Facebook Pixel

Україна намагається відновити транзит продовольства та зерна через Польщу

Київ намагатиметься відновити транзит продовольства та зерна через Польщу на переговорах у Варшаві в понеділок, заявив міністр сільського господарства України Микола Сольський, після того як Польща та Угорщина оголосили про заборону імпорту деяких товарів з України.

Заборона Польщі на зернові, що діє з вечора 15 квітня 2023 року, стосувалася також і транзиту через країну. Чиновники заявили, що це має на меті утримати зерновий транспорт від потрапляння на польський ринок.

Quote«Першим кроком, на нашу думку, має бути відкриття транзиту, тому що це досить важливо й це те, що потрібно робити беззастережно, а після цього ми будемо говорити про інші речі...У цифрах усе, що перетнуло польський кордон з Україною... Це приблизно 10% усього продовольчого експорту України», – сказав міністр сільського господарства України Микола Сольський.

Він також зазначив, що цього тижня відбудуться додаткові переговори в Румунії в середу та в Словаччині в четвер.

Заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський заявив, що переговори з Україною можуть принаймні зняти напругу з фермерами в Центрально-Східній Європі.

Quote«Ми хочемо привести до ситуації, коли навіть найменший зерновий транспорт, який буде експортовано, не буде представлений на польському ринку. Кінцева мета полягає не в тому, щоб заборона на імпорт діяла необмежений час, а в тому, щоб зерно з України, яке має бути експортоване, пішло саме туди, куди воно прямує», — сказав він.

У листі до Європейської комісії минулого місяця прем’єр-міністри Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини заявили про безпрецедентне збільшення постачань продуктів, включно із зерном, олійними культурами, яйцями, птицею та цукром.

Вони сказали, що варто розглянути мита на імпорт української сільськогосподарської продукції. Держави наполягають на механізмі закупівлі, щоб придбати партії дешевого зерна.

За словами Яблонського, на лист ще немає відповіді

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь під час зустрічі з українським колегою Миколою Сольським заявив, що Будапешт і надалі збереже для України можливість транзиту агропродукції через угорську територію.

Зі свого боку Сольський учергове акцентував на необхідності продовження переговорів для досягнення домовленостей щодо експорту української сільськогосподарської продукції. Українська сторона так само, як Єврокомісія, вважає неприйнятними односторонні рішення. За його словами, постачання до Угорщини становлять приблизно 6% експорту української сільськогосподарської продукції, і це не вплинуло на транзит українських харчових продуктів через Угорщину та Словаччину.

Quote«Зі свого боку міністр сільського господарства Угорщини запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься й надалі», — йдеться в повідомленні Мінагрополітики.

Раніше Угорщина тимчасово заборонила імпорт зернових, олійних культур і деяких інших сільськогосподарських продуктів з України.

Слідом за Польщею та Угорщиною болгарський уряд обговорює запровадження заборони на імпорт українського зерна. Про це заявив міністр сільського господарства Болгарії Явір Гечов.

Quote«Необхідно захистити й болгарські інтереси, тим паче, коли таке обмеження вже ввели дві інші держави є серйозний ризик накопичення великих кількостей у нашій країні, якщо ми не вживемо відповідних заходів», – зазначив він.

Гечов додав, що чутливе питання заборони вже обговорювали з міністрами сільського господарства шести європейських країн. Водночас Болгарія звернулася із запитом про проблему до Брюсселя ще у вересні минулого року.

18 квітня відбудуться консультації щодо зернового питання з президентом Болгарії Руменом Радєвим.

Контекст. Україна зазвичай експортує свої сільськогосподарські товари, особливо зерно, через чорноморські порти, які було розблоковано в липні минулого року відповідно до угоди між Україною, Туреччиною, Росією та ООН. Строк дії цієї угоди має закінчитися 18 травня, і минулого тижня москва заявила, що її не може бути продовжено, якщо Захід не усуне перешкоди для експорту російського зерна та добрив.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉