13% з 13,5% від 14 червня 2024 року.

У травні 2024-го споживча інфляція в України зросла до 3,3% у річному вимірі, що було нижчим за прогнози НБУ. Серед причин – здешевленням сирих продуктів харчування через несприятливі погодні умови, наслідки високих минулорічних врожаїв і переорієнтації деяких виробників на внутрішній ринок.

Водночас базова інфляція пришвидшилась до 4,4%, проте все ще залишаючись у межах цільового діапазону.

НБУ прогнозує, що інфляція в Україні дещо пришвидшиться у найближчі місяці, а до кінця 2024 року може вийти за за межі цільового діапазону. На це впливатимуть тиск на витрати бізнесу в умовах війни, нижчі врожаї, зростання зарплат та підвищенням тарифів на електроенергію.

У травні 2024-го Україна фінансувала бюджетні потреби передусім за рахунок міжнародної допомоги. Зовнішнє фінансування має активізуватись і в наступні місяці. Зокрема, у червні Україна має отримали $2,2 млрд від МВФ та €1,9 млрд від ЄС.

За базовим сценарієм НБУ, у 2024 році Україна має отримати $38 млрд зовнішньої допомоги. А у 2025-му передбачається $25 млрд для потреб бюджету.

Найбільшими ризиками для української економіки НБУ назвав:

  • додаткові бюджетні потреби для підтримання обороноздатності чи покриття дефіцитів, зокрема в енергетичній сфері;
  • пошкодження інфраструктури, передусім енергетичної та портової;
  • продовження часткового блокування кордонів деякими країнами ЄС для вантажних перевезень;
  • негативні наслідки міграції.
Quote«За базовим сценарієм квітневого макропрогнозу, облікова ставка буде на рівні 13% до кінця 2024 року. Однак Нацбанк готовий адаптувати монетарну політику в разі змін балансу ризиків для інфляції та валютного ринку», – сказав Пишний.

Нагадаємо, 25 квітня 2024 року Нацбанк знизив облікову ставку до 13,5% з 14,5%.

Подякувати 🎉