Україна поки що не готова до прямих поставок газу з Росії. Про це заявив віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба в ексклюзивному інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна».
За його словами, газовий ринок повинен функціонувати виключно на основі норм ЄС та Третього енергетичного пакету.
«Я вважаю, що ми ще не дозріли для повернення до прямих постачань... Ніде в правилах Євросоюзу не написано, що ти не повинен купувати газ у певної країни», — сказав Кулеба.
Віцепрем'єр-міністр вважає, що зараз найважливіше, щоб РФ не використовувала газ як інструмент шантажу або корумпування національних еліт, як це було до 2014 року.
«Коли ми створимо цілісний енергетичний газовий ринок за нормами ЄС, ми не зможемо заборонити компаніям купувати газ у «Газпрому» у відповідності до їхніх домовленостей. Але російська компанія буде грати в Україні виключно за європейськими правилами та нормами», — сказав він, додавши, що «Газпром» не буде мати монополії, а буде одним з гравців на ринку.
Дмитро Кулеба
міністр закордонних справ
Кулеба також нагадав, що в 2014 році Україна була найбільшим клієнтом «Газпрому». Але після диверсифікації ринків і в умовах функціонування газового ринку згідно з нормами Євросоюзу цього більше не станеться.
«Хтось буде купувати безпосередньо у «Газпрому», значить, так і буде. Можливо, теоретично «Нафтогаз» купуватиме безпосередньо у «Газпрому» на певному етапі, але виключно в рамках ринкових механізмів, без корупції, шантажу і без «газової голки», — наголосив Кулеба.
Контекст
- «Нафтогаз» і «Газпром» 30 грудня підписали новий контракт про транзит газу строком на 5 років. Контракт може бути продовжений на 10 років на тих самих умовах. За новим контрактом обсяг транзиту через Україну складе 65 млрд куб. м газу в 2020 році і 40 млрд куб. м в 2021-2024 роках. Президент України Володимир Зеленський стверджує, що країна від цього може отримати близько $7 млрд прибутку. Міненерго очікує, що країна буде отримувати по $2-3 млрд щорічно. Нові контракти будуть регулюватися у відповідності до шведського права.
- Обсяг транзиту російського газу через Україну в 2020 році може сягнути 75 млрд куб. м. Про це заявив глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв на брифінгу. Більший за гарантовані в новому контракті 65 млрд куб. м обсяг транзиту Коболєв пояснив тим, що «Газпром» не зможе скористатися своїми новими обхідними газопроводами.
- «Оператор газотранспортної системи України» 1 січня успішно розпочав роботу з транспортування газу.