Туреччина запускає валютний обмін для торгівлі з росією: що відомо
Туреччина відкриває бізнес з обміну валюти (валютного свопу), щоб полегшити торгівлю з росією, яку обмежують західні санкції. Турецький газовий трейдер Bosphorus Gaz Corp AS планує заплатити турецьким експортерам в євро за еквівалентну суму в рублях, яку їм заборгували їхні російські клієнти через затримки транзакцій. Про це пише Bloomberg.
Як Туреччина адаптується до санкцій, щоб продовжувати торгівлю з рф
Bosphorus Gaz Corp AS, другий за величиною приватний імпортер російського природного газу в Туреччині, планує заплатити турецьким експортерам в євро за еквівалентну суму в рублях, яку їм заборгували їхні російські клієнти. Це має полегшити торгівлю з рф, яку обмежують санкції Заходу.
Після цього турецька компанія може використовувати ці рублі для оплати газу, який вона купує за довгостроковим контрактом з російським державним постачальником, монополією «газпром».
Генеральний директор Bosphorous Gaz Більгехан Устундаг повідомив, що у жовтні 2024-го його компанія почала пропонувати валютний обмін, щоб заспокоїти експортерів, які незадоволені затримками та високими комісіями за банківські транзакції, пов’язані з росією. Це стосується навіть торгівлі товарами, які не потрапили під санкції.
За словами Устундага, зараз такий валютний своп перебуває на тестовій стадії. Ця програма на початковому етапі не націлена на певні сектори, проте гендиректор Bosphorous Gaz вважає, що через неї проходитимуть великі обсяги товарів.
Транзакції в рамках нової програми обміну валют буде проводити турецький Emlak Katilim Bankasi, державний ісламський банк. Сам Bosphorus Gaz стягуватиме комісію за сприяння обміну. Торгівлі товарами, що потрапили під санкції, не буде, сказав Устундаг.
«Зараз ми дивимося, наскільки добре це спрацює. Однією з проблем може бути порівняння вартості експорту з ціною закупівлі газу», – сказав він
Це не єдиний приклад того, як країни адаптуються до санкцій у відповідь на війну в Україні, щоб продовжувати торгівлю в рф. Нещодавні приклади включають бартерні угоди щодо сільськогосподарської продукції та здійснення платежів у сусідніх країнах, таких як Казахстан.
Що відомо про торгівлю Туреччини з рф з початку великої війни
Одразу після початку повномасштабної війни, коли західні компанії покинули російський ринок, Туреччина різко збільшила торгівлю з рф. Відтоді обсяги дещо впали, оскільки санкції США змусили турецькі банки посилити контроль за операціями, пов’язаними з росією.
Туреччина намагається одночасно підтримувати зв’язки з Україною, проте вона досі відмовляється вводити санкцій проти рф.
Найбільший експорт Туреччини до росії включає:
- промислове обладнання;
- фрукти та овочі;
- автомобілі.
Водночас росія постачає газ напряму до Туреччини через трубопроводи по дну Чорного моря.
Нагадаємо, Управління ЄС по боротьбі з шахрайством OLAF почало розслідування, як країни блоку імпортують підсанкційну російську нафту через Туреччину, де її перефасовують під іншої маркою.