Facebook Pixel

Тарифи на воду: чому комуналка знову збільшується і скільки вона може коштувати

Представники певних угруповань звернулися до президента Володимира Зеленського із проханням зобов'язати регулятор підвищити тарифи на воду, стверджуючи, що поточні тарифи не обґрунтовані з економічного погляду.

Про це повідомив директор української асоціації підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» Олександр Шкінь.

Quote«Нагальна проблема – це не встановлення економічно обґрунтованого тарифу, без якого про розвиток водопровідних підприємств не може бути мови, адже галузь недофінансована на 30%, і коштів не вистачає навіть на покриття операційних витрат», — заявив він.

За розрахунками асоціації, для відновлення водопровідної галузі потрібно близько 40 млрд євро. Підвищення тарифів дозволить водоканалам «втриматись на плаву».

Чи планується підвищення з 1 липня

Президент асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький на прес-конференції в «Укрінформі» повідомив про прохання комунальних підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, звернутися до Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), з проханням підвищити тарифи на воду із 1 липня на 33%.

Це, на їхню думку, необхідне забезпечення стабільного надання послуг та дотримання всіх технологічних процесів.

Quote«Нас переконували, що питання щодо підвищення тарифів буде розглянуте після завершення опалювального сезону, потім перенесли розгляд на 1 травня, потім — на 1 червня. Відтак, сьогодні вже 15 червня, а ми навіть не бачимо перспективи розгляду цього питання. А разом із тим — вирішення питання щодо визначення джерел фінансування цілої галузі», — наголосив Новицький.

За його інформацією, збитки водопровідної галузі у 2022 році становили 4,4 млрд грн. З початку цього року — вже 3,4 млрд грн.

Новицький нагадав, що встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, не допускається і може бути оскаржено в суді.

Quote«Ніхто не змінив вимоги щодо, наприклад, показників якості питної води з урахуванням реалій воєнного часу. А ці показники залежать від реагентів, які водоканали змушені зараз купувати за кордоном і їхня вартість відповідно збільшилася», — підкреслив президент асоціації.

Він також зазначив, що за останні 10 років мінімальна заробітна плата збільшилася в Україні у 5,5 рази, вартість електроенергії — у 5,2 рази, опалення — у 4 рази, вартість коагулянтів зросла у 5,3 рази. Тоді як тарифи на воду, за словами Новицького, за цей час збільшилися від 2,9 до 4 раз.

Quote«Ми закликаємо регулятора ухвалити рішення щодо встановлення нових тарифів на воду з 1 липня хоча б за тими розрахунками, аби система водозабезпечення могла функціонувати», — наголосив Новицький.

Якими будуть тарифи на воду у 2023 році

У зв'язку з ухваленням рішення про підвищення тарифів на холодну воду в Україні відомо, що ціни будуть збільшені в усіх регіонах країни. Однак варто зазначити, що підвищення тарифів не буде однаковим для всіх регіонів, оскільки вони не уніфіковані та залежать від різних факторів, таких як місце розташування населеного пункту, кількість споживачів, розгалуженість мережі та інші параметри.

Які тарифи на воду хочуть встановити в інших містах:

  • Одеса – 44,86 грн за кубометр з ПДВ (зараз 35,15);
  • Київ – до 40,46 грн за кубометр із ПДВ (зараз 30,38);
  • Вінниця – 47,75 грн за кубометр з ПДВ (зараз 25,62);
  • Луцьк – 32,24 грн за кубометр з ПДВ (зараз 28,41);
  • Житомир – 58,6 грн за кубометр.

Які є пільги на оплату послуг водопостачання

Українці при дотриманні певних соціальних норм можуть отримувати пільги на оплату послуг водопостачання та водовідведення, які, певно, незабаром подорожчають. Про це інформує Пенсійний фонд.

Як пояснили у відомстві, надання пільг на оплату за холодну воду залежить від дотримання норм згідно з постановою уряду щодо встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Соціальні норми, яких слід дотримуватись споживачам:

  • централізоване постачання холодної води: 2 кубометри холодної води на 1 особу на місяць;
  • централізоване постачання холодної води за відсутності постачання гарячої води: 3,6 кубометра на 1 особу на місяць. Така ж норма діє при відсутності постачання гарячої води більше 14 діб;
  • послуга з централізованого водовідведення: 3,6 кубометра на 1 особу на місяць.

Послуга з централізованого постачання гарячої води: 1,6 кубометра гарячої води на 1 особу на місяць.

У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за відсутності централізованого водопостачання та вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот: 3,6 кубометра на 1 особу на місяць.

Як отримати субсидію на оплату водопостачання

В Україні з'явився механізм швидкого надання субсидій на житлово-комунальні послуги. Про це 15 червня повідомили в Міністерстві соціальної політики.

Зазначається, що процедуру звернення за житловою субсидією спростили, тепер швидше вирішуватимуть — надавати допомогу громадянам чи ні.

Не потрібно буде збирати довідки та заповнювати декларацію на призначення субсидії на оплату ЖКП. Під час подання заяви представник домогосподарства має лише подати спрощену заяву, в якій зазначити:

  • інформацію про всіх його членів;
  • місце проживання;
  • реквізити рахунку для зарахування субсидії в разі її призначення (у форматі IBAN).

Як подавати заяву

Онлайн (підписавши її електронним підписом):

  • на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду;
  • у мобільному застосунку ПФУ;
  • на порталі «Дія».

Поштою або самостійно:

  • через сервісні центри Пенсійного фонду;
  • через уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
  • через ЦНАП.

Як оформити субсидію онлайн

Для цього потрібно:

  • зареєструватися або авторизуватися на сайті ПФУ;
  • після цього перейти до «Особистого кабінету» й клацнути розділ «Комунікації з ПФУ», далі перейти до розділу «Заява на житлову субсидію або пільгу»;
  • підготувати скановані копії документів, погодитися на дистанційне інформування, натиснувши кнопку «Продовжити»;
  • далі клікнути на «Заяву про призначення та надання житлової субсидії» і заповнити поля онлайн форми;
  • додати скановані копії документів, натиснувши кнопку «Додати файл»;
  • клацнути на «Сформувати заяву» в кінці онлайн-форми. Автоматизована система перевірить повноту заповнення заяви;
  • додати цифровий підпис і надіслати документи до Пенсійного фонду України.
Подякувати 🎉