Майже 70% українців не вірили у повномасштабний наступ у 2022 році. Фото: Flickr
Початок повномасштабної війни сколихнув не лише Україну, але й увесь світ. Того ранку, 24 лютого 2022 року, більшість українців прокинулися неготовими ані морально, ані фізично до того, що країна-агресор піде війною.
За даними Gradus Research, 69% українців не вірили в те, що росія дійсно розпочне повномасштабний наступ. Найбільше не вірили в це представники старшої вікової категорії — українці 55 — 60 років. Як і до кінця не вірили в це численні європейські політики, які зізнавалися в цьому пізніше у своїх промовах.
26% респондентів зазначили, що цілком або скоріше вірили в імовірність нападу росії. Більшою мірою це стосується чоловічої частини респондентів. Адже кілька місяців напередодні весь світ стежив за нарощуванням росією масивних військових сил на кордоні з Україною.
Чи вірили українці у повномасштабний наступ. Фото: Gradus Research
Чи готувалися українці до повномасштабної війни
- 3% опитаних готувалися ретельно;
- 20% готувалися частково;
- 73% опитаних громадян говорять, що не були готові до такого розвитку подій.
«Водночас навіть якщо напередодні 24 лютого 2022 у людей були ще певні ілюзії, зараз ми бачимо з наших досліджень, що цих ілюзій українці позбулися. Громадяни чітко розуміють, що найбільші випробування у війні ще попереду або відбуваються прямо зараз — про це говорять 72% респондентів», — розповідає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка Gradus Research.
Якою буде перемога України на думку українців
Для більшості опитаних ознаками перемоги України буде визволення всієї території України (станом на 1991 рік), падіння путінського режиму / трибунал над Путіним / смерть Путіна, капітуляція Росії чи виплати репарацій рф. 41% респондентів вважатимуть перемогою України повернення Криму.
Як українці бачать перемогу. Фото: Gradus Research
82% опитаних українців абсолютно або скоріше впевнені в здатності України відбити напад російської федерації. Водночас українці однаково вірять в перемогу незалежно від віку, статі та місця проживання. Оптимізм щодо майбутнього України також на висоті. На думку 68% респондентів, Україна стане сильнішою після війни.
Водночас час рік війни залишив страшний слід у житті мільйонів українців.
Респонденти згадують ракетні обстріли міст, вбивства та знущання із цивільного населення в окупації, події в Маріуполі, Бучі, Ірпені та Дніпрі як найжахливіші події війни.
Цікаво, що з-поміж найстрашніших подій значна частка респондентів відзначила перший день війни, коли нова реальність стала незворотною й очевидною.
Найжахливіші події війни росії проти України. Фото: Gradus Research
Натомість найрадіснішими та обнадійливими подіями року повномасштабної війни росії проти України респонденти вважають звільнення окупованих Херсонщини, Харківщини та Київщини, а також допомогу іноземних партнерів грошима та зброєю.
Найбільш обнадійливі події. Фото: Gradus Research
Загалом опитування демонструє, що попри надзвичайну втому від війни переважні частки населення очікують на позитивний підсумок для України та на справедливість щодо країни-агресора. Адже більшість респондентів досі переконані — попри всі випробування, що були чи будуть, — країна рухається в правильному напрямку.