Верховна Рада зареєструвала законопроєкт №13109 про сімейне підприємництво. Такі підприємства зможуть працювати у формі ФОП або юрособи, наймати до 10 працівників і користуватися спрощеним оподаткуванням.
Про це йдеться на сайті українського парламенту.
Чим сімейне підприємство відрізняється від інших форм господарювання
Згідно з законопроєктом, сімейне підприємництво – це форма зайнятості громадян – членів однієї сім’ї з метою досягнення економічних і соціальних результатів та/або одержання прибутку.

Сімейне підприємництво може здійснюватися кількома, але не менше як двома членами однієї сім’ї – громадянами України, та провадитися як в:
- статусі юридичної особи – сімейного підприємства;
- статусі ФОП – суб’єкта сімейного підприємництва.
Суб’єкт сімейного підприємництва організовується фізичною особою спільно з членами її сім’ї на підставі договору (декларації) про створення, істотні умови якого визначені проєктом закону.
Головою суб’єкта сімейного підприємництва є його засновник – фізична особа-підприємець.
Хто може бути учасником сімейного підприємства
Учасниками сімейного підприємства можуть бути члени однієї сім’ї першого та другого ступеня споріднення, яким виповнилось 14 років і які дотримуються положень договору про створення.

Сімейний бізнес. Фото: depositphotos
Чи може сімейне підприємство наймати працівників
Сімейне підприємство може наймати інших громадян – осіб, які працюють за трудовим договором (контрактом).
Водночас сумарна кількість робітників, які працюють за трудовим договором, не має перевищувати 10 осіб. Також кількість осіб, які працюють за трудовим договором, не може бути більшою за кількість членів сімейного підприємства.
Відносини між членами сімейного підприємства, включно з питаннями оплати праці, регулюються ними самостійно та не вважаються трудовими.
Які податки сплачуватимуть сімейні підприємства
Сімейні підприємства перебуватимуть на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. Однак, згідно з законопроєктом, вони не можуть здійснювати господарську діяльність у сферах:
- оптової торгівлі;
- виробництва, експорту, імпорту, продажу підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);
- ресторанного господарства, за умови, що така діяльність провадиться в торговельному об’єкті, в якому одночасно здійснюється торгівля підакцизними товарами (крім роздрібного продажу пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).