Україна відновила незначний експорт електроенергії: що це означає для енергосектору
В останні дні вересня 2024 року Україна експортувала близько 0,8 ГВт/год електроенергії в окремі години, коли попит всередині країни був невеликим. Попри те, що експорт був незначним, це свідчить про нормалізацію ситуації в енергосистемі. Про це йдеться у трекері Центру економічної стратегії.
Що означає відновлення експорту електроенергії для енергосектору
У вересні 2024-го Україна вперше з травня цього року експортувала електроенергію – 0,8 ГВт/год в окремі години, коли внутрішній попит був невеликим.
«Це дуже мало: такий обсяг може виробити Південноукраїнська АЕС за 15 хвилин, якщо працюватиме на повній потужності. Експорт електроенергії за кордон – позитивна новина, що свідчить про нормалізацію ситуації в енергосистемі», – пояснює економіст ЦЕС Максим Самойлюк.
Водночас, за словами Самойлюка, експорт можна буде швидко припинити, якщо в Україні знову відновиться дефіцит електроенергії.
Україна дещо відновила експорт електроенергії у вересні 2024. Джерело: ЦЕС
Попри відновлення експорту в окремі години, загалом домінує імпорт: у вересні Україна імпортувала 436,7 ГВт/год електроенергії порівняно з 0,8 ГВт/год експорту. Україні доводиться імпортувати значні обсяги електроенергії, щоб хоча б частково компенсувати ті потужності генерації, які знищила рф.
У ЦЕС зазначили, що навіть попри технічні обмеження імпорту, які зараз має енергосистема України (до 1,7 ГВт потужності), його можна ще суттєво наростити, до приблизно 1200 ГВт/год на місяць.
Зокрема, енергетики достроково вивели з ремонту енергоблок однієї з АЕС. Він додасть українській енергосистемі 1000 МВт.
Нагадаємо, станом на початок липня 2024-го Енергосистема України зазнала понад $1 млрд збитків від атак росії. Скоріше за все, постраждалі енергетичні компанії – ДТЕК та державні підприємства – покриватимуть ці збитки самотужки.